Viata satului
Stolnici: Contract pentru modernizarea drumurilor
- Detalii
Primarul Sevastian Pupăză Roșu a semnat, recent, la Ministerul Dezvoltării, contractul de finanțare a lucrărilor prevăzute în proiectul derulat prin Programul de Investiții ”Anghel Saligny”. Comuna Stolnici va beneficia de alocarea unei finanțări din bugetul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației în sumă totală de 13.913.912,17 lei pentru modernizarea unor drumuri. Valoarea totală a investiției este de 14.201.059,17 lei, mica diferență trebuind a fi acoperită din bugetul local. Conform proiectului, vor fi modernizate DC 142 - pe 1,6 km, DC 149 - pe 1,5 km, Strada Meteorului, Strada Stadionului, Strada Bisericii Stolnici, Strada Târgului și Strada Bisericii Vlășcuța.
Cetățeni: Beneficiile asfaltului
- Detalii
Ploile torențiale din această vară nu au cauzat probleme în comuna Cetățeni, datorită drumurilor nou asfaltate! Campania de modernizarea a infrastructurii rutiere începută atât cu fonduri proprii - buget și Consiliul Județean Argeș, și Programul „Anghel Saligny”, începe să producă efectele dorite. ”Iată de ce am insistat atât de mult să asfaltăm! Avem deja turnat covor bituminos pe strada Primăverii - finanțare proprie și Consiliul Județean, dar și pe străzile cuprinse în proiectul pe „Anghel Saligny”, tronsoane pe care continuăm modernizarea, așa cum prevede proiectul, construind rigole și acostamente. Nu întâmplător am cerut finanțare guvernamentală pentru aceste străzi, alegându-le pe cele mai predispuse deteriorării în urma precipitațiilor, pe cele care înghițeau sume foarte mari, anual, pentru reabilitare. După ce vom avea finalizate și rigolele de scurgere a apelor pluviale, putem spune că în aceste zone nu vom mai avea probleme cu inundațiile. Acesta este marele avantaj al asfaltului, care, dincolo de confort, înseamnă economie la buget pe termen lung și siguranță.” spune primarul Mugurel Minciună.
Ștefan cel Mare: Lucrări finalizate pe DC 445
- Detalii
Lucrările de modernizare a DC 445, care leagă localitatea Ștefan cel Mare de județul Dâmbovița, au fost finalizate în cursul lunii iunie. A fost turnat ultimul strat de asfalt și au fost amenajate șanțurile, lucrarea urmând să fie recepționată. Drumul a fost modernizat pe o lungime de circa 800 de metri, cu fonduri din bugetul local. În ceea ce privește proiectul de asfaltare a mai multor străzi din comună, acceptat la finanțare în Programul de Investiții ”Anghel Saligny”, în luna iunie autoritățile comunei Ștefan cel Mare au emis ordinul de începere a lucrărilor.
Poienarii de Argeș: Investiții în infrastructura de utilități
- Detalii
Peste 50% din gospodăriile din Poienarii de Argeș vor beneficia de sistem de canalizare, după implementarea proiectului pentru care administrația locală a obținut finanțare prin Programul „Anghel Saligny”. De asemenea, în acest an vor începe lucrări care vizează extinderea rețelei de alimentare cu apă. ”Suntem în procedură de licitație pentru aproximativ 12 km de rețea, cu stație de epurare. Faptul că avem asfalt pe drumurile comunei în proporție de 80%, nu va fi o problemă. Am modernizat străzile pentru că nu se mai putea circula pe ele și nu avea rost să ”îngropăm” an de an sume importante de la buget cu reabilitarea. Însă, fiind conștient că sunt necesare lucrări pentru dezvoltarea infrastructurii de utilități, am lăsat loc pentru conducte, de o parte și de alta a drumurilor. Așadar, nu va fi spart asfaltul decât pentru eventuale traversări. Rămânând tot în sfera utilităților, important de adus la cunoștința cetățenilor este faptul că anul acesta, din fonduri proprii, vom face extinderi la rețeaua de apă, și un nou foraj în satul Ioanicești, astfel încât să fie acoperită toată localitatea. În acest moment se lucrează la proiectare și la obținerea avizelor.”, a declarat primarul Dragoș Boncea.
Poienarii de Muscel: Licitații pentru proiectele pe PNNR
- Detalii
Conducerea Primăriei din Poienarii de Muscel se pregătește pentru implementarea proiectelor prin PNRR - eficientizarea energetică și modernizarea a trei clădiri: două dispensare și Căminul Cultural Jugur. Administrația comunei a întocmit toată documentația aferentă, astfel că urmează organizarea licitațiilor și apoi implementarea efectivă a proiectelor. ”Un alt proiect important pe care o să-l începem anul acesta este modernizarea iluminatului public, investiție ce se va derula cu bani de la Agenția Fondului de Mediu.”, a declarat primarul Ion Banzea.
Corbi: „Stonebird” se pregătește de o nouă ediție
- Detalii
Între 11-13 august dealurile de La Chilii vor răsuna iarăși, la o nouă ediție a Festivalului „Stonebird”! În cele trei zile ale evenimentului, vor urca pe scenă trupe cunoscute și foarte îndrăgite. Tinerii de toate vârstele sunt așteptați de organizatori pentru a face spectacol alături de artiști, fiindcă un eveniment de succes are ca ingrediente nu doar pe cei se urcă pe scenă ci, deopotrivă, depinde de public.
Bughea de Jos: Dispensarul va fi modernizat
- Detalii
Încep să se materializeze proiectele cu fonduri europene și guvernamentale! Efectele activității intense în domeniul atragerii de finanțări încep să se vadă. Una dintre lucrările ce se va concretiza în viitorul apropiat în comuna Bughea de Jos este modernizarea dispensarului uman. ”Finanțarea este prin PNRR, și cuprinde reabilitarea clădirii, ca etapă premergătoare a eficientizării energetice a acesteia. Așadar, vor fi lucrări ample, precum și refacerea sistemului de încălzire. Tot cu fonduri prin PNRR vom achiziționa un sistem de supraveghere în localitate (35 de camere de luat vederi ce vor funcționa 24 de ore din 24) și vom dota sala de consiliu cu echipamente IT.”, a declarat primarul Ion Tănăsescu.
Rătești: Lucrări programate la școală
- Detalii
Lucrările de reabilitare și consolidare a Școlii Gimnaziale ”Gheorghe I.I.C Brătianu” din comuna Rătești vor începe în curând. Autoritățile locale au finalizat proiectarea acestora și urmează emiterea ordinului de începere a lucrărilor. Investițiile vor fi realizate cu fonduri din bugetul local și sprijinul Consiliului Județean. 200 de elevi învață în școala din comuna Rătești.
