Viata satului
Hârtiești: Documentații pentru proiectele pe „Anghel Saligny”
- Detalii
Documentația aferentă proiectului pentru care conducerea administrației locale a obținut finanțare prin Programul „Anghel Saligny”, ce vizează asfaltarea a 8 km de drumul comunale, a fost încărcată pe platformă. Documentația aferentă celui de-al doilea proiect cu finanțare guvernamentală ce va fi implementat în comună - extinderea rețelei de canalizare, este și ea aproape gata.
Corbi: Invitație la... „Rapsodie”!
- Detalii
La sfârșitul lunii mai, iubitorii de tradiții și cânt popular autentic, sunt invitați la unul dintre cele mai cunoscute festivaluri din Argeș – „Rapsodia Păstorească” de la Corbi. ”Vom avea, ca de obicei, parada de cai și de costume populare, invitați din toată țara și de peste hotare, concursuri organizate de Asociația Crescătorilor de Animale din Corbi și, bineînțeles, muzică de cea mai bună calitate, românească, autentică, populară, acompaniată de bucate tradiționale. Vă așteptăm pe toți în deal ”La Chilii”, la Rapsodia Păstorească, un festival ce marchează un moment important al ocupației ancestrale a locuitorilor - urcatul oilor la munte. Data exactă va fi stabilită în următoarea lună, în funcție de vreme.”, a precizat primărița Anca Baciu.
Davidești: Drum pregătit pentru asfaltare
- Detalii
Drumul Mărășești este pregătit pentru asfaltare. Conform declarațiilor primarului din Davidești, Alin Văduva, a fost finalizată executarea șanțurilor și a podețelor. În paralel, va fi extinsă rețeaua de canalizare pe Strada Ică. ”Am început primăvara cum nu se poate mai bine, cu investiții pe care le poate vedea întreaga comunitate. În cel mai scurt timp, pe acest tronson va fi turnat covorul asfaltic, iar obiectivul va fi finalizat. Tot legat de infrastructura rutieră, anunț că am terminat de realizat proiectul tehnic pentru asfaltarea a 700m DC 51- sat Voroveni”, a declarat edilul șef.
Albeștii de Argeș: A început modernizarea drumurilor!
- Detalii
Conform declarațiilor primarului Gabriel Popa, la Albeștii de Argeș se lucrează intens la modernizarea infrastructurii rutiere, în mai multe zone din comună, pe tronsoanele cuprinse în proiectul pentru care Primăria a obținut finanțare prin programul „Anghel Saligny”. ”Deocamdată se amenajează rigolele și șanțurile, urmând ca în cel mai scurt timp să se toarne asfalt. Concomitent, din fonduri proprii, vom lucra la modernizarea centrului localității, adică vom continua amenajarea de trotuare. Este un proiect important, așteptat de întreaga comunitate”, a declarat edilul șef.
Buzoești: Se împrejmuiește stadionul din Șerboeni
- Detalii
La nivelul comunei Buzoești se execută în această perioadă lucrări de împrejmuire a stadionului din satul Șerboeni. Anterior, aici a fost realizat un foraj de apă, iar pentru întreținerea terenului de sport a fost achiziționat un utilaj pentru cosit. Toate aceste demersuri au în vedere dorința autorităților locale de a înscrie echipa locală de fotbal, Victoria Buzoești, în Liga a IV-a.
Poienarii de Muscel: Centru de impozite la Jugur
- Detalii
Pentru a facilita accesul cetățenilor din satul Jugur la plata taxelor și impozitelor locale, administrația publică a comunei Poienarii de Muscel a amenajat un centru de colectare în acest sat. Centrul este amplasat în localul fostei școli și deservește circa 1.000 de cetățeni. ”Am vrut să asigurăm oamenilor un acces mai ușor la serviciul de taxe și impozite. Să nu mai facă 3 sau 4 km de drum până în centru, la Primărie. Centrul este amenajat în cancelaria fostei școli din satul Jugur”, precizează primarul Ion Banzea.
Bughea de Sus: Continuă campania de asfaltare!
- Detalii
Conform declarațiilor primarului din Bughea de Sus, Nicolae Tarbă, pe DC 15, unde sunt deja turnate cele două straturi de asfalt, pe o lungime de 1,3 km, au reînceput lucrările la amenajarea șanțurilor și rigolelor, urmând ridicarea capacelor de la sistemul de canalizare. ”Concomitent, am emis ordinul de începere al lucrărilor pentru modernizarea DC 16A, ce are o lungime de 1,9 km. Aici se vor turna, la fel, două straturi de asfalt și vor fi amenajate șanțuri de scurgere a apelor pluviale”, declară edilul șef.
Bârla: 16 km de canalizare!
- Detalii
În comuna Bârla, autoritățile locale investesc masiv în modernizarea infrastructurii de utilități. În acest sens în curând în comună va demara un amplu proiect de extindere a rețelei de canalizare menajeră în satele Şelăreasca, Cioceşti, Mîndra, Malu, Bârla şi Mozăceni Vale. În cadrul acestei investiții se vor realiza 16,5 km de conducte colectoare, 411 cămine de canalizare, 700 de racorduri la gospodăriile de pe traseul conductelor, precum și 7 stații de pompare apă uzată și 1689 m de conducte de refulare.
