Viata satului
Băiculești: Lucrări la apă și canalizare
- Detalii
Reabilitarea rețelei de alimentare cu apă în satul Mănicești și înființarea sistemului de canalizare în satele Mănicești, Stejari, Argeșani, Băiculești și Zigoneni sunt principalele investiții aflate în derulare în această perioadă în comuna Băiculești. Înlocuirea conductelor de apă în satul Mănicești este realizată cu fonduri proprii de către autoritățile din Băiculești, în timp ce investiția în sistemul de canalizare este finanțată prin PNDL. ”Se lucrează într-un ritm bun pe ambele fronturi. La apă lucrările sunt la jumătate ca și procent de realizare, iar la canalizare se îngroapă conductele de-a lungul DN și începe amenajarea stației de epurare a apelor uzate. Sperăm ca anul acesta să finalizăm lucrările la rețeaua de canalizare”, declară primarul Niculae Dragnea.
Cepari: Școala „Nicolae Velea” va fi modernizată și dotată
- Detalii
Administrația din Cepari a emis ordinul de începere a lucrărilor de eficientizare energetică a clădirii unității de învățământ „Nicolae Velea”, proiect derulat cu fonduri europene, prin Programul Operațional Regional. În paralel, un alt proiect, tot cu fonduri europene, presupune dotarea școlii de centru. ”Clădirea va fi modernizată, izolată termic, schimbate sursele de încălzire. Avantajele vor fi, pe de o parte confortul sporit, iar pe de altă parte, consum și implicit costuri mai mici. Celălalt proiect se va derula cu fonduri prin Planul Național de Redresare și Reziliență și prevede dotarea cu mobilier, material didactic și echipamente IT. Pregătim documentația pentru implementare.”, declară primarul Cristian Ciobanu.
Săpata: Loc de joacă la Bănărești
- Detalii
În comuna Săpata au început în luna mai lucrări de amenajare a unui loc de joacă la Școala Gimnazială ”Dumitru Udrescu” Bănărești. Investiția în spațiul de agrement pentru copii este realizată de autorități cu fonduri din bugetul local. ”Momentan se lucrează la împrejmuire, apoi urmează montarea pavajului din tartan și a echipamentelor de joacă. Copiii din comună se vor putea bucura de această locație începând din vară”, precizează primarul Laurențiu Micu. Acum câțiva ani, autoritățile din Săpata au amenajat un loc de joacă în satul Găinușa, în incinta școlii.
Rociu: Momente emoționante de Ziua Eroilor
- Detalii
Praznicul Înălțării Domnului și Ziua Eroilor au fost sărbătorite cu cinstea cuvenită și de către autoritățile și cetățenii comunei Rociu. La monumentele eroilor din localitate au fost oficiate slujbe religioase în memoria celor căzuți de-a lungul veacurilor pe câmpurile de luptă, pentru libertate, dreptate și pentru apărarea țării și întregirea neamului. După slujba parastasului, au avut loc momente artistice comemorative, prezentate de către elevii școlilor din comună. Alături de autoritățile locale, cei mici au depus flori la monumentele eroilor în semn de omagiu. La evenimente au participat primarul Victor Mihai Bălășoiu, viceprimarul Claudiu Stan, deputatul Aurel Bălășoiu, reprezentanți ai unităților de învățământ și membri ai administrației publice locale.
Lerești: Proiect medical european
- Detalii
Duminică, 4 iunie, la Lerești a avut loc conferința de lansare a proiectului european „4P-Can”, inițiat și implementat de Centrul pentru Inovație în Medicină, proiect ce își propune cercetarea printr-o metodă inovativă a măsurilor de prevenție a cancerului. Conferința de presă a fost parte din manifestările prilejuite de Zilele Localității Lerești și Festivalul Covrigului cu Ou. Proiectul de cercetare va începe în Lerești și se va extinde la nivelul județului Argeș, selecția zonei fiind data atât de incidența acestei afecțiuni în județul nostru - peste media pe țară, dar și pentru faptul că cel care coordonează acest proiect, medicul Marius Geantă, este originar din Lerești.