Săpata: Se modernizează drumul din Drăghicești
- Detalii
În luna iunie Primăria Săpata a dat startul uneia dintre cele mai importante investiții în infrastructură din ultimii ani. Este vorba despre modernizarea DC 437 în satul Drăghicești, obiectiv realizat prin Programul ”Anghel Saligny”, cu contribuția autorităților locale. Vor fi asfaltați aproximativ 3 km de drum comunal. ”Au început lucrările de modernizare a drumului cu amenajarea terasamentului, decopertarea zonelor sensibile, umplerea cu balast și montarea tuburilor pentru podețele de scurgere a apelor pluviale. În paralel, angajații primăriei au tăiat vegetația crescută excesiv pe marginea drumului. Dacă totul merge bine, asfaltarea ar putea fi gata în toamnă.”, declară primarul Laurențiu Micu.
Negrași: Două proiecte aflate în licitație
- Detalii
Primăria Negrași se află în procedură de licitație cu două proiecte de maximă utilitate pentru cetățenii comunei, respectiv pentru buna funcționare a aparatului administrativ. Primul dintre acestea - introducerea canalizării, este finanțat prin programul guvernamental ”Anghel Saligny” și prevede asigurarea utilității în satele Buta, Bârlogu, Negrași.
Cocu: Licitație pentru modernizarea iluminatului
- Detalii
Lucrările de modernizare a rețelei de iluminat public din comuna Cocu vor fi scoase la licitație în luna iulie. Investițiile urmează să fie realizate cu fonduri alocate prin Administrația Fondului de Mediu și vizează montarea unui număr de 468 corpuri de iluminat cu tehnologie LED și a unui sistem de telegestiune. Lucrările se vor derula în satele Cocu și Făcălețești (parțial), Popești și Crucișoara.
Hârsești: Premiul I la Festivalul ”Călușul Românesc”!
- Detalii
Dansatorii din Hârsești au făcut, din nou, cinste localității pe care o reprezintă! Ceata Călușarilor de la Căminul Cultural Hârsești a câștigat Premiul I la Festivalul Internațional de Folclor ”Călușul Românesc” (Secțiunea ”Cete de călușari”), ediția a 52-a, desfășurat la Caracal. Dansatorii din Hârsești au impresionat prin jocul curat, mișcările autentice și strigăturile învățate din strămoși, arătând încă o dată de ce călușul este cel mai spectaculos dans popular românesc. Este acesta încă un rezultat care vine să demonstreze că frumusețea vechiului joc de pe Valea Cotmenei nu piere, iar tinerii din comună duc mai departe prețioasa moștenire culturală. De altfel, grupul din Hârsești a urcat an de an pe podiumul celui mai mare eveniment dedicat tradiției călușului, iar anul acesta pe scena din Caracal li s-au alăturat cetele de călușari din Bârla, Popești și Costești.
Bughea de Sus: Asfalt pe 11 km de drumuri!
- Detalii
Peste 11 km de drumuri se vor moderniza în acest an în comuna Bughea de Sus. Parte din asfaltări sunt realizate cu fonduri proprii, iar 8,1 km din fonduri guvernamentale și co-finanțare locală prin Programul Anghel Saligny. ”Suntem gata în proporție de 95% cu șanțurile și rigolele pentru DC 15, drum care în prealabil a fost asfaltat și începem amenajarea de rigole și șanțuri pe DC 16 A, unde, de asemenea, avem deja două straturi de asfalt. De asemenea, pentru modernizarea celor 8,1 km și construirea unui pod, tronsoane și lucrări cuprinse în proiectul finanțat pe Programul „Anghel Saligny”, așteptăm eventualele clarificări, căci avem toate avizele luate. Așadar, în maxim două săptămâni putem încărca documentația pe platformă. Dar, foarte important este faptul că am demarat deja licitația, fiind în faza de evaluare a ofertelor tehnice.”, a declarat primarul Nicolae Tarbă.
Băiculești: Proiect pentru amenajarea de piste de biciclete
- Detalii
Administrația publică a comunei Băiculești continuă eforturile de atragere a fondurilor europene în scopul realizării de investiții pe plan local. De curând, autoritățile locale au depus un proiect în PNRR, în vederea amenajării unor piste de biciclete de-a lungul DN care străbate localitatea. Traseul vizat măsoară 10 km. Un alt proiect înscris în PNRR - dotarea unităților școlare din comuna Băiculești cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale - a fost deja aprobat la finanțare în cadrul Componentei C 15 Educație. Proiectul va intra în implementare în perioada următoare.
Casa Comunelor României a fost sfințită
- Detalii
Situată în cartierul bucureștean Cotroceni, pe Strada Constantin Noica, la numărul 130, Casa Comunelor României este o realizare ce a fost posibilă datorită eforturilor tuturor localităților membre ale Asociației Comunelor din România. La finele lunii mai, Casa, dimpreună cu simbolurile ce o însoțesc, a fost sfințită, în prezența mai multor oficiali din administrația publică centrală, ai unor membrii ai asociației și reprezentanți ai societății civile.
Rociu: Licitații pentru proiectele de investiții
- Detalii
Administrația publică a comunei Rociu va derula în perioada următoare licitații pentru mai multe obiective de investiții. Lucrările vizează modernizarea Căminului Cultural Gliganu de Jos, cu fonduri prin PNRR, respectiv extinderea rețelei de canalizare și racordarea consumatorilor la rețeaua de canalizare menajeră în satele Șerbănești și Gliganu de Sus, și modernizarea a două drumuri locale, strada Tudoranilor și strada Moșteni (fostă Bisericii), prin Programul ”Anghel Saligny”.
Micești: Urșii produc pagube în gospodării
- Detalii
În ultima perioadă urșii și-au făcut din ce în ce mai simțită prezența în zona Micești, pătrunzând inclusiv în gospodării, astfel că autoritățile recomandă cetățenilor să evite pe cât posibil deplasările în pădure și în zonele izolate din apropierea lizierii pădurii, iar pășunatul animalelor să se facă respectând normele legale. „În cazul în care urșii sunt semnalați pe terenurile agricole, grădini, livezi, drumuri sau în apropierea locuințelor, trebuie apelat imediat numărul de urgență 112. Oamenii mai trebuie să știe că, în cazul în care animalele domestice pe care le dețin nu sunt declarate la primărie sau crotaliate de medicul veterinar responsabil de zonă, aceștia nu vor putea primi despăgubiri în cazul în care urșii ori alte sălbăticiuni ucid acele animalele domestice.”, atrage atenția primarul Dumitru Voicu.