Băbana: Comuna, în plin șantier
- Detalii
Nu mai puțin de șapte investiții publice sunt în plină derulare în această perioadă în Băbana, sursele de finanțare alocate de administrația comunei fiind de la bugetul local, bugetul CJ Argeș și fonduri guvernamentale. ȚAm început pregătirile de asfaltare pentru drumul Enăchești, care va fi reabilitat pe o lungime de 1,6 km. Pregătiri de asfaltare se fac și pe un tronson al drumului județean 731B, acolo unde am amenajat în cursul lunii martie și platforme betonate, pe o lungime de 210 metri. De asemenea, au demarat lucrările la trei obiective ce vizează infrastructura de utilități: introducerea rețelei de canalizare în satul Groși, investiție ce se derulează prin programul guvernamental „Anghel Saligny”, înlocuirea conductei de colectare a apelor pluviale de la Negulești (fonduri proprii) și înlocuirea conductei de alimentare cu apă Trivale-Băbana (fonduri de la Consiliul Județean Argeș).
Cicănești: S-au încheiat lucrările la canalizare
- Detalii
Conform graficului, administrația din Cicănești a finalizat în luna martie lucrările la proiectul cu finanțare europeană care a constat în extinderea rețelei de canalizare pe o lungime de 9 km. Practic, în comună au mai rămas doar câteva gospodării izolate care nu beneficiază de această utilitate. „N-a fost o lucrare simplă, dat fiind relieful comunei și unele porțiuni greu de excavat din cauza compoziției solului, însă firma desemnată s-a achitat cu bine de sarcinile asumate. În perioada următoare ne vom concentra pe infrastructura rutieră, respectiv drumurile de interes local rămase nereabilitate. În acest sens vom beneficia de o finanțare pe Programul „Anghel Saligny”.
Popești: Licitație pentru asfaltarea a 4 străzi
- Detalii
Primăria Popești a lansat licitația pentru atribuirea lucrărilor de asfaltare a 4 km de drumuri locale, investiții finanțate prin Programul ”Anghel Saligny”. Conform anunțului, ofertele se pot depune până la finalul lunii martie, iar proiectul prevede asfaltarea a câte unei străzi în fiecare sat al comunei, după cum urmează: strada Afinului în satul Palanga, strada Canalului tronson I + tronson II în satul Popești, strada Antenelor în satul Slobozia și strada Biserica Veche în satul Purcăreni.
Ștefan cel Mare: Contract semnat pe ”Anghel Saligny”
- Detalii
Primarul Ion Parpală a semnat în luna martie contractul de finanțare a proiectului derulat prin Programul de Investiții ”Anghel Saligny” - modernizarea a 7 km de drumuri comunale. ”Licitația este finalizată și momentan așteptăm documentația pentru emiterea autorizației de construire. Urmează proiectul tehnic și execuția lucrărilor. Ne propunem ca în luna mai, undeva după data de 10 mai, să demarăm lucrările de asfaltare în comună”, precizează primarul Ion Parpală.
Stoenești: Probe la rețeaua de canalizare
- Detalii
Autoritățile din comuna Stoenești au făcut în luna martie ultimele probe înainte de punerea în funcțiune a rețelei de canalizare, obiectiv realizat cu fonduri prin PNDL 2 și contribuția locală. Rețeaua deservește jumătate din localitate, însemnând un număr de aproximativ 350 de gospodării. Pentru cealaltă jumătate a comunei, conducerea Primăriei Stoenești a obținut finanțare prin Programul ”Anghel Saligny”.
Ion Mînzînă, reconfirmat în funcția de președinte al PSD Argeș!
- Detalii
Vineri, 17 martie, în prezența președintelui PSD și al Camerei Deputaților Marcel Ciolacu, însoțit de către Marian Neacșu, secretarul general al Guvernului, și de senatorul Titus Corlățean, peste 600 de delegați din toate localitățile județului au ales conducerea PSD Argeș pentru un nou mandat.
În funcția de președinte al PSD Argeș a fost reales Ion Mînzînă - președinte al Consiliului Județean Argeș.
În funcția de prim-vicepreședinte au fost aleși Cristian Gentea, primarul municipiului Pitești, și Ion Georgescu, primarul orașului Mioveni, iar deputatul Simona Bucura Oprescu a fost reconfirmată în funcția de secretar executiv al PSD Argeș.
PRIMĂRIA COMUNEI COCU, județul Argeș
- Detalii
Organizează concurs, în temeiul dispozițiilor art. 464, 465 și următoarele din OUG 57/2019 (privind codul administrativ) precum și în temeiul dispozițiilor HG 611/2008 (privind aprobarea normelor privind organizarea și dezvoltarea carierei funcționarilor publici) pentru ocuparea pe perioadă nedeterminată a funcției publice vacante de execuție de contabil (consilier clasa I, grad profesional superior, în cadrul compartimentului buget, finanțe, contabilitate, salarizare). Perioada de lucru va fi de 8 ore pe zi, 40 de ore pe săptămână.
Anunț public privind depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu
- Detalii
PRIMĂRIA COMUNEI RECEA anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul ”Modernizare drumuri de interes local în comuna Recea, județul Argeș”, propus a fi amplasat în comuna Recea, satele: Recea, Deagu de Jos, Deagu de Sus, jud. Argeș.
Informațiile privind proiectul propus pot fi consultate la sediul APM Argeș, str. Egalității, nr. 50A, jud. Argeș și la sediul PRIMĂRIEI RECEA din comuna Recea, județul Argeș în zilele de luni până joi, între orele 9.00 – 13.00.
Observațiile publicului se primesc zilnic, la sediul APM Argeș, str. Egalității nr. 50 A, jud. Argeș.
Săpata: Asfalt pe 3 km de drum
- Detalii
Primarul Laurențiu Micu a semnat de curând contractul de finanțare a lucrărilor prevăzute în proiectul derulat prin Programul de Investiții ”Anghel Saligny”. Aproximativ 3 km de drum comunal din Săpata vor fi asfaltați cu fonduri guvernamentale și locale, lucrările urmând să înceapă în scurt timp. ”Vom asfalta DC 437 în satul Drăghicești, de-a lungul căruia se regăsește și biserica de la Găinușa. Conform proiectului, pe anumite porțiuni vor fi executate șanțuri betonate. Licitația pentru execuție a fost finalizată, avem un câștigător și sperăm ca acesta să se apuce cât mai repede de lucrări”, declară primarul Laurențiu Micu.
