Viata satului
Hârtiești: Investiții ample în infrastructură
- Detalii
În curând la Hârtiești vor demara investiții de proporții pentru modernizarea infrastructurii. Astfel, prin Programul „Anghel Saligny” se vor asfalta 8 km de drumuri comunale și se va extinde rețeaua de canalizare cu 8 km. ”Vom începe cu asfaltările pe Valea Bradului, DC 313 Valea Vacii, La Podeni, Valea Fântânii, DC 45, La Siminuc, Valea Nandrii, Valea Bisericii, Runcu, La Țigani, La Constantinescu, La Safta, Valea lui Topor, Valea Pătrășcanilor.
Slobozia: Au început lucrările de asfaltare
- Detalii
Proiecte de anvergură demarate la finalul lunii septembrie în comuna Slobozia. Administrația publică locală a început lucrările de asfaltare a mai multor străzi, investiții cuprinse în proiectele finanțate prin Programul ”Anghel Saligny”. Astfel se lucrează pe străzile Lacului, Mărului, Stejarului și Teiului. ”Utilajele și muncitorii sunt în teren și se lucrează într-un ritm foarte bun. Cumulat, pe cele două proiecte vom asfalta 8 km de drumuri comunale. Dacă totul merge bine și ne ajută și vremea, ne dorim să finalizăm lucrările de asfaltare până la venirea iernii”, afirmă primarul Petre Funie. Autoritățile comunei Slobozia au obținut fonduri în valoare totală de 11,3 milioane de lei prin programul guvernamental ”Anghel Saligny” pentru modernizarea drumurilor.
Negrași: Licitație pentru canalizare
- Detalii
Primăria Negrași a făcut pași importanți în implementarea proiectului derulat prin Programul de Investiții ”Anghel Saligny” – „Canalizarea și epurarea apelor menajere în satele Negrași, Buta și Bârlogu”. Primarul Constantin Alexandru a semnat contractul de finanțare a lucrărilor, iar în luna septembrie a demarat licitația pentru execuția lucrărilor din prima etapă a proiectului.
Bughea de Sus: Contract semnat pe „Anghel Saligny”
- Detalii
Conducerea Primăriei Bughea de Sus a semnat cu Ministerul Dezvoltării contractul de finanțare aferent proiectului depus în cadrul Programului „Anghel Saligny”. Prin acest proiect, în localitate se vor moderniza aproape 8,1 km de drumuri și se va construi un pod. ”Cât de curând se va finaliza și licitația pentru atribuirea lucrărilor aferente acestui proiect, dat fiind faptul că am fost prevăzători și am început din timp procedurile. Estimez că până la data de 10 octombrie vom da drumul la lucrări. Vom începe cu turnarea asfaltului pe câteva străduțe, urmând ca în funcție de vreme să trecem apoi la amenajarea rigolelor și șanțurilor.
Cicănești: Proiect pentru gestionarea gunoiului de grajd
- Detalii
Administrația din Cicănești lucrează la un proiect cu fonduri europene privind dezvoltarea infrastructurii pentru managementul gunoiului de grajd și a altor deșeuri compostabile. Cererea de finanțare va fi depusă în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență. „Concret, este vorba de realizarea unei platforme pentru stocarea gunoiului de grajd, gunoi ce va fi colectat de la fiecare crescător de animale în parte și, ulterior, transformat în compost. Proiectul prevede inclusiv achiziționarea de echipamente pentru gestionarea compostului: încărcător frontal, tractor, remorcă, mașină de împrăștiat gunoiul de grajd, cisternă vidanjă etc. Investiția are drept scop principal reducerea poluării apelor subterane cu nitrați și nitriți.”, spune primarul Ion Ionescu.
Ședință a Consiliului Director al ACoR Argeș
- Detalii
Joi, 21 septembrie, Consiliul Director al Asociației Comunelor din România - Filiala Argeș s-a întrunit la sediul din Albota al asociației, în cadrul ședinței trimestriale. Punctele de pe ordinea de zi discutate au fost: analiza stadiului achitării cotizației de către comunele membre ale ACoR Argeș pe anul 2023, analiza modului desfășurării activităților prin cooperare și propuneri pentru eficientizarea acestor activități, aprobarea înaintării către UCAAPI a cererii de atestare a structurii de audit public intern, aprobarea modificării organigramei Filialei Județene Argeș a ACoR, aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli al Filialei pentru anul 2024, probleme diverse ale Asociației.
Șuici: Proiectele pe „Anghel Saligny”, în licitație
- Detalii
Două investiții de mare anvergură vor duce la un alt nivel infrastructura rutieră și de utilități a comunei Șuici. Aceste două obiective se vor realiza cu fonduri guvernamentale, prin Programul „Anghel Saligny”, ambele fiind acum în procedură de licitație pentru desemnarea constructorului. ”Avem, pe de o parte, extinderea sistemului de canalizare -17 km de rețea, în satele Ianculești, Păuleni, Paltenu și cătunul Moșteni (sat Șuici). Celălalt proiect vizează modernizarea infrastructurii rutiere: asfaltarea și realizarea de șanțuri și rigole (acolo unde este nevoie) pentru 11 km de drumuri din localitate.
Coșești: Explozie bucurie și de culori la „Festivalul Toamnei”!
- Detalii
Preșcolari, școlari, dascăli, mămici, tătici, bunici, reprezentanți ai administrației locale - pe scurt, întreaga comunitate din Coșești a ținut să participe la Festivalul Toamnei, manifestare organizată de Școala Gimnazială „Iordache Păcescu”, dimpreună cu toate structurile din subordine. Acțiunea, derulată duminică, 1 octombrie, în pitorescul decor al Taberei „Meșterul Olar”, a fost un adevărat succes, imaginația copiilor întrecând orice așteptări!
Mioveni: Programul „Bebelușul”
- Detalii
Consiliul Local Mioveni a adoptat în unanimitate aplicarea Programului „Bebelușul”, care presupune acordarea unui ajutor financiar, sub forma unui tichet în cuantum de 3000 lei net, fiecărui nou-născut în cazul nașterii înregistrate la maternitatea Spitalului Mioveni, sau 2000 lei net fiecărui nou-născut în cazul nașterii înregistrate la alte maternități din țară sau din străinătate. Condiția esențială este ca cel puțin unul dintre părinți/ tutorii legali ai copilului să aibă domiciliul stabil/reședința în orașul Mioveni cu cel puțin 12 luni anterioare datei cererii.