Lerești: Sala de sport, aproape de finalizare
- Detalii
Sala de sport aflată în curs de realizare la Lerești, cu fonduri prin Compania Națională de Investiții, va fi gata în maxim o lună. ”Deși termenul limită este sfârșitul anului, hărnicia și buna organizare a constructorului au făcut ca termenul să fie devansat. În câteva zile vom face și branșamentul electric și abia așteptăm să-i facem inaugurarea!”, declară primarul Marian Toader. Conducerea administrației locale a semnat contractul de finanțare cu Administrația Fondului de Mediu pentru achiziționarea de stații de încărcat electrice.
Valea Iașului: Asfalt și pe Strada Teilor
- Detalii
Primăria Valea Iașului a demarat în primăvara acestui an lucrări de modernizare a mai multor străzi din comună, pe baza unui proiect finanțat în Programul ”Anghel Saligny”. Străzile prevăzute în proiect sunt Basarab I, Regina Maria, Stadionului, La brazi, Ferdinand I, Teilor, Câmpului, Radovanu. După ce în luna mai s-a asfaltat strada Basarab I, în iunie a fost a fost modernizată încă o stradă din cele aflate pe lista inițială - Strada Teilor. ”Mulțumesc, pe această cale, tuturor cetățenilor, pentru răbdarea acordată, constructorului și colegilor pentru ajutorul acordat! Vă mulțumesc pentru toate reacțiile pozitive! Obiectivul nostru este să modernizăm toate străzile din comuna Valea Iașului.”, declară primarul Cristian Enescu.
Coșești: Lucrări pe două fronturi
- Detalii
La Coșești continuă lucrările la reabilitarea, modernizarea și extinderea sistemului de alimentare cu apă, proiect finanțat din fonduri guvernamentale, prin PNDL II. În paralel, în această vară vor fi demarate lucrări de extindere la școala din satul de reședință. „După spusele constructorului, la sistemul de alimentare cu apă ar mai fi de lucru vreo câteva luni. Ca și construcții efective, nu mai e foarte mult de realizat, dar mai este de adus aparatura care va deservi cele 6 sisteme prevăzute în proiect. Sperăm din tot sufletul ca anul acesta să facem recepția acestui obiectiv extrem de important pentru comunitate.
Cepari: Ploile au distrus zeci de drumuri!
- Detalii
Ploile din ultima perioadă au făcut prăpăd în comuna Cepari. Infrastructura rutieră a fost afectată în întreaga localitate, iar administrația locală a fost nevoită să intervină de urgență pe mai multe tronsoane, pentru ca oamenii să poată circula. Pentru evaluarea pagubelor și stabilirea sumelor necesare pentru refacerea drumurilor a fost convocată Comisia pentru Situații de Urgență a Prefecturii Argeș. Primarul Cristian Ciobanu spune că dacă nici de data aceasta nu va primi ajutor financiar, drumurile vor rămâne într-o situație critică, multe dintre ele putând deveni impracticabile.
Șuici: Noi proiecte de investiții
- Detalii
Înainte, practic, de jumătatea anului, administrația din Șuici a efectuat recepția la două obiective de investiții extrem de importante pentru comunitatea: modernizarea a 6,7 km de drumuri comunale și vicinale în satele Șuici și Rudeni și extinderea rețelei de canalizare în aceleași sate. Investițiile nu se vor opri însă aici: s-a obținut finanțare pentru asfaltarea a încă 11 km de drumuri și pentru extinderea rețelei de canalizare.
Recea: Contract pentru un buldoexcavator
- Detalii
Conducerea Primăriei Recea a semnat în luna iunie contractul de finanțare a unui proiect derulat prin GAL Mozăceni. Este vorba despre achiziția unui buldoexcavator destinat mai multor tipuri de lucrări de gospodărire comunală, utilaj ce va fi cumpărat cu fonduri de la AFIR. 20.600 de euro au fost alocați din fonduri europene pentru implementarea proiectului, iar cofinanțarea acestuia, având ponderea cea mai mare în valoarea totală a investiției, va fi asigurată de Primăria Recea.
Bârla : Rețeaua de apă, aproape gata!
- Detalii
Proiectul de extindere a rețelei de alimentare cu apă în comuna Bârla, obiectiv de investiții finanțat prin PNDL, se apropie cu pași repezi de final. Lucrările au vizat extinderea rețelei în satele Mozăceni Vale și Bârla, respectiv înființarea rețelei de apă în satele Urluieni, Afrimești, Zuvelcați, Brabeți, Șelăreasca, Ciocești, Mândra și Malu. În curând cetățenii comunei vor beneficia de apă curentă în gospodării.
Dârmănești: Lucrări pe final, la Căminul Cultural
- Detalii
Lucrările de reabilitare a Căminului Cultural Dârmănești, demarate anul trecut, se apropie de final. Clădirea a beneficiat de renovări atât la interior cât și la exterior. În plus, se amenajează toalete, iar curtea interioară este în plină remodelare. „În curtea interioară au fost montate pavele și am cimentat un spațiu rezervat unui loc de joacă, iar la prima rectificare bugetară vom aloca fonduri pentru achiziționarea de mobilier specific și montarea tartanului. De asemenea, în fața așezământului cultural vom amenaja și o parcare de 10 locuri. La imobilul propriu-zis mai sunt de efectuat mici retușuri.”, a detaliat primarul Emilian Ciolan.
Suseni: Achiziție utilaj prin GAL
- Detalii
Cu ajutorul fondurilor disponibile prin AFIR, Primăria Suseni va achiziționa un utilaj pentru lucrări de gospodărire comunală. Achiziția se va derula prin GAL Mozăceni și vizează cumpărarea unui tractor. Suma alocată din fonduri europene este de 22.000 de euro, bani la care se va adăuga contribuția administrației locale, asigurată printr-un împrumut la Trezoreria Statului. Contractul de finanțare a proiectului fost semnat în luna iunie.
Căteasca: Racordări gratuite la canalizare
- Detalii
Primăria Căteasca are un anunț extrem de important pentru cetățenii comunei: canalizarea Căteasca - Coșeri a fost finalizată, astfel că, începând cu data de 15 iunie, cetățenii se pot racorda la rețeaua centralizată. În paralel, se lucrează și la sistemul de canalizare în satele Catanele - Recea. Important de știut este că numai până la data de 1 august se pot face racordări fără costuri. După această dată, gestiunea rețelei va fi delegată la SC Apă Canal 2000 SA și costurile de racordare vor fi semnificative. Costurile branșamentului de la limita proprietății până la căminul de racord vor fi suportate de Primărie. Canalizarea în incinta proprietății o vor face cetățenii pe cheltuiala lor.