Bughea de Jos: Dispensarul va fi modernizat
- Detalii
Cu resurse bugetare proprii extrem de mici, pentru comuna Bughea de Jos orice oportunitate de finanțare din surse guvernamentale ori europene reprezintă încă o șansă pe calea dezvoltării. Conștientă de acest fapt, conducerea administrației depune toate eforturile pentru a realiza proiecte viabile, în concordanță cu nevoile comunității, iar rezultatele acestei munci nu întârzie să apară.
Ce mai însemnă să faci bine, în România?
- Detalii
Ni se spune că centralele pe gaz - instalate în 70% dintre casele și apartamentele populației, recomandate ca un sistem mai facil de încălzire în zonele rurale și mai eficient la orașe, poluează. Nu mult... Foarte mult! Motiv pentru care vor fi impuse taxe suplimentare pentru poluatori... Adică pentru noi.
Ni se spune că focul cu lemne poluează, și sunt tot mai interzise sobele cu încălzire pe bază de combustibil solid.
Ni se spune că excrementele porcilor din gospodării poluează. Mai mult, porcilor nu mai avem dreptul să le dăm să mănânce așa zisele lături, mai exact resturile alimentare. Motiv pentru care s-a emis Ordinul 280/2019.
Ni se spune că mai mult decât mașinile prin emisiile de la eșapament, poluează frânele mașinilor și degradarea anvelopelor de pe mașini, atunci când se circulă pe drumurile publice. Bine că nu poluează și când stau pe loc!
Bughea de Sus: Campania de asfaltare continuă!
- Detalii
Conform declarațiilor primarului Nicolae Tarbă, în cel mai scurt timp se va emite ordinul de începere pentru modernizarea DC 16 A, Drumul Gruiu, în lungime de 2 km. ”Obiectivul va fi realizat din bugetul propriu și cu sprijin de la Consiliul Județean, iar investiția presupune modernizarea cu două straturi de asfalt și amenajarea de rigole betonate.”, anunță edilul șef.
Căteasca: Bani europeni pentru obiective locale
- Detalii
Primarul Liviu Năstase a semnat în luna februarie contractul de finanțare a lucrărilor prevăzute în proiectul ”Reabilitare moderată la sediul Primăriei Căteasca”, derulat prin PNRR. Astfel, în comună ajung, prin programul cu finanțare europeană, 1.902.501,54 lei, sumă nerambursabilă. De altfel, la sediul Primăriei Căteasca au fost realizate în ultima perioadă mai multe lucrări. Cu fonduri locale a fost amenajată o remiză pentru utilajele instituției și s-a făcut împrejmuirea cu gard nou.
Bârla: Micii dansatori duc tradiția mai departe
- Detalii
La Bârla, tradiția este la loc de cinste când vine vorba de jocul popular! Frumusețea dansurilor autentice de pe Valea Cotmenei este dusă mai departe de micuții artiști ai Căminului Cultural. La finalul lunii februarie, formația ”Piticii” din Bârla a participat la concursul de dansuri populare ”Dor de Dragobete, dor de joc” desfășurat în comuna Vlădești.
Valea Iașului: Un nou contract semnat în PNRR
- Detalii
Primarul Cristian Enescu a semnat în luna februarie un nou contract de finanțare a unui obiectiv ce urmează a fi realizat cu fonduri alocate prin PNRR. Este vorba despre reabilitarea moderată a unei clădiri publice, în scopul îmbunătățirii serviciilor prestate la nivelul unității administrativ - teritoriale. Astfel, sediul Primăriei Valea Iașului va fi reabilitat cu fonduri europene, lucrările urmând să înceapă în curând.
Micești: Recepție la creșă
- Detalii
La începutul lunii martie firma care a construit imobilul ce va găzdui viitoarea creșă va solicita administrației din Micești efectuarea recepției. Un alt obiectiv care va spori infrastructura educațională a comunei, grădinița cu program prelungit, va fi și el recepționat, la finele lunii. „În februarie, la creșă a fost efectuate branșamentele la apă și gaze și se lucrează la locul de joacă din incinta unității. Urmează dotările, după care ne vom ocupa de obținerea tuturor avizelor necesare bunei funcționării a unității, în așa fel încât din toamnă aceasta să-și deschidă porțile.
Hârtiești: Protocol cu APIA
- Detalii
Prin intermediul autorităților locale, cetățenii din Hârtiești vor fi informați prompt și eficient despre toate modificările survenite în legislația Agenției de Plăți și Intervenții în Agricultură, instituție care gestionează plata subvențiilor în acest sector de activitate. ”Noi am stabilit cu reprezentanți ai APIA un fel de protocol, prin care suntem ținuți la curent cu toate noutățile, informațiile care sunt necesare celor care doresc să obțină subvenții în agricultură. La rândul nostru, pornim această campanie de transmitere informațiilor către cetățenii din comunitatea noastră. Orice nelămurire au, orice întrebare, pot veni la noi, la Primărie, iar noi vom solicita și oferi răspunsuri. Cred că este extrem de necesară o colaborare de acest tip între instituții, noi fiind cei mai aproape de oameni și nevoile lor. În acest fel vom facilita munca agricultorilor noștri și îi vom sprijini mai mult în demersurile lor.”, spune primarul Cosmin Ștefan.
Davidești: Lucrări la alimentarea cu apă
- Detalii
Faptul că iarna nu a creat mari probleme nici din punct de vedere al temperaturilor, nici al precipitațiilor, a constituit un bun prilej pentru începerea unor lucrări în comuna Davidești. Conform declarațiilor primarului Alin Văduva, pe DN 73, pe o lungime de 1,2 km, dar și pe Valea Budii, pe o lungime de 300 metri, a fost schimbată conducta de alimentare cu apă.