„Sărbătoarea recoltei” la Mioveni
- Detalii
În perioada 29 septembrie - 1 octombrie, Primăria orașului Mioveni, Consiliul Local și Centrul Cultural Mioveni organizează cea de-a XIV-a ediție a evenimentului „Sărbătoarea Recoltei pe Valea Argeșelului - Târgul Meșterilor Populari”. Manifestarea devenită tradiție este dedicată roadelor pământului și muncii agricultorilor de peste an și este organizată sub forma unei expoziții cu vânzare de produse agroalimentare, fructe, legume și băuturi de sezon, la care s-au înscris peste 30 de producători atestați.
COMUNICAT DE PRESĂ
- Detalii
# „PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată“
UAT COMUNA ȘTEFAN CEL MARE anunță public semnarea contractului de finanțare nr. 1530DOT/2023 pentru proiectul
„Școala viitorului” – Dotare cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a Școlii Gimnaziale Ștefan cel Mare, în comuna Ștefan cel Mare, jud. Argeș (cod F-PNRR-Dotari-2023-0606) depus în cadrul PNRR/2022/C15.
Anunț public
- Detalii
# Privind închiriere teren în suprafață de 9.160 mp, proprietate publică a Comunei Cepari
1. Informații generale privind locatorul - UAT Comuna Cepari, Jud. Argeș, cu sediul în sat Ceparii Pământeni, Nr. 39, Tel/fax: 0248.545.043.
2. Informații generale privind obiectul închirierii - Teren domeniul public al Comunei Cepari, în suprafață de 1960 mp, situat în sat Ceparii Pământeni, punctul „Teren de sport”, comuna Cepari, județul Argeș, pentru „Amenajare spații provizorii de cazare”.
2.1. Procedura aplicată - Licitație publică - depunere oferte.
Rociu: Ziua Comunei, moment de sărbătoare pentru întreaga comunitate
- Detalii
Duminică, 17 septembrie, a fost sărbătoare mare în comuna Rociu! După mai mulți ani de pauză, autoritățile locale au organizat o nouă ediție a Zilei Comunei Rociu, o zi festivă plină de surprize și momente speciale, cu activități pentru toate gusturile și toate vârstele. Primarul Victor Bălășoiu, viceprimarul Claudiu Stan și echipa din administrația publică locală au pregătit în detaliu această zi specială, reușind să aducă bucurie în rândul localnicilor veniți în număr mare pe terenul din incinta târgului comunal din Rociu.
„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”
- Detalii
# Începerea proiectului: “Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar de stat din comuna Corbi, județul Argeș - Școala Gimnazială „Naum Râmniceanu” Corbi.
Comuna Corbi, în calitate de beneficiar, a semnat în data de 16.08.2023 contractul de finanțare nr.375/DOT/2023 pentru proiectul ,,Dotarea cu mobilier, materiale didactice si echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar de stat din comuna Corbi, județul Arges - Școala Gimnazială „Naum Râmniceanu” Corbi”, în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, PilonuI VI. Politici pentru noua generație. Componenta C15: Educatie /Reforma 4. Crearea unei rute profesionale complete pentru învățământul tehnic superior /investiția 13, Echiparea laboratoarelor informatice din școlile de educație și formare profesională (EFP)/investiția 14, Echiparea atelierelor de practică din unitățile de învățământ profesional și tehnic și Reforma 5. Adoptarea cadrului legislativ pentru digitalizarea educației./ Investiția 9. Asigurarea echipamentelor și a resurselor tehnologice digitale pentru unitățile de învățământ, precum și Reforma 6. Actualizarea cadrului legislativ pentru a asigura standarde ecologice de proiectare, construcție și dotare în sistemul de învățământ preuniversitar /Investiția 11. Asigurarea dotărilor pentru sălile de clasă preuniversitare și laboratoarele/atelierele școlare.
Coșești: Spectacol pe Valea Păcurarului!
- Detalii
Preț de două zile - sâmbătă, 9 septembrie, și duminică, 10 septembrie, Valea Păcurarului a răsunat de cântec, joc și voie bună! Festivalul Țuicii a adunat mii de participanți, într-un cadrul natural desprins din poveste. Organizatorii - Primăria și Consiliul Local Coșești - au pregătit o serie de evenimente pe placul tuturor, totul culminând cu parada ecvestră, cel mai apreciat moment al manifestării.
Școala, de la siguranță la educație
- Detalii
Au venit vremurile, susținute și de legislație, în care elevii nu mai pot fi agresați de alți elevi, iar profesorii trebuie să fie mai dedicați dar și profesioniști, în pregătirea elevilor pentru viitor.
Educația se va face încercând să pregătim elevul inducându-i dorința de a învăța și explicându-i până la gradul la care el poate înțelege.
Dacă ne gândim și la eficiența absolvirii unor licee sau facultăți bune, vom constata că lipsa locurilor de muncă devine o problemă tot mai mare.
La toate acestea se adaugă acest flagel al consumului de droguri, flagel care ne îndreaptă copiii spre o lume violentă, infracțională și care le poate distruge irecuperabil viitorul.
Coșești: Poftiți la „Festivalul țuicii”!
- Detalii
Pe 9 și 10 septembrie, pe Valea Păcurarului din Coșești, va avea loc o nouă ediție a popularului „Festival al țuicii”, devenit, de-a lungul anilor, un adevărat brand al județului Argeș. Organizatorii, Primăria și Consiliul Local Coșești, se așteaptă la o participare numeroasă: între 8 și 10.000 de persoane! „Ca și anul trecut, Festivalul va debuta pe 9 septembrie, seara, pe Valea Păcurarului, printr-un program muzical dedicat tinerilor. A doua zi se vor derula celelalte manifestări, la care sunt așteptați să ia parte între 8 și 10.00 de turiști. Parada ecvestră va începe din dreptul primăriei și va urma drumul către Valea Păcurarului, acolo unde vor avea loc activitățile specifice acestui eveniment: program artistic susținut de interpreți cunoscuți la nivel național și județean, promovarea tradițiilor meșteșugărești, a obiceiurilor zonei și a produselor tradiționale, nu neapărat doar țuica.
Stoenești: Întâlnire cu Fiii Satului
- Detalii
Ediția a VIII-a a "Întâlnirii cu Fiii Satului Stoenești”, ce a avut loc în primul week-end din septembrie, a adus pentru localnici și invitați momente speciale, fiind un regal de manifestări tradiționale, artistice și oficiale, pentru toate vârstele și gusturile. Față de alți ani, sărbătoarea s-a desfășurat pe parcursul a două zile, ziua de sâmbătă, 2 septembrie, fiind dedicată copiilor.”Am deschis evenimentul printr-un spectacol minunat, organizat de „Ceata lui Zambilici”, un spectacol de teatru, muzică și voie bună, de care s-au bucurat cu toții”, a declarat primarul Ion Marin. A doua zi, duminică, 3 septembrie, sărbătoarea a fost deschisă printr-un moment emoționat: o paradă a costumului popular tradițional.