Slobozia: Contracte pentru asfaltarea unor străzi
- Detalii
Autoritățile comunei Slobozia încep în această vară mai multe lucrări de modernizare a drumurilor comunale și locale. Asfaltarea căilor de acces este finanțată prin Programul ”Anghel Saligny”, în cadrul căruia Primăria Slobozia a obținut fonduri pentru două proiecte: ”Modernizare drumuri comunale” - 3.999.770,20 lei, respectiv ”Modernizare drumuri de interes local” - 8.300.802,95 lei.
Albeștii de Argeș: Microbuz pentru transportul elevilor
- Detalii
Printr-un proiect derulat de către Consiliul Județean alături de alte 24 de localități, comuna Albeștii de Argeș va primi un microbuz electric pentru transportul elevilor. Totodată, comuna va beneficia și de stații de încărcat destinate vehiculelor electrice. ”Vom avea transport verde, fără emisii de carbon și fără consum de combustibil. În plus, avem la dispoziție, printr-un proiect depus la AFM, fonduri pentru stații de încărcat electrice; de asemenea, în cadrul finanțării prin PNRR ce vizează eficientizarea energetică și modernizarea Școlii Albești Ungureni, avem și pentru acel sat prevăzută suma necesară pentru achiziționarea unei stații de același tip.”, a declarat primarul Gabriel Popa.
Buzoești: ”Sanitarii pricepuți!”
- Detalii
Motiv de mândrie pentru comunitatea școlară din comuna Buzoești, cât și pentru autoritățile locale! Echipa Școlii Gimnaziale Vulpești - structura Șerboeni, coordonată de profesoara Adriana Ionescu, s-a calificat la etapa națională a concursului ”Sanitarii pricepuți”, competiție organizată de Societatea Națională de Cruce Roșie din România, în parteneriat cu Ministerul Educației, Ministerul Sănătății și Inspectoratul General de Situații de Urgență.
Stoenești: Demersuri pentru extinderea canalizării
- Detalii
După finalizarea lucrărilor de modernizare a centrului localității, administrația publică a comunei Stoenești își îndreaptă atenția spre noi obiective de investiții ce vor contribui la dezvoltarea locală și creșterea gradului de confort pentru cetățeni. ”Un proiect important pe care îl vom desfășura în perioada următoare vizează etapa a II-a a lucrărilor de introducere canalizare și modernizare rețea alimentare cu apă în satele Bădeni și Cotenești. Suntem în faza finală a realizării proiectului tehnic și apoi vom scoate la licitație execuția. Practic lucrările la canalizare și apă vor continua pe drumul național, din zona stadionului și până la ieșirea spre comuna Cetățeni, fiind cuprins și drumul auxiliar (drum comunal) aflat de cealaltă parte a râului Dâmbovița.”, declară primarul Ion Marin.
Popești: Panourile fotovoltaice, soluția viitorului
- Detalii
Panourile fotovoltaice, soluția viitorului pentru energia verde, prezintă interes și pentru autoritățile din comuna Popești, mai ales în vederea scăderii costurilor cu energia electrică. La nivel local se află în lucru un proiect ce prevede montarea de panouri solare pe mai multe clădiri publice din comună. Este vorba despre localul fostei școli din satul Popești, Primăria Popești și Școala Gimnazială ”Victor Țârcovnicu” Slobozia. Potrivit proiectului, în cazul celor două unități școlare, instalații fotovoltaice ar urma să fie amplasate și în curtea imobilelor. Momentan se lucrează la documentație, solicitarea de finanțare urmând să fie depusă în cadrul PNRR.
Boteni: Proiectul pe „Anghel Saligny”, înaintează rapid!
- Detalii
Din 11 km de asfalt, cât cuprinde tot proiectul de modernizare a infrastructurii rutiere finanțat prin Programul „Anghel Saligny”, în comuna Boteni, deja au fost asfaltați 9 km! ”Se lucrează într-un ritm foarte alert. Pe tronsoanele asfaltate se amenajează rigole și scurgeri ale apelor pluviale, lucrare un pic mai migăloasă, care necesită mai mult timp. Deja simțim cât de mult ne va ajuta modernizarea drumurilor - nu am mai avut nicio problemă pe aceste drumuri, în urma ploilor din ultima perioadă. Cetățenii sunt foarte mulțumiți, noi ca administrație locală, de asemenea. De fiecare dată, după fiecare ploaie abundentă, trebuia să intervenim, mai ales pe drumurile în pantă, să aducem piatră, să nivelăm. Asfaltul aduce numeroase beneficii - comunității și bugetului local”, a declarat primarul Vasile Leau.
Tigveni: Străzi măturate de șuvoaie!
- Detalii
Cantitățile mari de precipitații căzute într-o perioadă scurtă de timp în nordul Văii Topologului au produs și la Tigveni pagube însemnate în infrastructura rutieră. Practic, toate străzile neasfaltate din comună au fost măturate de puhoaie. Pagubele au fost evaluate la aproximativ 1 milion de lei! „Ploile abundente din iunie au prăpădit drumurile neasfaltate și mai multe podețe din comună. În urma constatărilor efectuate de către comisia special constituită, pentru remedierea pagubelor ne-ar trebui 1 milion de lei.
Vulturești: Investiții aflate în procedura de licitație
- Detalii
La Vulturești, ambele obiective de investiții pentru care conducerea Primăriei a obținut finanțare prin Programul „Anghel Saligny” se află în procedură de licitație. Odată cu finalizarea acestei etape, se va trece la implementarea efectivă a acestor proiecte. ”Atât pentru asfaltarea și modernizarea a 11 ulițe din localitate, cât și pentru realizarea racordurilor la rețeaua de canalizare, estimez că în maxim două luni ne putem apuca de lucrări în sine. Prin aceste două investiții vom face un pas important spre o infrastructură de utilități și de drumuri așa cum mereu ne-am dorit pentru comunitatea noastră.
Băbana: Lucrări la rețeaua de apă
- Detalii
O nouă investiție este în plină derulare în comuna Băbana. Este vorba de obiectivul ,,Reabilitare conductă aducțiune apă potabilă stația Trivale - Băbana.
„Lucrările costau în înlocuirea conductei vechi, deoarece aceasta este extrem de uzată, având o vechime de peste 50 de ani. Investiția este finanțata de către Consiliul Județean Argeș cu suma de 320 mii lei, precum și din bugetul local. Conducta va fi înlocuită pe o lungime de 3,2 km.”, precizează primarul Bebe Ivan.