Albeștii de Argeș: Pregătiri pentru asfaltare
- Detalii
Prin obținerea finanțării guvernamentale pentru modernizarea a 11,6 km de drumuri în toată localitatea, prin Programul „Anghel Saligny”, administrația din Albeștii de Argeș a venit în sprijinul dorinței cea mai mare a comunității: modernizarea infrastructurii rutiere. ”Lucrările au început deja, dat fiind faptul că noi aveam licitația de mult finalizată. Pentru că încă primăvara nu și-a intrat în drepturi, și nu putem risca un îngheț, se amenajează deocamdată șanțurile.”, a declarat Cristian Ștefan - angajat al Compartimentului „Achiziții publice” din cadrul Primăriei Albeștii de Argeș.
Stolnici: Contracte semnate pentru noi proiecte
- Detalii
Administrația publică a comunei Stolnici a obținut finanțare din fonduri europene (PNRR, AFM) pentru peste 10 proiecte, acestea aflându-se în diverse stadii de implementare. Ultimul proiect pentru care primarul Sevastian Pupăză Roșu a semnat contractul de finanțare este cel pentru realizarea bazei de date GIS la nivelul comunei.
Rătești: Reabilitarea școlii, obiectiv principal
- Detalii
Cu bani din bugetul local, dar și din programele cu finanțare europeană, administrația publică a comunei Rătești are în plan să realizeze anul acesta mai multe lucrări la școala de centru. Investițiile vizează atât reabilitarea clădirii școlii, cât și dotarea unității de învățământ. ”Am depus un proiect în PNRR pentru lucrări de eficientizare energetică la clădirea Școlii Gimnaziale Rătești. Totodată, în buget am prevăzut bani pentru lucrări care nu pot fi finanțate prin acest proiect, mă refer aici la subzidire în vederea consolidării și schimbarea acoperișului.
Cicănești: Rețeaua de canalizare, aproape de finalizare
- Detalii
Administrația din Cicănești anunță încheierea lucrărilor de introducere a canalizării pe două străzi din satele Cicănești și Bărăști, investiție realizată cu bani de la bugetul local. Un alt proiect similar, mult mai amplu, cu finanțare europeană, este și el foarte aproape de finalizare. „La proiectul privind extinderea rețelei de canalizare, pe o lungime de aproximativ 9 km, pentru care am obținut finanțare europeană, mai sunt de efectuat câteva mici traversări și de racordat cele nouă stații de pompare la rețeaua electrică. Antreprenorul a dat asigurări că până la jumătatea lunii martie obiectivul va fi finalizat. Investițiile nu se vor opri aici.
Coșești: Finanțări pentru alte patru proiecte
- Detalii
„Suntem prea săraci ca să ne permitem să ratăm vreo oportunitate de finanțare!”, spune Nicolae Pană, primarul din Coșești și, într-adevăr, administrația pe care o conduce a reușit în ultimii ani să atragă finanțări guvernamentale și europene pentru proiecte de larg interes pentru comunitate. Unele sunt foarte aproape de finalizare, cum este cazul investiției privind reabilitarea, modernizarea și extinderea sistemului de alimentare cu apă, altele sunt în fazele premergătoare implementării efective.
Nucșoara: Lucrări de consolidare pe Drumul Plaiului
- Detalii
În bugetul de anul acesta au fost prevăzuți bani pentru două lucrări importante în comuna Nucșoara. Este vorba despre înlăturarea efectelor calamităților pe Drumul Plaiului, în punctul ”La Istrucel”, și realizarea unei investiții în scopul reducerii costurilor cu iluminatul public. Astfel, în scurt timp încep lucrările pentru consolidarea porțiunii de drum afectate de calamități, pe o lungime de circa 80 metri. Pe același drum, în punctul ”La Pupa”, va fi, de asemenea, realizat un zid de sprijin pentru consolidarea terasamentului, însă lucrarea va fi executată când vor fi alocați banii pentru situații de urgență de la Guvern.
Poienarii de Muscel: Clădiri renovate cu bani europeni
- Detalii
Primarul Ion Banzea a semnat în luna februarie contractul pentru finanțarea lucrărilor de renovare a trei clădiri publice, cu fonduri prin PNRR. Este vorba despre dispensarul și căminul cultural din satul Jugur, respectiv despre dispensarul din satul Poienari. Pe baza proiectului, clădirile vor beneficia de lucrări de eficientizare energetică, investiții pentru care a fost accesată suma de 2.183.497 lei prin PNRR.
Cocu: Drumuri degradate
- Detalii
În prag de primăvară, situația drumurilor din comuna Cocu nu este deloc una bună. Potrivit conducerii Primăriei, atât drumurile județene cât și cele comunale sunt deteriorate și au nevoie urgentă de reparații și reabilitare. ”Foarte prost stăm cu drumurile! Deși în nenumărate rânduri am solicitat Consiliului Județean să ne sprijine financiar, comuna Cocu a fost mai mereu ocolită. S-au alocat bani pentru drumurile din comunele învecinate, la Cotmeana, la Uda, însă la noi nu a ajuns vreun leu. DJ 731 C, DJ 731 B și DJ 703 E s-au stricat după iarnă, la fel și DC 178 și DC 176 - își distrug oamenii mașinile pe ele!”, afirmă primarul Gheorghe Țucă.