Mioveni: Lucrări de extindere a conductei de gaze la Făgetu
- Detalii
În a doua parte a lunii august administrația din Mioveni a dat startul lucrărilor de extindere a sistemului de distribuție cu gaze naturale. Traseul total va avea o lungime de 9 kilometri și va costa aproximativ 1,8 milioane euro, investiția fiind suportată în întregime de la bugetul local al orașului Mioveni.
„Reamintesc că demersurile pentru realizarea acestui proiect au fost începute de către Primărie și Consiliul Local Mioveni încă de acum șase ani, însă a fost necesar să se schimbe legislația pentru ca administrația locală să poată porni investiția din fonduri proprii.
Davidești: Organizare impecabilă, muzică de calitate și oaspeți de seamă, la Ziua Comunei
- Detalii
Cea de-a II-a ediție a Zilei Comunei Davidești a avut loc duminică, 20 august, pe stadionul din Conțești. Artiști renumiți în Argeș și la nivel național au urcat pe scenă, spre bucuria tuturor celor prezenți. Au întreținut atmosfera Nicu Albu, Marius Țugulescu, Mădălina Străneanu, Anamaria Iorga, Bogdan Oncioiu și Mateo.
O surpriză pentru localnici a fost prezența unui număr foarte mare de personalități administrative și politice: pe lângă conducerea Consiliului Județean și a colegilor primari, pe scenă a urcat ministra Muncii și Solidarității Sociale, Simona Bucura Oprescu.
Poienarii de Muscel: Doi miniștri, la Ziua Comunei!
- Detalii
Sărbătoarea de anul acesta a comunei Poienarii de Muscel le-a adus localnicilor pe lângă un spectacol de muzică populară cu artiști de notorietate, și o surpriză în ceea ce privește invitații. Ministrul Justiției, Alina Gorghiu și Ministrul Dezvoltării, Adrian Ioan Veștea, au urcat pe scenă, alături de primarul Ion Banzea și alte oficialități și reprezentanți ai guvernului. Oaspeții au promis că vor sprijini localitatea și întreg județul, în toate proiectele de dezvoltare inițiate.
Săpata: Ziua Comunei, prilej de bucurie și distracție
- Detalii
Sute de oameni s-au strâns și anul acesta pe terenul de sport din satul Bănărești pentru a petrece la Ziua Comunei Săpata. Sărbătoarea locală, organizată în mod tradițional de Sfânta Maria Mare (15 august), a fost una pentru toate vârstele și gusturile. Localnicii, precum și oaspeții veniți să fie alături de comunitatea locală, au avut parte de un spectacol artistic variat, cu muzică și dansuri populare. De asemenea, autoritățile locale au premiat cuplurile care au aniversat 50 de ani de căsătorie anul acesta.
ANUNȚ PUBLIC
- Detalii
# Privind închiriere teren în suprafață de 9.160 mp, proprietate publică a Comunei Cepari
1. Informații generale privind locatorul - UAT Comuna Cepari, Jud. Argeș, cu sediul în sat Ceparii Pământeni, Nr. 39, Tel/fax: 0248.545.043.
2. Informații generale privind obiectul închirierii- Închiriere teren domeniul public al Comunei Cepari, în suprafață de 1960 mp, situat în sat Ceparii Pământeni, punctul „Teren de sport”, comuna Cepari, județul Argeș, pentru „Amenajare spații provizorii de cazare”.
2.1. Procedura aplicată - Licitație publică - depunere oferte.
”Hora ca la Bârla” – sărbătoarea întregii comunități
- Detalii
A fost joc, a fost veselie, a fost zi de sărbătoare în comuna Bârla! Sâmbătă, 5 august, de la orele amiezii și până târziu în noapte, bârlenii și oaspeții veniți de prin alte părți au petrecut pe ritmuri de muzică populară autentică, acompaniate, așa cum o cere tradiția, de jocul călușarilor de pe valea Cotmenei. Manifestările dedicate Zilei Comunei, desfășurate sub genericul ”Hora ca la Bârla”, au debutat cu Concursul Național de Dans Popular ”Floare de câmpie”, ajuns la ediția a X-a și denumit anul acesta ”Profesor Dumitrescu Voicu”, în memoria vestitului coregraf din Bârla care a format numeroase generații de dansatori. Au participat și jucat cu talent și dăruire ansambluri folclorice din Argeș, dar și din județele învecinate. Marele premiu a fost câștigat de Ansamblul ”Florile Teleormanului”, podiumul fiind completat de Ansamblul ”Vestitorii Aninoasei” (Argeș) și Ansamblul ”Mărțișorul” din Corbu (Olt).
Nucșoara: Festival de muzică și fapte bune
- Detalii
La începutul lunii septembrie, comuna Nucșoara va fi din nou gazda unui eveniment deosebit. Asociația ”Casa Bună”, în colaborare cu autoritățile locale, organizează prima ediție a festivalului caritabil ”Livada cu stele”, un festival de muzică și fapte bune. Pe scena din satul Sboghițești vor urca numeroși artiști, printre care se numără Taxi, Ada Milea, Luiza Zan, Dora Gaitanovici, Ana Coman, Leyah, Soul Serenade, Eyedrops, Rockabella, Cristina Lupu, Delta pe obraz, DJ Marinov și mulți alții.
Valea Iașului: Centru de zi pentru vârstnici
- Detalii
Vești bune pentru administrația publică și cetățenii comunei Valea Iașului! În luna iulie a fost declarat eligibil un nou proiect înscris în PNRR. Acesta vizează realizarea unui centru de zi de asistență și recuperare pentru persoane vârstnice, cu echipă mobilă de îngrijire la domiciliu. Proiectul destinat îngrijirii bătrânilor din comuna Valea Iașului este finanțat prin Componenta C 13 a PNRR- Reforme sociale, suma alocată fiind de 1,5 milioane de euro. Potrivit primarului Cristian Enescu, în scurt timp vor fi parcurse etapele de achiziție publică a lucrărilor de proiectare și execuție a centrului, iar din toamnă vor începe efectiv lucrările.
Hârsești: Două investiții, în prim plan
- Detalii
În comuna Hârsești vor demara în perioada următoare lucrări pe infrastructura rutieră și cea de utilități, de maximă importanță pentru comunitatea locală. Extinderea rețelei de canalizare în satele Ciobani și Hârsești și asfaltarea unor drumuri în satul Hârsești sunt cele două obiective de investiții ce urmează a fi realizate în localitatea de pe malul râului Cotmeana. Ambele lucrări sunt finanțate prin programul guvernamental ”Anghel Saligny”.