Schitu Golești: Licitație pentru canalizare, etapa a III-a
- Detalii
După ce în data de 25 mai conducerea Primăriei Schitu Golești a semnat cu Ministerul Dezvoltării contractul de finanțare prin Programul „Anghel Saligny”, lucrarea a fost scoasă la licitație. Este vorba de extinderea rețelei de canalizare etapa a III-a, în valoare de 17,08 milioane de lei, din care 16, 4 milioane de la Guvern, restul fiind co-finanțare. „Investiția presupune 12,5 km de rețea pe străzile laterale din satele Schitu Golești și Lăzărești și toate străzile din satul Costiță, două module de epurare în trei trepte și două stații de pompare, la Burnești și Tănăsești. După finalizarea acestui obiectiv vom avea canalizare funcțională în 80% din localitate.”, a declarat primarul Vasile Miriță.
Nucșoara: Căminul Cultural a devenit prosumator
- Detalii
Căminul Cultural Nucșoara a devenit prosumator de energie electrică, ca urmare a implementării unei investiții de ultimă generație, prin montarea de panouri fotovoltaice, sursă de energie verde. Astfel, acum, căminul cultural din localitate nu doar consumă din rețeaua electrică, ci și produce și livrează energie din surse regenerabile. Investiția are rolul de a scădea costurile cu electricitatea, iar pe viitor astfel de panouri solare vor fi instalate și pe alte clădiri publice din Nucșoara.
Deepfake (fals sever)
- Detalii
# Evoluția IA și riscurile din media
Mai avem puțin și vom amenda mașinile sau chiar le vom trimite în închisoare. Atât de mult a evoluat IS (inteligența artificială) și tehnica de creare a RA (realitatea virtuală), încât mașinile învață singure și foarte rapid atât de multe lucruri, astfel că legiuitorul a fost nevoit să caute soluții de amendare a celor care folosesc mașinile în scop abuziv, în media și social-media.
Vor fi amenzi de la 10.000 la 200.000 de lei (deocamdată), pentru distribuirea pe Internet sau media a conținutului deepfake.
Mioveni: Lemne pentru încălzirea locuințelor
- Detalii
Institutul Național de Cercetare - Dezvoltare în Silvicultură „Marin Dracea”, prin Baza Experimentală Mihăești, aduce la cunoștința celor interesați că începând cu data de 12 iunie 2023, pune la dispoziție conform H.G. nr. 715/2017 privind Regulamentul de Vânzare a masei lemnoase din fondul forestier proprietate publică, următoarele cantități de lemn pentru încălzirea locuinței:
Mioveni: Amenzi pentru proprietarii terenurilor care nu distrug ambrozia
- Detalii
Legea 62/2018 obligă proprietarii sau deținătorii de terenuri să desfășoare lucrări de prevenire, combatere și distrugere a buruienii denumită științific Ambrosia Artemisiifolia. Astfel, proprietarii sau deținătorii de terenuri, administratorii drumurilor publice, căilor ferate, cursurilor de apă, lacurilor, sistemelor de irigații și ai bazinelor piscicole au obligația să desfășoare anual, în perioadă cuprinsă între răsărirea acestei plante și apariția primelor inflorescențe, până cel târziu la 30 iunie, lucrări de întreținere a terenurilor prin diferite metode, până la sfârșitul perioadei de vegetație a ambroziei, astfel încât planta să nu răspândească polenul care conține multiple fragmente alergizante.
Cicănești: Invitație la „Tamașiana”!
- Detalii
Primarul din Cicănești invită toți iubitorii de natură, folclor autentic, preparate tradiționale, distracție și voie bună, în a treia duminică din luna iunie, la populara sărbătoare „Tamașiana”. Încă de dinainte de 1990, manifestarea are loc într-un decor mirific: poiana de la poalele pădurii Tamaș. „Ca în fiecare an, grătarele vor sfârâi, pe scenă vor evolua interpreți și ansambluri din localitate și comunele învecinate, în special copii, amatorii de chilipiruri pot face târguieli de la negustorii ambulanți, iar cei mici vor avea parte de tiribombe, tobogane gonflabile și alte distracții pe gustul lor. „Tamașiana” este una dintre cele mai longevive sărbători de pe cuprinsul județului Argeș și, după cum s-a văzut, atrage an de an mii de participanți.”, spune primarul Ion Ionescu.
Recea: Situație tensionată, în detrimentul elevilor
- Detalii
Situația tensionată de la Școala Gimnazială Recea, acolo unde directoarea instituției este acuzată ca a avut un comportament necorespunzător față de mai mulți elevi, continuă. În urma unor reclamații formulate de mai mulți părinți, ISJ și DGASPC Argeș au demarat anchete în școală. Unul dintre elevii școlii a dat declarații și la Poliție cu privire la situația conflictuală, iar în prezent instituțiile abilitate urmează să stabilească concluziile anchetelor. Directoarea Școlii Gimnaziale Recea, Lăcrămioara Bucinică, este acuzată de părinți că de-a lungul timpului a jignit mai mulți elevi, unul dintre aceștia declarând chiar că a fost lovit de directoare.
Popești: Farmacie nouă
- Detalii
Cetățenii comunei Popești au la dispoziție o nouă farmacie, începând din luna mai. Aceasta s-a deschis în incinta dispensarului din satul de reședință, punând la dispoziția oamenilor servicii și produse farmaceutice de calitate. În curând urmează să fie redeschisă și cea de-a doua farmacie, cea din cadrul dispensarului uman din satul Slobozia. Autoritățile locale s-au ocupat de procedurile de concesionare a spațiilor destinate celor două farmacii. În acest fel, locuitorii comunei Popești nu vor mai fi nevoiți să facă drumul până în localitățile învecinate, pentru a-și procura medicamentele necesare.
Boteni: Asfalt pe 7 km!
- Detalii
La Boteni, modernizarea drumurilor prin proiectul finanțat în cadrul Programului „Anghel Saligny” este în plină desfășurare. Ritmul de lucru este unul extrem de alert, astfel că 7 din cei 11 km prevăzuți în proiect au fost deja asfaltați. ”Din 11 km câți cuprinde tot proiectul, am asfaltat deja 7 - străzile Minei, Govorasca, La Stadion, Valea Bâzului, Ticănești, Șerbești, La Stația de Epurare. În urma echipei care asfaltează vine echipa care construiește șanțurile betonate și podețele. Acest tip de lucrări avansează puțin mai lent, fiind mai migăloase. S-au realizat până acum 3 km de rigole.”, declară primarul Vasile Leau.