Corbi: Bugetul de investiții, alocat co-finanțărilor
- Detalii
În afara cheltuielilor de funcționare, aproape tot bugetul comunei Corbi a fost direcționat spre acoperirea cheltuielilor neeligibile în vederea finalizării introducerii sistemului de canalizare și construirea stației de epurare care va deservi satele Corbi și Jgheaburi. ”Am reziliat contractul cu firma care a lucrat până acum, din cauza unor nepuneri de acord și, cu acceptul AFIR , scoatem la licitație din nou lucrările rămase de executat. În fapt, toate conductele sunt îngropate, dar mai avem de construit stația de epurare, aceasta însemnând în procent că avem realizată cam 85% din investiție. În afară că am alocat tot ce am putut de la buget ca sume pentru acoperirea cheltuielilor neeligibile, am primit și sprijin de la Consiliul Județean. Sperăm din tot sufletul să finalizăm anul acesta obiectivul.”, a declarat primărița Anca Baciu.
Ștefan cel Mare: Lucrările la târg încep în curând
- Detalii
Primăria comunei Ștefan cel Mare a depus un proiect în PNRR, Componenta 5 -Valul Renovării, pentru renovarea integrată a două clădiri publice, respectiv Căminul Cultural și Casa Specialistului. Conform proiectului, clădirile vor beneficia de lucrări de consolidare seismică și renovare energetică moderată. Proiectul se află în evaluare și dacă va fi declarat eligibil, cele două structuri ar putea intra în proces de reabilitare anul acesta.
Cepari: Alunecarea de teren, remediată
- Detalii
Lucrările privind refacerea alunecării de teren de pe Valea Topologului din Cepari se apropie de finalizare. Întăririle de mal și consolidările vor preveni evenimente similar pe viitor, iar calea de acces a cetățenilor se va prezenta în deplină siguranță. ”A fost o investiție foarte mare, pe care nu am fi putut să o facem dacă nu am fi atras fonduri prin Compania Națională de Investiții. De ani de zile alunecarea de teren avansa, punând în pericol gospodăriile din zonă și limitând traficul rutier și accesul pietonal. S-au betonat șanțurile pe o lungime de aproximativ 300 de metri, pe o parte și cealaltă a văii, și s-a refăcut drumul, cu piatră concasată și cilindrată. Suntem foarte mulțumiți de calitatea lucrării.” afirmă primarul Cristian Ciobanu.
Schitu Golești: Noi proiecte pe PNNR
- Detalii
Cu două contracte semnate în cadrul PNRR, conducerea administrației se pregătește pentru depunerea a încă două proiecte pe aceeași axă europeană de finanțare. Este vorba de introducerea rețelei de canalizare în două sate și de dotarea școlii de centru cu mobilier și alte echipamente. ”Am semnat deja contractele pentru reabilitarea energetică a Școlii Schitu Golești și înființarea a două stații de încărcare pentru vehiculele electrice, proiect în valoare de 2,19 milioane lei, și pentru reabilitarea energetică a corpului A al Primăriei, în valoare de 530 mii lei.
Recea: Școală reabilitată cu fonduri europene
- Detalii
Clădirea Școlii Gimnaziale Recea va fi reabilitată cu fonduri prin PNRR. Primarul Doru Dragu a semnat în luna februarie contractul de finanțare a lucrărilor la unitatea școlară, valoarea investițiilor ridicându-se la suma de 2.796.615,41 lei. Lucrările au scopul de a asigura eficiența energetică a clădirii și constau în montarea de panouri fotovoltaice și pompe pentru căldură, respectiv schimbarea instalației electrice.
Râca: Lucrări la rețeaua de canalizare
- Detalii
În localitate continuă în această perioadă lucrările pentru branșarea gospodăriilor la sistemul de canalizare menajeră. Pe lângă branșamente, sunt executate subtraversări pentru instalarea subterană a conductelor colectoare din rețeaua de canalizare. La finalizarea lucrărilor, administrarea rețelei de canalizare va fi concesionată operatorului regional SC Apă Canal Pitești.
Lerești: ”A fost odată în Lerești și vrem din nou să fie/ Întors din vechile povești, bal plin de veselie!”
- Detalii
„Balul gospodarilor” de la Lerești este un eveniment cu și despre oameni. Despre tradiție, despre sentimentul apartenenței, bucuria reînvierii naturii, bucuria de a fi membru al unei comunități extrem de frumoase. Aflată la cea de-a V a ediție, manifestarea adună de la an la an tot mai mulți oameni, de toate vârstele, care vin să petreacă o seară minunată, cu muzică și joc, dar mai ales voie bună.
Negrași: Investiții cu bani europeni
- Detalii
Primarul Constantin Alexandru a semnat în luna februarie contractul de finanțare prin Componenta C 10 a PNRR pentru implementarea proiectului ”Sisteme inteligente de management local”. Comuna Negrași va beneficia de fonduri europene în valoare de 2.190.896,86 lei, finanțare 100% nerambursabilă. Banii vor fi investiți în montarea unor sisteme de supraveghere video în comună și dotarea cu echipamente pentru digitalizarea tuturor compartimentelor primăriei.
Boteni: Începe marea asfaltare!
- Detalii
Administrația din Boteni a demarat deja proiectul privind modernizarea unor drumuri, investiție finanțată prin Programul „Anghel Saligny”. Astfel, în toată comuna se lucrează la pregătirea pentru asfaltare a celor 10,7 km de drum incluși în proiect. ”Dat fiind faptul că vremea a fost permisivă în această iarnă, am dat ordinul de începe al lucrărilor imediat după semnarea contractului de finanțare. Având deja licitația adjudecată, am putut să trecem la implementare. La ora actuală se lucrează din plin. După pregătirea tronsoanelor, se vor realiza șanțurile, faza finală fiind turnarea asfaltului.”, a declarat primarul Vasile Leau.