Stoenești: Covor asfaltic pe DN 72A
- Detalii
Perseverența și eforturile depuse de autoritățile comunei Stoenești pentru a moderniza DN 72A au dat în sfârșit roade! Din luna iulie, CNAIR, prin secția de lucrări rapide de refacere a drumurilor naționale, toarnă covor asfaltic pe o lungime de 4 km pe DN 72A, pe raza localității Stoenești. Drumul avea nevoie urgentă de modernizare, deteriorându-se în timp, dar mai ales după alunecările de teren produse în anul 2019.
Schitu Golești: Recepții la sălile de sport
- Detalii
În data de 2 august, la Schitu Golești a avut loc recepția lucrărilor la proiectul finanțat prin Programul Operațional Regional, care a prevăzut realizarea unei săli de sport la Lăzărești. Tot în această lună va avea loc recepția și la sala de sport din satul de reședință. Urmează, conform declarațiilor primarului Vasile Miriță dotările. ”Sala de sport de la Lăzărești arată minunat, și sunt convins că toți elevii se vor bucura de ea. Urmează dotările, care sunt, de asemenea, cuprinse în finanțare, numai că, din păcate, de la momentul bugetării și până acum, prețurile sunt cu totul altele. Va trebui să suplimentăm cu o sumă de la buget”, spune edilul șef.
Lerești: Drum turistic, modernizat
- Detalii
Modernizarea drumului ce înconjoară Barajul Râușor, de pe raza comunei Lerești, a fost finalizată! Investiția, de mare anvergură, a fost realizată de către administrația din Lerești cu fonduri europene, prin AFIR. Valoarea contractului a fost de aproximativ 1 milion de euro, sumă nerambursabilă. ”Este un obiectiv așteptat de toți localnicii, dar mai ales turiștii din țară. Drumul spre Portăreasa înconjoară barajul pe partea dreaptă, fiind punctul de plecare spre Muntele Iezer. Lucrările s-au terminat, suntem pe final cu formalitățile pentru rambursare. Realizarea acestui tip de obiective înseamnă dezvoltare durabilă și progres. Am reușit un pas foarte important din punct de vedere al modernizării localității, o investiție de care vor beneficia mii de oameni și care va atrage după sine dezvoltarea întregii zone.”, a declarant primarul Marian Toader.
Tigveni: Încă 2,2 km de asfalt!
- Detalii
La Tigveni, proiectul privind asfaltarea a 11,4 km de drumuri în toată comuna, finanțat prin programul „Anghel Saligny”, se află în plină derulare. „Într-o primă etapă, s-a turnat asfalt pe aproximativ 4 km, pe ulițele Înv. Nicolae Enescu și pe Puiulești, și pe Drumul Comunal 232 Bălilești-Bădislava. Recent, antreprenorul a mai asfaltat alți 2,2 km.”, anunță primarul Constantin Smeu. Străzile recent modernizate sunt Ulița Izvor, Ulița Scăiș și DC 239. Cu excepția DC 230 - Bârseștii de Sus, toate celelalte drumuri cuprinse în proiect au fost și ele pregătite pentru asfaltare.
Popești: Încep lucrările de asfaltare
- Detalii
În luna august încep lucrări de modernizare a mai multor străzi din comuna popești. Investițiile sunt prevăzute în proiectul finanțat prin Programul ”Anghel Saligny”, valoarea totală a finanțării alocate ridicându-se la 4 milioane de lei. Vor fi asfaltate străzile: Canalului, în satul Popești, Afinului, în satul Palanga, Antenelor, în satul Slobozia și Biserica Veche, în satul Purcăreni.
Căteasca: Reparații asfaltice în curtea Primăriei
- Detalii
Curtea Primăriei Căteasca și drumul de acces către instituție au beneficiat în ultimele săptămâni de o serie de lucrări de reabilitare. Au fost executate reparații asfaltice în curtea sediului administrativ, precum și pe drumul de acces de la DJ 703B până la intrarea în curtea Primăriei. Fondurile pentru lucrări au provenit din bugetul local.
Pe de altă parte, administrația publică din Căteasca a reușit să obțină finanțare pentru un nou proiect de maxim interes.
Dârmănești: Șanțuri pe Drumul Castanilor
- Detalii
La Dârmănești, pe Drumul Castanilor (fostul „Drum al CAP-ului”), tronson în lungime de 600 de metri, propus pentru reabilitare anul acesta, se cimentuiesc șanțurile de colectare a apelor pluviale, urmând apoi a se turna covorul bituminos. Alte două căi rutiere - Sfânta Elena și Drumul lui Banu, vor intra în reabilitare în trimestrul al patrulea al acestui an. O altă investiție în derulare în comună, reabilitarea Căminului Cultural, este aproape de finalizare.
Coșești: Urșii, o mare problemă!
- Detalii
Nici localnicii din Coșești nu sunt scutiți de la o vreme de vizitele, din ce în ce mai dese, ale urșilor. Sălbăticiunile își fac apariția pe ulițele satului ori pe ogoarele fermierilor atât noaptea, dar și în toiul zilei. În aceste condiții e de la sine înțeles că oamenii trăiesc cu o teamă continuă. „Pentru mine e limpede că modul în care autoritățile centrale au ales să gestioneze această problemă este unul extrem de defectuos. Rezultatul? Comunitățile trăiesc într-o stare evidentă de disconfort. Mai pe românește, cu frica-n sân!
Cocu: Microbuz electric pentru transportul școlar
- Detalii
Comuna Cocu va beneficia de un microbuz electric pentru transportul elevilor. Microbuzul va fi achiziționat în baza unui parteneriat încheiat de autoritățile locale cu Consiliul Județean Argeș. Cererea de finanțare a fost depusă de Consiliul Județean la Ministerul Educației, la apelul de proiecte ”Microbuze electrice pentru elevi”, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Mașina va avea o capacitate de 16+1 locuri, iar achiziționarea acesteia este condiționată de înființarea unei stații de încărcare pentru vehicule electrice într-un loc public, până la data de 31.12.2024.
Cicănești: Ploile au făcut prăpăd!
- Detalii
Ploile abundente căzute la Cicănești în luna iunie au produs ruperea conductei care leagă stația de epurare de principala rețea de canalizare a comunei. De asemenea, au fost afectate drumuri și podețe, pagubele totale ridicându-se la milioane de lei. „Cea mai mare problemă am avut-o la rețeaua de canalizare. Am efectuat constatarea și estimarea pagubelor, cu comisia special constituită, și sperăm să primim bani de la Guvern, din fondul de urgență. Până atunci, ne-am înțeles cu o firmă să remedieze avaria de la rețeaua de canalizare, pentru că apele reziduale se deversau în râu. Cu alte cuvinte, i-am convins pe constructori să lucreze „pe datorie”.