Bârla: Acțiune de ecologizare pe Râul Cotmeana
- Detalii
Acțiune de ecologizare demnă de toată lauda în comuna Bârla! În luna mai, comunitatea locală s-a alăturat proiectului ”Argeșul Curat”, derulat de A.D.I. Servsal Argeș, participând astfel la una dintre cele mai importante campanii de curățare a apelor și drumurilor din județ. Principalele locații ecologizate de voluntarii din comuna Bârla, deloc puțini la număr, au fost în principal de-a lungul râului Cotmeana, în satul Bârla, precum și în satele Bădești (zona podului și zona digului) și Urlueni (în zona podului Afrimești și Malu).
Tigveni: Asfalt pe 4 km de drum
- Detalii
Proiectul de asfaltare a 11,4 km de drumuri în toată comuna, finanțat prin Programul „Anghel Saligny”, este în plină desfășurare la Tigveni. Constructorul a turnat deja asfalt pe câteva tronsoane cuprinse în proiect. „S-a turnat asfalt pe aproximativ 4 km, pe ulițele Înv. Nicolae Enescu și pe Puiulești, și pe Drumul Comunal 232 Bălilești-Bădislava. Celelalte drumuri incluse în proiectul de reabilitare și modernizare sunt Bârseștii de Jos-Vlădești, Blaj-Bălteni, Bârseștii de Jos-Vernești și ulițele Izvorului și Bisericii. Toate acestea vor fi asfaltate parțial, în timp ce pe Ulița Scăiș va fi reabilitată în totalitate.
Schitu Golești: Dezbateri privind orientarea în carieră
- Detalii
În luna mai, la Școala Gimnazială Nr. 1 Schitu Golești a avut loc o întâlnire între managerul SC Fontana Pietro România, reprezentanți ai autorităților locale și elevii clasei a VIII-a, având ca scop orientarea elevilor de clasă terminală pentru continuarea studiilor în licee tehnice. ”În baza parteneriatelor cu liceele tehnice din Câmpulung, acești elevi au posibilitatea ca ulterior finalizării studiilor, sau încă di clasa a X-a, să opteze pentru un loc de muncă la societatea Fontana din Schitu Golești.
Suseni: proiecte în derulare
- Detalii
La Suseni, licitația pentru atribuirea lucrărilor de modernizarea a drumurilor din cadrul proiectului cu finanțare guvernamentală prin Programul ”Anghel Saligny” este în desfășurare. În paralel, se lucrează la alte două proiecte finanțate prin PNNR. ”În privința drumurilor, suntem în etapa evaluării ofertelor tehnice și sper ca după evaluarea financiară și desemnarea câștigătorului să nu existe contestații, astfel încât în luna iulie să semnăm contractual și apoi să da ordinul de începere a lucrării. Vom asfalta în cadrul acestui proiect tronsoane din toate satele localității, investiția fiind una de mare amploare - 150 de miliarde de lei vechi.”, a declarat primarul Doru Radu.
Vulturești: Paradă de Ziua Portului Tradițional
- Detalii
Cu ocazia Zilei Naționale a Portului Tradițional, copiii din Vulturești, membri ai unor ansambluri și grupuri vocale sau de dans au purtat cu mândrie straiul popular, în cadrul „Paradei portului popular”, desfășurată în orașul Mioveni. ”Am fost alături de ei, ca de altfel de toți cei care au participat, fiindcă iubim postul popular și ori de câte ori avem ocazia să ne îmbrăcăm cu aceste straie, suntem onorați că suntem români și argeșeni. Faptul că acum portul popular tradițional se poartă mai cu seamă la sărbători, face ca prețuirea noastră legată de măiestria cusăturilor și a modelelor să fie și mai mare.”, a declarat primarul Liviu Poșircă.
Albeștii de Argeș: Lucrările de asfaltare, în desfășurare
- Detalii
La Albeștii de Argeș, modernizarea infrastructurii rutiere continuă! Lucrările, aflate în plină desfășurare, sunt realizate în cadrul proiectului cu finanțare guvernamentală, prin Programul „Anghel Saligny”. ”Am realizat, pe o lungime de 2 km, șanțuri betonate în zona Doblea și urmează turnarea asfaltului. Avem în total de modernizat 11, 5 km de drumuri, în toată localitatea. Este un proiect prin care vom face un pas foarte important în ceea ce privește infrastructura rutieră. Atragerea acestor fonduri ne ajută să putem direcționa bani de la buget spre alte investiții necesare în localitate, realizând totodată una dintre cele mai mari doleanțe ale comunității - modernizarea infrastructurii rutiere.”, a declarat primarul Gabriel Popa.
Stoenești: Cinste și onoare eroilor neamului!
- Detalii
Sărbătoarea Înălțării Domnului a avut anul acesta o însemnătate aparte pentru locuitorii și autoritățile comunei Stoenești. Așa cum se obișnuiește, în Sfânta Zi a Înălțării Domnului a fost marcată Ziua Eroilor prin comemorarea celor care și-au dăruit viața pentru ocrotirea țării, însă a fost inaugurat și centrul civic modernizat al comunei.
Manifestările au debutat cu o slujbă religioasă oficiată de preoții din localitate la Monumentul Eroilor din satul Bădeni, urmată de un program cu specific patriotic prezentat de către copii.
Hârsești: Investiții în valoare de 10 milioane de euro!
- Detalii
Un nou proiect finanțat din fonduri europene va fi implementat în comuna Hârsești. Cu bani din PNRR, în localitate va fi pus la punct un serviciu de educație timpurie complementară, un fel de creșă comunitară destinată copiilor din mediile defavorizate. Proiectul permite achiziționarea de mobilier, echipamente și materiale necesare utilării spațiului serviciului complementar nou înființat, respectiv achiziționarea materialelor didactice, a jucăriilor și a hranei pentru copii, pentru o perioadă de cel puțin 12 luni.
Micești: Loc de joacă dat în folosință de 1 Iunie!
- Detalii
De 1 Iunie, autoritățile din Micești au oferit tuturor copiilor de pe raza comunei un frumos cadou: un loc de joacă amplasat în centrul comunei, în proximitatea Căminului Cultural și a Școlii Gimnaziale Nr. 1. Surprizele nu s-au oprit însă aici! „Odată cu inaugurarea locului de joacă, ne-am gândit să oferim o surpriză și mai mare celor mici, astfel că am contractat o firmă care se ocupă cu organizarea de evenimente, astfel că, de 1 Iunie, cei mici au avut parte de distracție maximă: mascote, face-painting, modelatori de baloane, tobogan gonflabil și multe altele. Locul de joacă se întinde pe o suprafață de 138 mp. Ne-am fi dorit să îl facem mai mare, însă am fost condiționați de cei de la CEZ, care au în zonă un punct de transformare și o linie de medie tensiune. În toamnă vom amenaja un alt loc de joacă destinat tuturor copiilor, la Purcăreni, după ce vom demola clădirea în care a funcționat vechea grădiniță. Pe lângă locul de joacă deja amenajat la creșa de lângă Primărie, un altul va fi destinat preșcolarilor care vor frecventa viitoarea Grădiniță cu Program Prelungit Micești.”, anunță primarul Dumitru Voicu.