Tigveni: Noua grădiniță prinde contur
- Detalii
La Tigveni se lucrează din plin la noul corp de clădire din incinta grădiniței, corp ce va adăposti viitoarea grupă cu program prelungit. După realizarea izolației termice și ridicarea acoperișului, constructorul va trece la finisări. Din toamnă, până la 20 de copii de pe raza comunei vor putea beneficia serviciile unei grădinițe cu program prelungit.
Suseni: Proiect pentru consolidarea clădirilor cu risc seismic
- Detalii
Primăria Suseni a depus trei proiecte în cadrul „Programului național de consolidare a clădirilor cu risc seismic”, derulat prin Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA). Cele trei clădiri vizate pentru lucrări de acest tip sunt fosta primărie din satul Țuțulești, fosta școală din satul Cerșani și fostul căminul cultural din satul Țuțulești.
Stâlpeni: În sprijinul sinistraților din Turcia!
- Detalii
Ca urmare a evenimentelor tragice din Turcia, Primăria Stâlpeni a demarat în luna februarie o acțiune de într-ajutorare a victimelor cutremurelor. Oamenii din localitate s-au arătat plini de compasiune, donațiile întrecând orice așteptări.
Hârsești: Start la lucrările de primăvară!
- Detalii
Primarul Ionel Moloiu a semnat în luna februarie contracte de finanțare pentru noi proiecte ce se vor derula prin PNRR. Este vorba despre investiții ce presupun creșterea eficienței energetice la două clădiri publice, Căminul Cultural Hârsești, respectiv Școala Gimnazială Hârsești. Valoarea de investiție a fiecărui proiect este de 1.856.251,72 lei.
Băbana: Sediul primăriei va fi reabilitat
- Detalii
Administrația din Băbana a semnat contractul de finanțare pentru proiectul ,,Renovare energetică a clădirii primăriei”, proiect finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Valoarea finanțării este de 1.677.031 lei. „Principalele lucrări vor consta în înlocuirea tâmplăriei exterioare, schimbarea acoperișul clădirii, centrală termică nouă dar și o instalație fotovoltaică”, precizează primarul Bebe Ivan.
Slobozia: Lucrări la sediul primăriei
- Detalii
În luna februarie au demarat o serie de lucrări la sediul Primăriei Slobozia. Se amenajează o nouă cameră pentru centrala termică și grupuri sanitare în interiorul clădirii. Lucrările sunt executate cu fonduri locale.
Pe de altă parte, în scurt timp vor începe lucrări și la Școala nr. 2 Slobozia. Unitatea de învățământ va fi împrejmuită și se vor amenaja șanțuri betonate și alei pietonale. Tot în luna martie vor demara și lucrările specifice sezonului de primăvară și acțiunile de curățenie.
Popești: Bani pentru asfaltări
- Detalii
4,2 km de drumuri din comuna Popești vor fi asfaltați în perioada următoare. Primarul Ion Mihai a semnat în luna februarie contractul de finanțare a lucrărilor prevăzute în proiectul aprobat în cadrul Programului ”Anghel Saligny”. Vor fi asfaltate străzile Biserica Veche în satul Purcăreni, Antenelor în satul Slobozia, Canalului în satul Popești și Afinului în satul Palanga. ”Urmează licitația pentru lucrările de execuție. Ministerul Dezvoltării finanțează cu 40 de miliarde de lei vechi investițiile în infrastructura de drumuri, iar din bugetul local vom asigura cofinanțarea proiectului în valoare de 11 miliarde de lei”, precizează primarul Ion Mihai.
Dârmănești: Se reiau lucrările la sala de sport
- Detalii
Întrerupte în urmă cu ceva ani din lipsa fondurilor, lucrările la sala de sport din incinta Școlii de centru Dârmănești vor fi reluate. Consiliul Județean Argeș a alocat pentru acest obiectiv suma de 400.000 de lei, la care se vor adăuga 100.000 de lei de la bugetul local. „Sperăm cu acești bani să putem monta acoperișul și să realizăm lucrări la interior. Exteriorul, cel mai probabil, îl vom lăsa pentru anul viitor.
Buzoești: Fonduri pentru reabilitarea clădirilor publice
- Detalii
Clădirea școlii din satul Buzoești va fi reabilitată cu fonduri europene, prin PNRR. Primarul Ion Tănase a semnat în luna februarie contractul de finanțare a lucrărilor și urmează licitația pentru execuție. Lucrările presupun renovarea sălilor de clasă și anveloparea termică a clădirii. Ulterior, după finalizarea acestora, aici își vor desfășura activitatea grupe de învățământ preșcolar. Și pentru alte obiective finanțate prin PNRR au fost semnate contractele pentru lucrări.
Vulturești: La mulți ani, doamnelor și domnișoarelor!
- Detalii
Renașterea naturii și spiritul primăverii să ne aducă tuturor sănătate și bucurie! Sărbătorile de 1 și 8 Martie ne oferă prilejul de a ne manifesta recunoștința mai ales către doamnele din viețile noastre, mame, colege sau soții.
Dar vreau să adresez urările mele de bine tuturor membrilor comunității noastre, pentru care zi de zi încercăm să aducem dezvoltarea și modernitatea. Am traversat perioade grele, cu pandemii și neliniști sociale în lume. Nu s-au încheiat. Sunt schimbări la tot pasul, iar noi, cu toții, trebuie să le facem față! Oamenii caută sprijin la autoritățile locale, iar noi suntem aici pentru ei.
La început de primăvară doresc tuturor încredere, speranță și un an plin de împliniri!