Buzoești: Proiecte în implementare
- Detalii
Primăria Buzoești intenționează să acceseze fonduri europene pentru modernizarea infrastructurii agricole din comună. Autoritățile locale au în lucru un proiect pentru modernizarea drumului agricol Cornățel - Tomșanca, proiect ce urmează a fi depus la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR). Drumul agricol vizat are o lungime de aproximativ 4 km. De menționat că drumul de exploatație agricolă Ionești - Podeni a fost modernizat în urmă cu mai mulți ani, tot cu fonduri nerambursabile prin AFIR.
Albeștii de Argeș: 80% drumuri, modernizate!
- Detalii
În ciuda temperaturilor ridicate din această perioadă, la Albeștii de Argeș lucrările din cadrul proiectului de anvergură ce vizează modernizarea infrastructurii rutiere se derulează în ritm intens. În acest ritm, e foarte probabil ca investiția să fie finalizată până la încheierea anului. ”Am asfaltat deja, din totalul de 11,5 km cât cuprinde proiectul, 3,5 km. Zilele acestea turnăm asfalt în satul Florieni, pe o lungime de 1,8 km. Concomitent, s-au realizat și șanțuri dalate și/sau rigole pentru scurgerea apelor pluviale, pe o lungime de aproximativ 5 km. Eu zic că în acest ritm nu avem cum să nu finalizăm investiția până la sfârșitul anului.
Rociu: Modernizarea drumurilor, prioritară
- Detalii
Modernizarea drumurilor locale reprezintă un obiectiv prioritar pentru actualul edil al comunei Rociu, Victor Mihai Bălășoiu. Pentru modernizarea infrastructurii de circulație din comună, autoritățile din Rociu pregătesc implementarea unor investiții finanțate din fonduri externe, dar și lucrări cu fonduri proprii. Două lucrări importante au fost deja aprobate spre finanțare în Programul ”Anghel Saligny”. Acestea vizează modernizarea drumului local - strada Tudoranilor, cu o valoare de 1.616.292,32 lei, cu TVA, respectiv modernizarea drumului local - strada Moşteni (Fostă Bisericii), având o valoare totală de 2.019.281,83 lei, cu TVA.
Slobozia: Teren de sport multidisciplinar
- Detalii
Pe 21 iulie, la Slobozia a fost inaugurat un teren de sport pluridisciplinar, investiție privată, realizată de către Asociația Umanitară Danbred după un model din țările nordice, chiar lângă parcul pe care l-a dat în folosință în urmă cu ceva timp. La eveniment au fost prezenți primarul localității, Petre Funie, primarul din Ștefan cel Mare, Ion Parpală, edilul șef din Răscăieți – Dâmbovița, Iulian Buibar, dar și Adrian Bughiu, vicepreședintele Consiliului Județean Argeș.
Negrași: Licitație finalizată
- Detalii
Licitația pentru proiectul ”Sisteme inteligente de management local în comuna Negrași”, finanțat prin PNRR - Componenta C 10, s-a încheiat. Astfel, implementarea propriu-zisă a proiectului va începe în scurt timp, acesta vizând instalarea unui sistem de supraveghere video în localitate, precum și dotarea cu echipamente digitale a Primăriei Negrași.
Cepari: Solicitare de finanțare la CNI
- Detalii
Având în vedere problemele majore create de ploile din luna iunie și gradul important de afectare a infrastructurii rutiere din întreaga comună, conducerea Primăriei Cepari a decis depunerea unei solicitări de finanțare, la Compania Națională de Investiții. ”Desigur, am depus cerere și la Prefectura Argeș, pentru acordarea unor sume din Fondul de Urgență, ca de fiecare dată când s-au întâmplat astfel de situații. Totuși, din experiența anului trecut, când nu am primit niciun leu, am învățat că este util să căutăm și alte soluții. De aceea am depus solicitare și la CNI. Mai mult, dacă ne este aprobată finanțarea prin Compania Națională de Investiții la lucrările de primă urgență, cum este și cazul nostru, se realizează nu doar reabilitare, ci modernizare, acest lucru presupunând asfalt. Ar fi un câștig enorm pentru comună și comunitate!”, a declarat primarul Cristian Ciobanu.
Săpata: Locul de joacă, finalizat
- Detalii
Autoritățile comunei Săpata au finalizat în luna iulie locul de joacă din incinta Școlii Gimnaziale Bănărești. Spațiul de agrement cuprinde mese cu bănci, leagăne, tobogane și balansoar, de care cei mici se pot bucura în voie, consumându-și energia. Investiția a fost realizată cu fonduri din bugetul local. Copiii din comuna Săpata mai au la dispoziție un alt loc de joacă, în incinta Școlii cu clasele I-IV Găinușa.
Bălăceanu Stolnici, vizită prin locurile copilăriei
- Detalii
Moment plin de emoție și bucurie la Stolnici, la mijlocul lunii iulie, când academicianul Constantin Bălăceanu Stolnici s-a reîntors în comuna în care a copilărit, alături de nepoți și strănepoți. Vizita ilustrului om de știință la Stolnici a venit la puțin timp după un alt moment memorabil - împlinirea vârstei de 100 de ani, sărbătorit printr-o sesiune aniversară și o lansare de carte în Aula Academiei Române.
Numeroase personalități au ținut să-i fie aproape academicianului la acest eveniment, printre cei prezenți numărându-se și primarul comunei Stolnici, Sevastian Pupăză Roșu. Edilul comunei argeșene este și cel care s-a ocupat de primirea reputatului oaspete în comuna Stolnici, organizând o întâlnire de suflet, reuniune la care au participat familia, prietenii, precum și reprezentanți ai administrației comunei.
Recea: Centrul medico-social, aproape gata
- Detalii
Amenajarea centrului medico-social din comuna Recea se apropie de finalizare. ”Mai sunt de făcut doar mici lucrări la interior. Centrul va fi gata toamna aceasta. Ulterior ne vom ocupa de dotare - avem nevoie de fonduri pentru echipamente și în acest sens vom solicita sprijinul administrației județene”, precizează primarul Doru Dragu.
La nivelul comunei Recea, mai multe proiecte finanțate din sursă externă se află în faza premergătoare demarării lucrărilor. Este vorba în principal despre investiții finanțate din fonduri europene (PNRR), dar și despre lucrări de infrastructură ce urmează a fi realizate cu bani de la Guvern - Programul ”Anghel Saligny”, CNI.