POGROMUL EDUCAȚIEI ROMÂNE
- Detalii
Mandatul al doilea al președintelui României a dus spre declinul așteptat nivelul educației copiilor noștri, nivelul salariilor profesorilor noștri, ineficiența absolvirii școlilor românești.
Demarat în urmă cu zece ani, programul președințial „România educată” nu a făcut decât să fie un mare eșec (și nu singurul!) al acestei decade de decădere a națiunii române, în care am avut un președinte ce nu a fost alături de poporul care l-a ales.
Biblioteci din Argeș, în "Rețeaua Girl Power Network”
- Detalii
40 de biblioteci sătești din 10 județe ale țării, printre care și Argeș, s-au alăturat rețelei „Girl Power Network” - „Rețeaua fetelor puternice”, oferind adolescentelor din mediul rural o experiență de învățare gândită să completeze informațiile pe care acestea le primesc la școală. Peste 400 de adolescente se adaugă astfel celor 125 de fete care au trecut deja prin program în 2022. Acestea parcurg împreună cu bibliotecarele lor teme variate, de importanță majoră pentru dezvoltarea lor: educație pentru sănătate, căutarea identității, anxietate, comunicare asertivă, bullying, discriminare, cetățenie activă, independență financiară, meseriile viitorului, fake news și fact checking, încălzire globală, trafic de persoane.
Corbi: „Rapsodie” de poveste!
- Detalii
„Rapsodia Păstorească”, unul dintre cele mai vechi festivaluri din Argeș, a reunit din nou duminică, 28 mai, la Corbi, sute de oameni - localnici, invitați și turiști din în întreaga țară. Parada cailor și a costumelor populare tradiționale a deschis evenimentul, după care sărbătoarea a continuat pe dealurile de „La chilii”, cu muzică autentică și multă voie bună.
Poienarii de Muscel: „Urcă oile la munte”
- Detalii
O nouă ediție a festivalului de tradiție ”Urcă oile la munte” a avut loc în ultima duminică a lunii mai în satul Jugur, din Poienarii de Muscel. Evenimentul, ce marchează un moment important al transhumanței, a fost prilej de sărbătoare pentru întreaga comunitate, organizatorii - Primăria și Consiliul Local, reușind și de data aceasta să se ridice la înălțime. ”După o perioadă de pauză, din cauza pandemiei, iată că reînviem tradiția. „Urcă oile la munte” este un festival care ne definește, o sărbătoare care ne aduce mai aproape unul de celălalt și prin care dorim să aducem bucurie cetățenilor comunei.”, a rostit în deschidere primarul Ion Banzea.
Stolnici: Festivalul Călușului
- Detalii
Sărbătoarea Înălțării Domnului a adus pe Valea Cotmenei, la Stolnici, o nouă ediție a manifestării emblemă a localității: Festivalul Călușului Argeșean. Jucat din cele mai vechi timpuri, din tată în fiu, călușul are o arie mare de răspândire, însă Stolniciul rămâne una dintre cele mai cunoscute vetre călușărești din țară. Localnici și oameni veniți din prin alte părți ale Argeșului au petrecut în număr mare la ediția de anul acesta. Autoritățile locale au pregătit mai multe momente festive pentru această zi specială, unul dintre acestea fiind reprezentat de premierea cuplurilor din comună care au aniversat 50 de ani de căsătorie.
Bughea de Sus: Oaspeți de seamă la Ziua Comunei
- Detalii
A XI-a cea ediție a Zilei Comunei Bughea de Sus, organizată de Primărie și Consiliul Local în data de 21 mai, de Ziua Sfinților Împărați Constantin și Elena, așa cum este tradiția, a fost una dintre cele mai frumoase sărbători pe care le-a avut comuna până acum. Numărul extrem de mare al invitaților, oficialităților și prietenilor localității ce au onorat cu prezența - reprezentanță ai Guvernului României, Prefecturii și Consiliului Județean, primari din tot județul, a demonstrat încă o dată susținerea de care se bucură conducerea administrației locale și respectul față de locuitori.