Liviu Poșircă, Primar Vulturești
Rociu: Fonduri pentru reabilitarea Căminului Gliganu de Jos
- Detalii
Clădirea Căminului Cultural Gliganu de Jos va fi reabilitată cu fonduri europene, alocate prin PNRR. Conducerea Primăriei Rociu a semnat în luna februarie contractul de finanțare a lucrărilor iar acestea vor demara în curând. Pentru proiectul ”Reabilitare moderată construcție administrativ socială a Căminului Cultural Gliganu de Jos, din comuna Rociu” a fost alocată suma de 1.177.177,08 lei. ”Clădirea căminului cultural are nevoie de renovare, pentru a putea găzdui activități cultural-artistice. Mă bucur că am reușit să accesăm fonduri din sursă externă pentru lucrările necesare și sper să reușim să dăm căminul în folosință cât mai curând”, afirmă primarul Victor Mihai Bălășoiu.
Băiculești: Investiții bugetate
- Detalii
Conducerea Primăriei Băiculești a alocat fonduri în bugetul de anul acesta pentru realizarea mai multor obiective. Astfel, au fost prevăzuți bani pentru modernizarea a 3 km de drumuri în satele Băiculești și Zigoneni, pentru reabilitarea prin înlocuirea conductelor a rețelei de alimentare cu apă din satul Mănicești, pentru schimbarea acoperișurilor la două corpuri de clădire la Școala Valea Brazilor, pentru înlocuirea centralelor termice din două școli și, nu în ultimul rând, pentru elaborarea PUG - ului localității.
Șuici: Proiect pentru dotarea SVSU
- Detalii
Primăria Șuici a depus prin Grupul de Acțiune Locală un proiect de finanțare care prevede achiziționarea unor utilaje în vederea dotării Serviciului de Voluntari pentru Situații de Urgență. Este vorba de un autogreder transportabil, pe două roți, și de o cisternă de apă cu tun. Proiectul are o valoare de aproximativ 30.000 de euro, 25.000 de euro urmând a fi suportați din fonduri europene, iar restul de la bugetul local.
Stoenești: Licitație pentru execuția sălii de sport
- Detalii
Compania Națională de Investiții (CNI) a lansat la finalul lunii februarie licitația pentru atribuirea lucrărilor de execuție a sălii de sport din comuna Stoenești. Conform proiectului, sala va putea găzdui meciuri de handbal, volei, fotbal, va avea o capacitate de 130 de locuri și va fi dotată cu vestiare și grupuri sanitare. După finalizarea procedurilor de achiziție, termenul de realizare a investiției este de 10 luni.
Cetățeni: Cupluri la aniversare!
- Detalii
Nu mai puțin de 12 cupluri din comuna cetățeni, care au împlinit 50 de ani de căsnicie neîntreruptă, vor fi sărbătorite de către conducerea Primăriei! ”Ca în fiecare an, vom merge cu flori, un tort și o șampanie la fiecare dintre aceste familii, pentru a le arăta prețuirea și respectul nostru, recunoașterea că, prin longevitatea în căsnicie, oferă un exemplu tinerilor și comunității, în general.”, spune primarul Mugurel Minciună.
Livada din Șuici
- Detalii
„Livada din Șuici” este un loc real, un loc de Rai, de unde poți să-ți cumperi la un preț ce te uimește bunătăți din natură: suc de mere proaspăt stors în diverse combinații (cu scorțișoară, ghimbir, morcov sau sfeclă), miere, miez de nucă, legume de aproape orice fel. Este rezultatul muncii lui Florin Popescu, un argeșean de-al nostru. Fiindcă de o viață a făcut agricultură, acum, alături de familie, a reușit cu succes să devină un mic producător și să obțină venituri frumoase. Mergând la piața din Călimănești în fiecare week-end să vândă roadele grădinii, în special fructe din propria livadă - mere, prune, pere, a realizat că există cerere pe piață pentru sucurile naturale.
Sute de locuri de muncă disponibile la Dârmănești
- Detalii
Compania internațională „Beycelick Gestamp”, specializată în proiectarea, dezvoltarea și fabricarea de componente auto, va deschide până la 1 octombrie o a doua fabrică pe raza comunei Dârmănești. Se vor crea astfel peste 650 de noi locuri de muncă, pentru care sunt așteptați să aplice cetățeni din Dârmănești, dar și din localitățile învecinate.
Bârla: Finanțări și investiții în 2023
- Detalii
Mai multe investiții vor demara anul acesta în comuna Bârla, majoritatea finanțate din fonduri europene, dar 2023 este și anul în care vor fi finalizate proiecte importante începute în anii trecuți. Despre toate acestea, într-un interviu cu primarul comunei Bârla, Gheorghe Voicu.
- Dle primar, ați accesat fonduri europene pentru mai multe investiții. Despre ce obiective este vorba?
Slobozia: Două școli intră în reabilitare
- Detalii
Reabilitarea unităților de învățământ de pe raza comunei Slobozia va continua și anul acesta. Potrivit listei de investiții prevăzute în bugetul pe 2023, se vor executa lucrări de reabilitare la Școala Generală nr. 2 Slobozia (clasele I-IV) și la Școala Generală Nigrișoara (clasele I-IV). La cea de-a doua unitate lucrările constau în anveloparea termică a clădirii, renovarea sălilor de clasă și amenajarea grupurilor sanitare în interior. Pentru toate aceste investiții, autoritățile din comuna Slobozia au solicitat sprijinul financiar al Consiliului Județean Argeș.
Cepari: Noi pași spre modernizarea localității
- Detalii
Pentru comuna Cepari, 2023 se preconizează a fi un an bun, un an în care se vor face noi pași spre modernizarea localității, mai ales în ceea ce privește infrastructura de utilități. ”Cel mai important proiect pe care îl vom începe anul acesta, atât ca valoare, cât și ca importanță, este cel pentru care am obținut finanțare prin Programul „Anghel Saligny”: introducerea apei și canalizării în Satul Cărpeniș. În această perioadă ne ocupăm de obținerea avizelor necesare, după care vom semna contractul și vom pregăti licitația.”, declară primarul Cristian Ciobanu.