Micești: Două proiecte pentru piste de biciclete
- Detalii
Administrația din Micești lucrează la două proiecte care vizează realizarea în comună a unor piste pentru biciclete. Pentru primul proiect, derulat prin PNNR (bani europeni), a fost obținută finanțarea și au fost depuse deja primele cereri de plată. „Proiectul prin PNNR presupune realizarea a 6,8 km de piste de biciclete, în satele Micești și Purcăreni. Am depus deja primele cereri de plată, pentru studiul de fezabilitate și proiectul tehnic. În perioada următoare vom efectua studiul de fezabilitate, ridicările topografice și studiul geotehnic pentru un al doilea proiect care vizează realizarea de piste de biciclete. Este vorba de un circuit turistic, de 3,7 km, la Plaiul Oii, investiție ce va fi finanțată prin Administrația Fondului de Mediu.”, spune primarul Dumitru Voicu.
Râca: Primăria a achiziționat un tractor
- Detalii
Primăria Râca a achiziționat de curând un tractor cu remorcă pentru dotarea SVSU, precum și pentru efectuarea lucrărilor de gospodărire comunală. Utilajul a ajuns în posesia autorităților în luna iulie, alăturându-se buldoexcavatorului din dotare. Achiziția a fost realizată pe baza unui proiect derulat prin GAL, cu fonduri nerambursabile în valoare de 20.700 euro și cofinanțare din bugetul Primăriei Râca.
Pe de altă parte, în localitate au început de puțin timp lucrări de modernizare a trei tronsoane de drumuri comunale. Este vorba de DC 435, DC 437 și DC 439, drumuri ce vor fi modernizate prin Programul de Investiții ”Anghel Saligny”.
Băiculești: Lucrări la Școala Valea Brazilor
- Detalii
Pentru administrația comunei Băiculești, vacanța de vară a elevilor constituie un bun prilej de a executa o serie de lucrări de reabilitare a unităților școlare de pe raza localității. Astfel, la școala din satul Valea Brazilor se execută în această perioadă lucrări de înlocuire a învelitorii la corpurile B și C, investiții realizate cu fonduri din bugetul Primăriei Băiculești și alocare financiară de la Consiliul Județean Argeș.
Rătești: Două investiții în derulare
- Detalii
Două lucrări de interes public au demarat în luna iulie în comuna Rătești. Este vorba despre lucrări de consolidare și reabilitare a Școlii Gimnaziale ”Gheorghe I.I.C Brătianu” Rătești, respectiv modernizarea rețelei de iluminat public. ”La școală se înlocuiește acoperișul și apoi se va trece la partea de consolidare a clădirii. Lucrările se desfășoară pe toată perioada vacanței de vară a elevilor, în funcție și de sumele disponibile în buget. Totodată, unitatea de învățământ va fi dotată prin PNRR cu materiale didactice, echipamente digitale și mobilier.
Davidești: Au început lucrările pe „Anghel Saligny”
- Detalii
O lună de foc pentru conducerea Primăriei Davidești, dar nu din perspectiva temperaturilor ridicate ale acestui iulie, ci datorită începerii multor investiții de anvergură. Este vorba în primul rând de proiectele cu finanțare guvernamentală. ”Am semnat toate contractele pentru proiectele pe care le derulăm prin Programul „Anghel Saligny” și am dat ordin ce începere a lucrărilor. Se lucrează la extinderea canalizării în Conțești - etapa a III-a, la modernizarea drumului Hulubești, un tronson mic, de 300 m, dar important, lucrare ce cuprinde nu doar asfalt, ci și canale betonate, podețe și accesul către gospodării, precum și la asfaltarea străzii Valea Budii și amenajarea parcării Căminului Cultural Davidești. Nu în ultimul rând, parte din finanțările prin acest program, trebuie menționată modernizarea drumului Mărășești, investiție deja finalizată.”, a declarat primarul Alin Văduva.
Bughea de Sus: Continuă modernizarea drumurilor
- Detalii
Administrația din Bughea de Sus informează că proiectul privind modernizarea Drumului Măgura fost finalizat. Pe lângă asfalt, de o parte și de alta a căii rutiere au fost amenajate șanțuri și rigole. De curând a început modernizarea unui alt tronson: DC 16A-Grui. ”Avem turnat deja asfaltul pe DC 16A și am început și aici amenajarea rigolelor și șanțurilor. Aceste tronsoane sunt modernizate cu fonduri proprii, însă urmează modernizarea drumurilor cuprinse în Programul „Anghel Saligny”. Aici suntem în procedură de licitație pentru desemnarea constructorului. Eu sper ca în luna august să avem un câștigător și să ne putem apuca de lucrări. Este vorba, reamintesc, de încă 8,1 km, tronsoane în întreaga comună. ”, declară primarul Nicolae Tarbă.
Ștefan cel Mare: Multiple șantiere deschise
- Detalii
Mijlocul verii regăsește comuna Ștefan cel Mare în plină desfășurare cu mai multe proiecte importante pentru comunitatea locală. Se lucrează într-un ritm nemaipomenit în istoria comunei, cu multiple șantiere deschise. Lucrările vizează modernizarea infrastructurii de drumuri a comunei, respectiv amenajarea locației târgului săptămânal. ”Se lucrează pe DC 445, drumul de legătură cu județul Dâmbovița, în vederea realizării recepției finale a lucrărilor. De asemenea, am dat startul lucrărilor de modernizare a drumurilor prevăzute în proiectul derulat prin Programul ”Anghel Saligny”.
Corbi: Teren de fotbal
- Detalii
La Corbi, lucrările la noul teren de fotbal al localității, realizat din fonduri proprii, au avansat. ”Am reușit, în ciuda vremii, să punem pământ și să-l nivelăm cu grederul, astfel încât după jumătatea lunii august să putem planta gazonul. Între timp se lucrează la tribune”, a declarat primărița Anca Baciu. Concomitent, se amenajează parcarea de la școală. ”Montăm pavele și sper să avem disponibile 8 locuri de parcare. Nu doar din motive practice era necesară amenajarea, ci și pentru siguranța elevilor. Fiindcă ploile au creat probleme pe drumurile agricole, am intervenit peste tot în localitate acolo unde a fost nevoie”, a punctat șefa executivului.
Poienarii de Muscel: Licitație pentru renovarea unor clădiri
- Detalii
La Poienarii de Muscel lucrările prevăzute în proiectele de renovare a trei clădiri publice, finanțate prin PNRR, vor fi scoase la licitație în luna august. Dispensarul și căminul cultural din satul Jugur și dispensarul din satul Poienari vor beneficia de lucrări de eficientizare energetică, investiții pentru care a fost accesată suma de 2.183.497 lei prin PNRR. ”Am luat avizele pentru lucrări, am întocmit studiul de fezabilitate și în scurt timp vom scoate lucrările la licitație, proiectare plus execuție. Intenția noastră este ca până în toamnă să finalizăm procedurile de achiziție publică, iar apoi să dăm drumul la treabă. Și dacă vremea nu va mai fi prielnică, se va putea lucra la interior”, declară primarul Ion Banzea.