Băbana: Ziua Eroilor
- Detalii
Ziua Eroilor, zi importantă și pentru locuitorii comunei Băbana! În Sfânta zi de Înălțare, la toate bisericile și monumentele din localitate preoții au oficiat slujba de pomenire a eroilor căzuți la datorie în Primul și al Doilea Război Mondial.
Administrația Locală Băbana, Consiliul Local Băbana și Școala Gimnazială Băbana a depus coroane și jerbe de flori la monumentele eroilor din comună. La eveniment a participat și o Gardă militară, iar elevii Școlii Gimnaziale Băbana au susținut un moment artistic.
ANUNȚ PUBLIC
- Detalii
Primăria Comunei Dârmănești anunță publicul interesat asupra parcurgerii etapei de încadrare în cadrul ședinței Comitetului Special Constituit din data de 24.04.2023 pentru „Plan Urbanistic General și Regulamentul Local de Urbanism, Comuna Dârmănești, județul Argeș” - se supune evaluării de mediu și nu se supune evaluării adecvate.
Comentarii privind decizia etapei de încadrare se primesc în scris la sediul A.P.M. Argeș. Str. Egalității, Nr. 50A, în termen de 10 zile calendaristice de la publicarea anunțului.
Pădurea cu povești nemuritoare
- Detalii
Cu siguranță, în anii ce vor veni, comuna Nucșoara va fi o destinație obligatorie pentru turiștii care respectă și iubesc natura în toată splendoarea și sălbăticia ei, pentru cei fascinați de poveștile dar și de istoria locului - una pe cât de tumultoasă, pe atât de spectaculoasă.
Lansat vineri, 19 mai, Proiectul „Pădurea cu povești nemuritoare” - derulat de către Primăria Nucșoara, cu sprijinul asociației „Conservation Carpathia” - se anunță a fi unul dintre cele mai originale, promițătoare și responsabile inițiative de promovare a turismului din România ultimilor treizeci de ani.
Șuici: Recepție la sistemul de canalizare
- Detalii
Joi, 18 mai, în comuna Șuici s-a făcut recepția finală a lucrărilor din cadrul proiectului „Extindere rețea de canalizare în Satele Șuici și Rudeni”. Investiția a fost realizată cu fonduri guvernamentale, prin PNDL, și co-finanțare de la bugetul local și bugetul Consiliului Județean. Obiectivul presupune 17 km de rețea, 367 cămine de vizitare, 48 cămine de capăt, 12 stații de pompare ape uzate. Stația de epurare existentă, realizată printr-un proiect anterior integrat, cu fonduri europene, are capacitatea de a prelua noile debite, deoarece a fost dimensionată la numărul total al populației comunei.
Negrași: Mii de oameni la Sărbătoarea Narciselor
- Detalii
Sărbătoare în luna mai pentru locuitorii comunei Negrași, precum și pentru toți argeșenii care an de an vin să admire frumoasa poiană cu narcise din sudul județului. Și anul acesta, la mijlocul ultimei luni de primăvară, mii de oameni au venit să vadă florile semi-sălbatice care cresc la marginea localității și să se bucure de o zi de sărbătoare. Poiana cu narcise de la Negrași a fost declarată rezervație naturală la data de 24 iunie 1966 și este ocrotită pentru valoarea științifică deosebită a speciei, dar şi pentru valoarea peisagistică a covorului cu narcise. Imensul covor parfumat se întinde pe o suprafață de peste 4 ha.
Primăria Nucșoara vrea să intre pe piața creditelor de carbon!
- Detalii
UAT Nucșoara are în posesie 225 de hectare de pădure, suprafață pentru care intenționează să obțină statutul de „fermă verde”. Asta ar permite Primăriei Nucșoara ca, în baza unei certificări, să obțină credite de carbon, instrumente financiare ce sunt comercializate la ora actuală pe piețele internaționale de profil. Asta ar aduce, anual, venituri extrem de importante la bugetul local.
Amănunte despre această inițiativă, în premieră în România pentru o administrație publică locală, ne oferă primarul Ion Cojocaru.
Stoenești: Centrul comunei și-a schimbat înfățișarea!