Micești: Două investiții, aproape de finalizare
- Detalii
Două investiții extrem de importante pentru comunitatea din Micești - creșa și grădinița cu program prelungit, vor fi finalizate în luna martie. Administrația comunei va demara în acest an și alte obiective, cu fonduri externe, dar și de la bugetul propriu. „Lucrările la creșa din vecinătatea primăriei se află într-un stadiu extrem de avansat. Mai trebuie montate întrerupătoarele electrice, hidranții și de pus gresie pe scări, după care se va trece la amenajarea exteriorului, respectiv realizarea parcării, a unui loc de joacă, a spațiilor verzi și montarea paratrăznetului.
Stolnici: Proiecte cu finanțare externă
- Detalii
Primarul Sevastian Pupăză Roșu a semnat la începutul acestui an patru contracte de finanțare a unor investiții ce se vor derula din fonduri externe în comuna Stolnici. Este vorba despre obiective finanțate prin PNRR, a căror implementare va începe în perioada următoare. Astfel, cu bani europeni, la Stolnici va fi modernizat și extins iluminatul public, va fi achiziționat un microbuz nepoluant, vor fi amenajate stații pentru încărcarea vehiculelor electrice și va fi realizată o bază de date în format GIS - platformă de date deschise, în care datele disponibile la nivel de localitate sunt accesibile publicului.
Șuici: Două investiții majore în acest an
- Detalii
Extinderea rețelei de canalizare în satele Paltenu, Păuleni, Ianculești, Șuici (cătun Moșteni) și modernizarea a 11 km de drumuri comunale și vicinale în satele Șuici și Rudeni sunt cele două mari investiții pe care administrația locală le va începe anul acesta în localitate. Pentru ambele proiecte conducerea Primăriei a obținut finanțare guvernamentală prin Programul „Anghel Saligny”.
Suseni: Școala ”Marin Braniște” va fi modernizată
- Detalii
Un proiect amplu, în valoare de peste 21 miliarde de lei, va fi implementat la Școala Gimnazială ”Marin Braniște” din Suseni, în 2023. Administrația publică locală a reușit să obțină finanțare prin PNRR, Componenta C10 - Fondul Local, pentru lucrări privind creșterea eficienței energetice a clădirii școlii. Suseni este singura comună din județ care a obținut finanțare în runda a doua de proiecte aprobate în cadrul acestei componente din PNRR, alături de municipiul Pitești.
Stoenești: Lucrări noi în 2023
- Detalii
Ca la fiecare început de an, conducerea Primăriei Stoenești și-a stabilit clar obiectivele pentru anul în curs. Finalizarea lucrărilor de modernizare a centrului civic, dar și alte lucrări noi, de utilitate publică, se regăsesc pe lista priorităților în 2023. ”Lucrările de modernizare a centrului comunei se apropie de final, cred că în primăvară vom fi gata cu totul. Mai avem puțin de lucru la trotuare și de trasat marcajele rutiere. Am asfaltat 2 km de drum, cu canalizare și scurgeri pentru apele pluviale. Totodată, am solicitat Consiliului Județean să ne sprijine și în realizarea unor lucrări noi. Vrem să facem o automatizare a bazinelor de apă în satul Piatra, în scopul reducerii personalului și pentru o mai bună funcționare a rețelei. Angajații să se ocupe doar de mentenanță. De asemenea, ne propunem să modernizăm drumurile în satul Lunca Gârtii și să rezolvăm problema drumului de la Schitul Sfântul Ierarh Modest.”, declară primarul Ion Marin.
Recea: Contracte semnate prin PNRR
- Detalii
Patru contracte pentru finanțarea unor investiții prin PNRR au fost semnate de primarul Doru Dragu în prima lună a acestui an. Cele patru proiecte cu fonduri europene vizează amenajarea unor stații de încărcare pentru vehicule electrice, modernizarea și extinderea sistemului de supraveghere video a spațiului public, elaborarea PUG – ului și transpunerea în format GIS, respectiv realizare baze de date GIS la nivel local - platformă de date deschise în care datele disponibile la nivel de localitate sunt accesibile publicului.
Corbi: O nouă finanțare prin PNNR
- Detalii
Vești îmbucurătoare în ceea ce privește proiectele de investiții viitoare în comuna Corbi! Anul a început promițător, prin obținerea unei noi finanțări, prin PNRR. „Am semnat contractul pe Componenta C10 - digitalizarea activității administrative și sistem supraveghere video pentru spațiul public. Asta înseamnă că se vor schimba toate echipamentele tehnologice și vor fi montate camere de supraveghere 24 de ore din 24 pe toate străzile din localitate. Proiectul presupune și achiziționarea și montarea a 2 stații de încărcare electrică. Vom mai depune pe componenta C15, tot în cadrul PNRR - dotare cu mobilier și echipamente TIC școala gimnazială.”, declară primărița Anca Baciu.
Popești: Proiect pentru dotarea școlii
- Detalii
Administrația comunei Popești a intrat în noul an cu proiecte ce vor prinde contur pe parcursul viitoarelor luni. Mare parte dintre acestea vor fi finanțate din fonduri europene și guvernamentale. ”Am demarat un proiect cu finanțare europeană prin PNRR, Componenta C - 15 (Educație), pentru dotarea Școlii Gimnaziale ”Victor Târcovnicu” Slobozia. Proiectul prevede dotarea școlii cu mobilier nou, materiale didactice și echipamente pentru digitalizare. Documentația este aproape gata și în scurt timp vom depune solicitarea de finanțare. Investițiile se ridică la o valoare de 103.934 euro. Principalii beneficiari ai proiectului vor fi cadrele didactice și cei 111 elevi și preșcolari de la școala din comuna noastră”, precizează primarul Ion Mihai.
Pagina 23 din 72