Slobozia: Lucrări de gospodărire comunală
- Detalii
În așteptarea demarării proiectelor finanțate din fonduri guvernamentale și europene, administrația publică a comunei Slobozia a derulat în luna mai o serie de activități de gospodărire comunală. Pe lângă curățenia propriu-zisă, a fost cosită iarba din incinta școlilor și au fost curățate șanțurile. Totodată, la Școala nr. 2 Slobozia urmează să înceapă lucrări de împrejmuire și amenajare alei pavate. ”Anunțul pentru licitația lucrărilor la școală a fost înregistrat în SICAP. După finalizarea procedurilor de achiziție publică, vom începe lucrările. Cel mai probabil în luna iunie.
Cocu: Atenție la urși!
- Detalii
Situație îngrijorătoare în comuna Cocu, acolo unde în luna mai a fost semnalată prezența a trei urși în zone locuite, mai precis în apropierea sau chiar în gospodăriile localnicilor. Oamenii sunt speriați și au cerut ajutorul autorităților locale. ”Am anunțat Prefectura și Consiliul Județean, întrucât este o situație îngrijorătoare. Nu ne-am confruntat cu așa ceva până acum. Un urs a distrus stupii de albine ai preotului din satul Richițele de Sus, cel de-al doilea a fost semnalat de un cetățean în apropierea propriei gospodării, tot în incinta roiurilor de albine. Iar azi-noapte (n.r. - 23 mai), un localnic din satul Făcălețești s-a trezit cu ursul în curte.
Coșești: Noi investiții în școli
- Detalii
Administrația din Coșești continuă seria investițiilor în unitățile de învățământ de pe raza comunei, Astfel, recent, la Școala Lăpușani, a fost montat un nou sistem de încălzire. În vară, Școala Coșești va fi extinsă, în așa fel încât aici procesul de învățământ să se poată derula într-un singur schimb. „În paralel ne-am preocupat și de dotarea unităților de învățământ. În acest sens am obținut o finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență, prin care școlile și grădinițele vor primi echipamente și materiale didactice de ultimă generație: calculatoare, table inteligente și altele.”, spune primarul Nicolae Pană.
Căteasca: Asfalt pe încă un drum județean
- Detalii
Autoritățile comunei Căteasca se apropie de finalizarea lucrărilor de asfaltare a unui nou drum județean. Modernizarea DJ 702G avansează într-un ritm foarte bun astfel că lucrările pe raza satului Recea au fost finalizate, iar în curând vor fi gata și cele din satul Catanele. Acest tronson de drum județean, în lungime de 12 kilometri, a fost predat în administrare de către CJ Argeș Consiliului Local Căteasca, pentru a fi asfaltat, în urma unui parteneriat cu administrația locală, parteneriat similar cu cel de la DJ 704C, varianta ocolitoare a podului închis de la Căteasca, drum asfaltat anul trecut.
Buzoești: Se reabilitează monumentele
- Detalii
După finalizarea împrejmuirii terenului de fotbal din satul Șerboeni, lucrări asemănătoare au fost demarate de autoritățile locale la școala și căminul cultural din satul Buzoești. Unitatea școlară urmează să fie reabilitată cu fonduri accesate prin PNRR. Primarul Ion Tănase a semnat contractul de finanțare a lucrărilor și acestea vor demara în scurt timp.
Campania „Argeșul Curat”, în plină desfășurare
- Detalii
A.D.I. Servsal Argeș în parteneriat cu Consiliul Județean Argeș, Administrația Bazinală Argeș-Vedea, Direcția Silvică Argeș, Secția de Drumuri Naționale Argeș, Agenția pentru Protecția Mediului Argeș, Garda Națională de Mediu Argeș, operatorii de salubritate, O.N.G. de mediu, Inspectoratul Școlar Județean Argeș și nu în ultimul rând, cu primăriile din județul Argeș, a inițiat proiectul „Argeșul Curat! Implică-te și tu!”, proiect ce vizează ecologizarea râurilor principale din județ, drumurilor naționale și județene, cât și altor zone afectate de poluare de pe raza județului Argeș.
Cetățeni: Asfalt pe Strada Primăverii
- Detalii
Cele două tronsoane - străzile Primăverii 1 și 2, însumând 2,5 km, sunt modernizate. Așa cum a fost anunțat de către conducerea administrației din Cetățeni, încă de l începutul anului, de la bugetul local au fost alocate sume pentru acest obiectiv, în completare fiind solicitate și primite fonduri de la Consiliul Județean. ”Începem așadar o campanie de asfaltare a drumurilor din localitate. Dat fiind faptul că am obținut finanțare și prin programul guvernamental „Anghel Saligny” tot pentru modernizarea străzilor din comună (5 străzi, Strada Speranței și lărgirea unui pod), cred că este potrivit să considerăm aceste investiții ca parte dintr-o campanie amplă, pe care o avem pe lista de priorități și pentru viitor. Având licitația finalizată și pentru lucrările pe „Anghel Saligny”, am emis deja ordinul de începere a lucrărilor. Modernizarea acestor străzi înseamnă amenajarea de rigole și covor asfaltic.”, a declarat primarul Mugurel Minciună.
Stâlpeni: Dotări pentru Liceul „IC Petrescu”
- Detalii
Liceul „IC Petrescu” din Stâlpeni va fi dotat cu mobilier, materiale didactice și echipamente IT. Finanțarea este una europeană, obținută de echipa Primăriei Stâlpeni printr-un proiect depus în cadrul PNRR.
În cadrul activităților curente desfășurate de Primăria Stâlpeni s-au realizat lucrări de întreținere și curățenie în parcul de la Rădești, cu angajații primăriei și cei de la Legea 416. Totodată, s-a reparat și vopsit Monumentul Eroilor din satul Rădești, urmând să se efectueze astfel de lucrări și la celelalte monumente din comună.