- Detalii
Modernizarea centrului localității Stoenești a fost finalizată. Investiția a fost realizată cu fonduri proprii, și se ridică la peste 1 milion de euro. Totodată, au fost semnate contracte de finanțare pentru două importante investiții în infrastructura de utilități. ”Am reușit să avem un centru de localitate așa cum fiecare dintre noi și-a dorit. Am refăcut fațadele Căminului Cultural și sediului administrativ, acoperișul lăcașului de cult, am amenajat trotuare și am asfaltat pe o distanță de cel puțin 2 km, am amenajat rigole pentru scurgerea apelor pluviale. Nu în ultimul rând, am plantat peste 1200 de bulbi de lalele și iată că imaginile vorbesc de la sine. Centrul localității este cartea noastră de vizită, imaginea noastră de gospodari, oameni harnici, care doresc să lase ceva în urmă. Cred că fiecare membru al comunității se poate mândri cu localitatea noastră!”, a declarat primarul Ion Marin.
Vulturești: Investiții de peste 6 milioane de lei în infrastructură!
- Detalii
Conducerea Primăriei Vulturești a semnat cu Ministerul Dezvoltării contractele de investiții pentru cele două proiecte de dezvoltare a infrastructurii din localitate. Valorile proiectelor sunt impresionante, sumele atrase reflectând totodată și anvergura lucrărilor și, implicit, importanța lor pentru dezvoltarea localității. Astfel, primul proiect, modernizare drumuri de interes local - 15 ulițe, este în valoare de 3.732.127,34 lei. Cel de-al doilea are valoarea de 2.675.540,23 lei și constă în racordarea gospodăriilor la sistemul de canalizare existent și extinderea rețelei în Bârzești și Mâzgana.
Bughea de Jos: Se modernizează Dispensarul uman
- Detalii
Unul dintre proiectele de investiții ce se află în curs de derulare anul acesta în comuna Bughea de Jos este reabilitarea și modernizarea dispensarului uman. Fondurile au fost atrase de conducerea Primăriei prin Planul Național de Redresare și Reziliență. ”Se vor realiza lucrări de anvelopare a clădirii, schimbarea tâmplăriei, refacerea acoperișului, implicit a fațadei, montarea unei centrale termice. Desigur că prin acest proiect va crește implicit calitatea serviciilor medicale în localitate.”, a declarat primarul Ion Tănăsescu.
Săpata: Extindere la rețeaua de apă, la Lipia
- Detalii
În comuna Săpata au început în luna aprilie lucrările de extindere a rețelei de alimentare cu apă în satul Lipia. Se lucrează în punctul ”La Mazăre”, pentru racordarea la apă a mai multor gospodării aflate dincolo de râul Cotmeana. Lucrările sunt realizate cu fonduri locale și de la Consiliul Județean.
În perioada următoare va demara și proiectul finanțat prin Programul de Investiții ”Anghel Saligny”. Drumul comunal din satul Drăghicești, în lungime de aproximativ 3 km, va fi asfaltat. Suma alocată autorităților din Săpata prin programul guvernamental este de 4 milioane de lei.
Micești: Centru de colectare a deșeurilor
- Detalii
Administrația din Micești a obținut finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență pentru amenajarea unui centru de colectare voluntară a deșeurilor în zona Zăvoi-Prundiș. „Odată realizat acest obiectiv, orice cetățean de pe raza comunei poate depozita acolo deșeuri, fără a mai trebui să aștepte săptămânal ori lunar, operatorul de salubritate. Tot la Zăvoi intenționăm să realizăm și un parc fotovoltaic, în baza unei cereri de finanțare pe care o vom depune cât de curând la pe Administrația Fondului de Mediu.” , anunță primarul Dumitru Voicu.
Slobozia: 5 km de drum județean, modernizați
- Detalii
5 km de drum județean aflați pe teritoriul comunei Slobozia au fost modernizați în cadrul proiectului de asfaltare a DJ 503 limita județului Dâmbovița - Slobozia - Rociu - Oarja - Catanele. Lucrările au vizat asfaltarea drumului cât și execuția de podețe de acces la proprietăți, trotuare în interiorul localității, podețe pentru asigurarea continuității scurgerii apelor, amenajare intersecții cu drumurile laterale, șanțuri betonate în intravilan și șanțuri de pământ în extravilan, respectiv amenajare stații de autobuz.