Cetățeni: Noi proiecte pe agenda administrației
- Detalii
Primăria Cetățeni a reușit să obțină prin Administrația Fondului de mediu finanțare pentru instalarea pe teritoriul comunei a două stații de încărcare destinate vehiculelor electrice. Valoarea investiției este de 342.000 de lei.
”De ce sunt importante aceste stații?
În primul rând, una dintre condițiile obligatorii pentru obținerea microbuzului electric de transport elevi prin Consiliul Județean Argeș, este instalarea unor astfel de stații.
Un alt motiv este ca deja am reușit, prin AFM, să primim un autovehicul electric la primărie, dar și că oricine își va putea încărca automobilul la aceste stații. Zona noastră este una turistică și de tranzit pentru turiști, fiind așadar foarte important să avem astfel de facilități.
Albota: Alte trei străzi intră în reabilitare
- Detalii
Administrația din Albota anunță că s-au încheiat lucrările de asfaltare a Străzii Biboești, parte a proiectului în valoare de 9 milioane de lei, finanțat prin Programul „Anghel Saligny”. Urmează amenajarea șanțurilor, pe ambele părți ale tronsonului de drum. Cât de curând, alte trei străzi cuprinse în același proiect vor intra și ele în reabilitare.
„Cele trei străzi care urmează a fi și ele asfaltate sunt Sorești, Linia Bisericii și Găjgărăi. În paralel, cu fonduri proprii, vom realiza trei poduri, la Mareș-Școală, Găjgărăi și Sorești. Cât de curând vor începe lucrările de introducere a canalizării în satele Cerbu și Mareș, investiție inclusă într-un amplu proiect la nivel județean, gestionat de SC Apă-Canal Pitești și finanțat din fonduri europene. Tot cu fonduri europene, prin PNNR, vom moderniza sistemul de supraveghere video de pe raza comunei, vor fi amenajate patru stații de autobuz și tot atâtea stații de încărcare destinate automobilelor electrice.
Bughea de Jos: Lucrări la Dispensar
- Detalii
La Bughea de Jos au început lucrările de reabilitare și modernizare la dispensarul uman din localitate, pentru eficientizarea energetică a clădirii. Investiția este realizată cu fonduri europene, prin PNRR. ”Este vorba de lucrări ample, ce vizează schimbarea acoperișului, a șarpantelor, izolarea tavanului de la pod, anveloparea imobilului, schimbarea tâmplăriei etc. Termenul de finalizare este de 6 luni, dar în ritmul în care se lucrează estimez că în maxim 3 luni vom finaliza investiția”, declară primarul Ion Tănăsescu.
Vulturești: Investiții pe cale să înceapă
- Detalii
La Vulturești, cât de curând, vor începe lucrările la ambele proiecte finanțate prin Programul „Anghel Saligny”. Este vorba de modernizarea unor drumuri și de extinderi și racorduri la rețeaua de canalizare. ”Am semnat deja contractul de execuție, în urma desemnării câștigătorului pentru modernizarea celor 15 drumuri din localitate, și urmează emiterea ordinului de începere a lucrărilor. În ceea ce privește cel de-al doilea proiect de investiții - extinderi ale rețelei de canalizare și racorduri în toată localitatea, se lucrează deja la proiectul tehnic și, conform estimărilor, din luna august vor începe efectiv lucrările”, a declarat primarul Liviu Poșircă.
Partide, partidulețe, partiduțe...
- Detalii
Mulți se arată zmei, până trebuie să se lupte pentru Ileana Cosânzeana. Abia atunci vedem că sunt doar niște mârțoage nepotcovite.
Așa a făcut partidul lui Barna și al lui Cioloș ...USR+. S-a jucat cu niște lozinci care au prins bine la public, apoi cei doi au ajuns la guvernare și au făcut r...tul praf! Au combinat în favoarea lor și a acoliților lor. Și apoi au ieșit. Acum spun cât de rău este cu ăștia de acum și ce ar face ei dacă ar mai fi o dată la butoane. Dar, vorba lui domn’ preș.: Ghinion!
Festival de folclor la Mioveni
- Detalii
În perioada 11-13 august, orașul Mioveni va fi gazdă pentru aproximativ 300 de dansatori, membri ai ansamblurilor folclorice reprezentative pentru județele Sălaj, Iași, Suceava, Gorj, Bihor, Maramureș și Argeș, care vor participa la cea de-a IV-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor Mioveni.
În cele trei seri de spectacol, toate ansamblurile care vor urca pe scena festivalului vor încânta publicul cu minunatele costume populare, precum și cu muzica și dansurile specifice fiecărei zone.
Cele 8 ansambluri folclorice participante la Festivalul - Concurs Național de Folclor Mioveni, ediția 2023 sunt: Ansamblul Folcloric Atelierul de Joc Popular din Zalău, Ansamblul Folcloric Doina Bascovului din Bascov, Ansamblul Folcloric Moldovenii din Cetate din Moșna, Ansamblul Folcloric Sătesc Megieșii din Cornu Luncii, Ansamblul Folcloric Nedeia din Novaci, Ansamblul de Dansuri Populare Românești Rapsozii Siretului din Pașcani, Ansamblul Folcloric Nuntașii Bihorului din Oradea, Ansamblul Folcloric Coconii Maramureșului din Baia Mare.
Organizatorii Festivalului Concurs-Național de Folclor sunt Centrul Cultural Mioveni împreună cu Primăria și Consiliul Local Mioveni.
Boteni: Două zile de cântec și joc!
- Detalii
Ansambluri și artiști renumiți din Argeș, Olt și Dâmbovița vor urca pe 5 și 6 august pe scena Festivalului de Folclor ”Brâul de la Boteni”. Cea de-a XXVI-a ediție a evenimentului ce a devenit marcă înregistrată a județului Argeș propune și un simpozion dedicat personalităților născute pe aceste meleaguri: Petre Țuțea, Ion Chelcea, Gavril Prunoiu, Lucian Bădescu, Veronica Obogeanu.
”Vom acorda Diplome de Fidelitate și de Merit. Diplome de Fidelitate și un mic cadou financiar pentru cuplurile ce au împlinit 50 de ani de căsnicie, respectiv familiilor Bădescu Martician și Maria, Ghelișor Octavian și Elena, Prunoiu Ion și Elena, Dobroiu Gheorghe și Marcela, Tican Ion și Avida-Maria. Mihail Măgureanu va primi Diploma de Merit pentru cei 55 de ani de activitate culturală.