Dârmănești: Loc de joacă la Valea Nandrii
- Detalii
Din luna mai, copiii din Valea Nandrii beneficiază de un modern loc de joacă, pus la dispoziție de către administrația din Dârmănești. Este al doilea obiectiv de acest gen de pe raza localității, după cel realizat anul trecut, în satul de reședință. „E minunat că am reușit să aducem o astfel de bucurie copiilor din Valea Nandrii. După cum se vede, locul de joacă arată excelent și sper din tot sufletul ca cei care-l folosesc să o facă într-un mod civilizat. Un al treilea loc de joacă intenționăm să-l amenajăm în perimetru Căminului Cultural Dârmănești, imobil la care suntem pe final cu reparațiile capitale începute anul trecut. Vom amenaja și curtea interioară a instituției de cultură și vom construi aici și două grupuri sanitare. Pe viitor, în proximitatea Căminului Cultural, intenționăm să construim un after-school.”, anunță primarul Emilian Ciolan.
Bughea de Jos: Licitație pentru asfaltare
- Detalii
Obținerea tuturor avizelor și documentelor necesare pentru proiectul privind modernizarea a cinci drumuri în localitate și construirea unui pod, a fost finalizată. Obiectivul este finanțat prin Programul „Anghel Saligny”. ”Cât de curând, vom putea organiza licitația, astfel încât pe la începutul toamnei să ne apucăm de lucru. La celălalt proiect pentru care am obținut finanțare în cadrul aceluiași program guvernamental - introducerea sistemului de canalizare în comună și construirea unei stații de epurare, obținerea tuturor avizelor e un proces un pic mai amplu, fiindcă zona în care va fi amplasată stația este inundabilă. Noi am prevăzut fonduri special pentru remedierea acestui aspect, însă cei de la Apele Române încă nu s-au edificat pe deplin, pentru eliberarea avizului.”, a declarat primarul Ion Tănăsescu.
Davidești: Infrastructura rutieră, prioritară!
- Detalii
Modernizarea infrastructurii rutiere rămâne prioritatea executivului din Davidești. Conform declarațiilor primarului Alin Văduva, deși există multe obiective de realizat în localitate, orice sumă va fi disponibilă de la bugetul local va fi direcționată către asfaltarea drumurilor în comună. ”Oamenii își doresc asfalt și trebuie să venim în întâmpinarea dorințelor comunității. Avem proiectele tehnice finalizate pentru modernizarea centurii Davidești, DC 51 Voroveni-Bârzești, zona Dos, tronsonul Davidești-Huluba. În afară de faptul că vom direcționa orice sumă de la buget pentru a realiza cât putem din aceste obiective, încercăm să identificăm orice sursă de finanțare externă pentru a atrage fondurile necesare modernizării acestor drumuri. Avem finalizată și documentația pentru înființarea unei piețe la Davidești, investiție care ar însemna mult pe termen lung pentru dezvoltarea localității, însă realizarea ei depinde exclusiv de fondurile de care vom dispune”, a afirmat edilul șef.
Albota: Sala de sport, aproape gata!
- Detalii
După îndelungi peripeții, legate în principal de ritmul de lucru al constructorului, sala de sport de la Albota este foarte aproape de a fi dată în folosință. Primarul Ion Dumitru speră ca pe 1 august obiectivul, finanțat prin Compania Națională de Investiții, să fie inaugurat. „Exteriorul a fost finalizat, mai e puțin de lucru la interior, respectiv de montat scaunele, și de amenajat curtea, după care, într-un final, vom putea spune că avem una dintre cele mai moderne săli de sport din mediul rural, la nivel de țară.”, afirmă edilul șef din Albota.
Ștefan cel Mare: Autoritățile județului, în vizită la târgul săptămânal
- Detalii
Producătorii agricoli din comuna Ștefan cel Mare și din localitățile învecinate vor avea, în curând, un spațiu modern pentru comercializarea produselor alimentare, fructelor, legumelor. Investiția, care a și demarat, realizată din bugetul local, presupune turnarea unei platforme betonate, copertină pentru standuri și tablă pentru acoperiș, precum și asigurarea apei curente. O parte din finanțarea proiectului este asigurată și din bugetul C.J. Argeș.
Hârtiești: Licitații pentru proiectele pe „Anghel Saligny”
- Detalii
Administrația locală din Hârtiești lucrează la pregătirea licitațiilor pentru cele două proiecte importante pentru care a obținut finanțare prin programul guvernamental „Anghel Saligny”. Investițiile vizează infrastructura rutieră și cea de utilități. ”Modernizarea a 8 km de drumuri comunale și rețea de canalizare pe o lungime de 8 km sunt două investiții majore, care vor schimba arhitectonica infrastructurii din localitate. Desigur, pe agenda noastră sunt, concomitent, acordându-le aceeași importanță, și obiectivele pentru care am obținut fonduri prin PNRR.
Valea Iașului: Asfalt pe nouă străzi!
- Detalii
La Valea Iașului a început asfaltarea propriu-zisă în cadrul proiectului „Modernizare drumuri de interes local”, obiectiv finanțat prin Programul Național „Anghel Saligny”.
”După ce, în prealabil, s-a lucrat la refacerea infrastructurii și suprastructurii drumurilor și încadrarea acestora cu borduri prefabricate, precum și la execuția de podețe noi și rigole betonate, acum se toarnă asfalt. Prima este Strada Basarab I, un tronson în pantă, extrem de circulat. Proiectul cuprinde modernizarea a 9 străzi și amenajarea parcării din fața Primăriei. Eu estimez că până în toamnă vom finaliza această investiție, pentru că ritmul în care se lucrează este unul alert și eficient.”, a declarat primarul Cristian Enescu.
Rătești: Mobilier pentru noul dispensar
- Detalii
Autoritățile comunei Rătești au realizat în luna mai dotarea cu mobilier a noului dispensar uman din satul Furduiești. Cât de curând, dispensarul va deveni funcțional. ”Urmează să fie aduse echipamentele medicale, iar apoi medicul de familie va face demersurile necesare începerii activității. Cred că din vară dispensarul din satul Furduiești va deveni funcțional. Ne dorim ca în viitorul apropiat să amenajăm și un punct farmaceutic aici. La fel ca și celelalte două unități de asistență medicală din comună, dispensarul de la Furduiești va deservi întreaga populație”, declară primarul Cornel Petrică.
Râca: Cinste eroilor neamului!
- Detalii
Ziua Eroilor, sărbătorită în fiecare an de Înălțarea Domnului, a fost marcată și în comuna Râca. Cu emoție, respect și recunoștință, comunitatea locală a omagiat eroii căzuți pe câmpurile de luptă pentru apărarea patriei. Cetățeni, cadre didactice și copii au participat la o slujbă religioasă de pomenire și au depus coroane de flori la Monumentul Eroilor din incinta Primăriei Râca.
Pagina 21 din 72