Davidești: Locuri de joacă în două sate
- Detalii
Copiii din Voroveni și cei din Olteanca vor avea locuri de joacă noi, cu leagăne, tobogane și alte atracții moderne, specifice vârstei. ”Am finalizat proiectele tehnice și vor începe amenajările. Pentru siguranța celor mici, se va monta tartan, iar echipamentele ce vor fi montate îi vor încânta pe copiii de toate vârstele. Locurile de joacă vor fi amenajate lângă școlile din Voroveni, respectiv Olteanca.”, a declarat primarul Alin Văduva.
Hârtiești: Performanță remarcabilă în Cupa României la fotbal!
- Detalii
Bucurie mare pentru fanii Petrolul Hârtiești! Echipa, care activează în Liga V - Seria Nord, a reușit să se califice în sferturile Cupei României la fotbal, faza pe județ, în dauna liderului Ligii IV, ARO Câmpulung! Hârtieștenii s-au impus pe teren propriu, în urma unui meci extrem de spectaculos, cu întorsături de scor, decis în urma loviturilor de la 11 metri. ARO a deschis scorul încă din minutul 2, însă până la pauză gazdele au întors rezultatul, prin reușitele lui Muraru și Tătulescu. După revenirea de la cabine, muscelenii au întors la rândul lor rezultatul. Cu cinci minute înainte de final însă, același Tătulescu a egalat, ducând partida la loviturile de departajare. Aici jucătorii gazdă au avut moralul mai puternic, marcând de 4 ori de la punctul cu var, prin Țurlea, Iulian Stancu, Cristi Tănase și Tătulescu. Nilă de la ARO a ratat, iar Petrolul Hârtiești este printre cele 8 echipe din Argeș rămase în competiție!
Cicănești: Canalizarea, foarte aproape de recepție
- Detalii
Lucrările la proiectul privind extinderea rețelei de canalizare în mai multe sate ale comunei Cicănești au fost finalizate. Pentru ca cetățenii să se poată branșa, mai trebuie realizată recepția lucrării. Cu această investiție, procentul gospodăriilor din comună care beneficiază de această utilitate va ajunge la 98%. „Îi așteptăm pe cei de la Inspectoratul de Stat în Construcții să vină la fața locului. Am luat legătura cu ei în mai multe rânduri, însă ni s-a spus că sunt foarte aglomerați în această perioadă. Sperăm totuși ca în cel mai scurt timp să parcurgem și această ultimă etapă.
Rociu: A început construcția sălii de sport
- Detalii
O nouă investiție a demarat în luna aprilie în comuna Rociu. Este vorba despre construcția unei săli de sport, în satul Șerbănești, obiectiv de investiție finanțat și realizat de Compania Națională de Investiții (CNI). ”Sala de sport va avea o capacitate de 180 de locuri, grupuri sanitare, vestiare, spații administrative și va fi racordată la utilități. CNI s-a ocupat de procedurile de achiziție a lucrărilor, va monitoriza progresul lucrărilor și finalizarea obiectivului. Valoarea de investiție a proiectului este de aproximativ 9 milioane de lei”, precizează viceprimarul Claudiu Stan.
Bârla: Sala de sport prinde contur
- Detalii
Sala de sport din satul Mozăceni Vale din comuna Bârla începe să prindă contur! Structura metalică a fost finalizată și se lucrează la montarea panourilor sandwich termoizolante, la acoperiș și pereți. Sala va avea o capacitate de 102 locuri, va beneficia de grupuri sanitare și vestiare, și va include spații tehnice și un punct medical. Acest obiectiv de investiții se derulează prin Compania Națională de Investiții, Subprogramul ”Săli de sport”, și va reprezenta o construcție la standarde europene, benefică pentru întreaga comunitate. Valoarea investiției se ridică la aproximativ 7,5 milioane de lei.