Ediție specială a Festivalului ”Hora ca la Bârla”
- Detalii
Sâmbătă, 5 august, în comuna Bârla va fi mare sărbătoare! Primăria și Consiliul Local organizează o nouă ediție a festivalului folcloric ”Hora ca la Bârla”, precum și Ziua Comunei. Primarul Gheorghe Voicu și echipa sa au pregătit o sărbătoare ca la carte, presărată cu momente artistice deosebite, premii și surprize. Manifestările vor debuta la ora 16.00 cu Concursul Național de Dans Popular ”Floare de câmpie” - ediția a X-a. Autoritățile din Bârla aduc anul acesta un omagiu regretatului profesor și coregraf Voicu Dumitrescu, cel care a îndrumat pașii atâtor generații de dansatori din localitate și din împrejurimi.
Suseni: Ziua Comunei - emoție, bucurie și respect pentru istorie
- Detalii
Zi de sărbătoare la finalul lunii iulie în comuna Suseni! Autoritățile locale au organizat o nouă ediție a Zilei Comunei, manifestare festivă menită să ofere cetățenilor o zi de relaxare și distracție, în mijlocul muncilor zilnice și grijilor cotidiene. Ediția de anul acesta, cea de-a XVII-a, a fost organizată sub egida unor evenimente istorice de interes major: 1910 ani de inaugurarea Columnei lui Traian, 430 de ani la urcarea pe tron a domnitorului Mihai Viteazul și 170 de ani la nașterea lui Ciprian Porumbescu.
Hârtiești: Spectacol ecvestru la Zilele localității
- Detalii
Zilele localității Hârtiești, manifestare derulată în perioada 7-9 iulie, a atras peste 5.000 de participanți, localnici dar și turiști sosiți din toate colțurile țării. Târgul de Marină a fost, cu siguranță, punctul forte al sărbătorii. ”În afară de faptul că cei prezenți au putut admira și cumpăra exemplare cabaline superbe, cu toții ne-am bucurat de concursurile de frumusețe pentru cai, precum și de spectaculozitatea competițiilor de tracțiune - la simplu și la dublu.”, a menționat primarul Cosmin Ștefan.
Șuici: Premii pentru tineri și vârstnici
- Detalii
Ca în fiecare an, în preajma Sfântului Pantelimon, patronul spiritual al localității, Primăria și Consiliul Local Șuici au organizat Zilele Comunei, manifestare ajunsă la a XX-a ediție. În afara târgului ce a fost organizat timp de trei zile, la Căminul Cultural a avut loc un moment festiv de înaltă ținută.
Fiindcă la Șuici oamenii sunt respectați, ca de fiecare dată au fost premiate cuplurile ce au împlinit 50 de ani de căsnicie, persoanele vârstnice, dar și elevii cu rezultate deosebite la învățătură.
Mioveni: „Primul Ghiozdan” pentru „bobocii” din oraș!
- Detalii
Bobocii din Mioveni vor găsi pe bănci, în prima zi de școală, primul lor ghiozdan! Consiliul Local a aprobat, în ședința din luna iulie, un proiect privind acordarea pachetului cu rechizite școlare „Primul meu Ghiozdan” elevilor înscriși în clasa pregătitoare din unitățile de învățământ din Mioveni, pentru anul școlar 2023-2024.
Pachetul cu rechizite școlare „Primul Ghiozdan", în valoare de 130 de lei, va conține câte un ghiozdan, un caiet dictando A5/24 file, un caiet de matematică A5/48 file, un penar, creioane colorate set de 12 culori, o riglă, un creion, o gumă de șters, o ascuțitoare, un bloc de desen A4, un set de acuarele tip pastilă 12 culori cu pensulă, etichete școlare, o mapă cu buton A4, un caiet de lucru-dezvoltare personal și “Creionul magic”- pentru exerciții grafice și reeditare.
Băbana: Picnic, premii, veselie, de Sf. Ilie!
- Detalii
Pe 20 iulie, de Sfântul Ilie, administrația din Băbana a marcat 453 de ani de atestare documentară a localității. Mii de oameni au umplut până la refuz zona de agrement amenajată la Troița Groși, acolo unde au avut parte de momente artistice de calitate, premii și un picnic oferit de reprezentanții administrației, cu ajutorul a numeroși sponsori.
Startul distracției s-a dat la ora 18.00, când au urcat pe scenă cunoscutul interpret Iulian Brezan, acompaniat de formația condusă de Cristian Gușatu. De-a lungul serii au mai încântat audiența copii de pe raza comunei, cu reale valențe artistice.
Hârtiești: Târgul de Marină, între 7 și 9 iulie
- Detalii
Începutul lunii iulie vine cu zile de sărbătoare pentru argeșeni și pentru iubitorii de cai din întreaga țară. Între 7 și 9 iulie, Primăria Hârtiești organizează Zilele Comunei. În cadrul evenimentului, va avea loc și cea de-a III-a ediție a Târgului de Marină, în cadrul căruia caii de rasă vor fi vedetele manifestării.”Pe parcursul celor trei zile vom avea concursuri și multe surprize. Pentru cabaline avem concurs de tracțiune la dublu și la simplu, de frumusețe, o expoziție de cai dar și de păsări de rasă. Ca și la edițiile trecute, Târgul de Marină este un bun prilej pentru crescătorii de cai să achiziționeze sau să vândă exemplare deosebite, același lucru fiind valabil și pentru producătorii de echipamente de călărie.
Microbuze electrice pentru elevii din județul Argeș
- Detalii
La mijlocul lunii iunie, Consiliul Județean Argeș a încheiat parteneriate cu 25 de comune din județ pentru achiziționarea de microbuze electrice pentru transportul elevilor, în contextul lansării, de către Ministerul Educației, a apelului de proiecte „Microbuze electrice pentru elevi”, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență. CJ Argeș va depune cererea de finanțare până la 30 iunie 2023.
Râca: Au început lucrările la drumuri
- Detalii
Un proiect mult așteptat a demarat în luna iunie în comuna Râca! Este vorba despre modernizarea a trei drumuri comunale, investiții finanțate prin Programul ”Anghel Saligny”. Cele trei căi de acces ce vor fi asfaltate sunt DC 435 (sat Bucov) și DC 437 și DC 439 (sat Râca). Lucrările au început cu DC 437, unde se fac pregătiri pentru asfaltare, și vor continua cu celelalte rute, în funcție și de vreme. Suma alocată prin programul guvernamental pentru obiectivele de investiții din comuna Râca se ridică la aproape 6,5 milioane de lei. Totodată, un alt proiect va fi implementat anul acesta cu ajutorul fondurilor europene.
Pagina 20 din 72