Rătești: Drumuri pietruite
- Detalii
Autoritățile locale din Rătești au realizat în luna aprilie lucrări de pietruire pe mai multe căi de acces din localitate. Cu ajutorul unui autogreder, drumurile de interes local și cele de exploatație agricolă au fost reprofilate. Lucrările au fost executate cu fonduri din bugetul local. Pentru proiectele ce se vor derula prin Programul de Investiții ”Anghel Saligny”, conducerea Primăriei Rătești se ocupă în această perioadă de obținerea avizelor necesare demarării lucrărilor. Modernizarea unor drumuri comunale și înființarea rețelei de canalizare în satele Tigveni și Pătuleni sunt cele două obiective de investiții ce vor fi realizate prin programul guvernamental.
Boteni: Drumuri în asfaltare
- Detalii
La Boteni, în mai multe zone din localitate, se desfășoară lucrări de anvergură pentru modernizarea infrastructurii rutiere. Este vorba de asfaltările cuprinse în proiectul pentru care conducerea Primăriei a obținut finanțare guvernamentală prin Programul „Anghel Saligny”. ”Am turnat deja asfalt pe 5 km - mai multe tronsoane din comună și, în paralel, s-au amenajat șanțuri pe o lungime de 3 km. Se lucrează cu două echipe, concomitent - una asfaltează, cealaltă se ocupă de șanțuri. În total vom moderniza 10,7 km de drumuri, ceea ce înseamnă mult pentru localitatea și comunitatea noastră”, spune primarul Vasile Leau.
Dârmănești: Lucrări pentru prevenirea inundațiilor
- Detalii
Administrația din Dârmănești a demarat lucrări de prevenirea a inundațiilor în mai multe zone sensibile din comună. În fapt, vor fi realizate canale colectoare, care să preia scurgerile de apă rezultate în urma unor ploi abundente. „Zonele în care vom efectua astfel de lucrări sunt „La Spital” („Sfânta Elena”), „La Azegherești” și „La Banu”. În total, vom realiza canale colectoare pe o lungime de 600 de metri. Deja se lucrează la Sfânta Elena, urmând ca, în momentul în care pământul se va zvânta, să începem amenajările și în celelalte două puncte. După ce vom termina, urmează să asfaltăm atât la Sfânta Elena, cât și Drumul lui Banu. La acesta din urmă, deja se amenajează rigolele pe o parte și pe cealaltă a drumului. Totodată, în această perioadă am pietruit mai multe tronsoane, în zona Piscani.”, explică primarul Emilian Ciolan.
Căteasca: Se reabilitează încă un drum județean
- Detalii
Un nou drum județean de pe raza comunei Căteasca a intrat în proces de reabilitare. Imediat după sărbătorile pascale, autoritățile locale au demarat lucrările pentru reabilitarea DJ 702 G, drum preluat în administrare de la Consiliul Județean. Nu este pentru prima dată când administrația din comuna Căteasca preia în administrare un drum județean pentru a-l moderniza. Anul trecut, Primăria a preluat și modernizat DJ 704 C Catanele - Baraj Călinești. Concomitent, la ora actuală continuă pietruirea drumurilor comunale care nu sunt încă asfaltate.
„Argeșul Curat! Implică-te și tu!”
- Detalii
A.D.I. Servsal Argeș în parteneriat cu Consiliul Județean Argeș, Administrația Bazinală Argeș-Vedea, Direcția Silvică Argeș, Secția de Drumuri Naționale Argeș, Agenția pentru protecția Mediului Argeș, Garda Națională de Mediu Argeș, operatorii de salubritate, O.N.G. de mediu, Inspectoratul Școlar Județean Argeș și nu în ultimul rând, cu primăriile din județul Argeș, desfășoară proiectul „Argeșul Curat! Implică-te și tu!”, proiect ajuns la a doua ediție, ce vizează ecologizarea râurilor principale din județ, drumurilor naționale și județene, cât și altor zone afectate de poluare de pe raza județului Argeș.
Băiculești: Se reabilitează rețeaua de apă la Mănicești
- Detalii
În luna aprilie au început lucrările de reabilitare a rețelei de alimentare cu apă în satul Mănicești. Conductele sunt înlocuite pe o lungime de 2,2 km, pe linia principală a satului. Lucrările sunt executate cu fonduri din bugetul local. În paralel, se lucrează la sistemul de canalizare, obiectiv de investiții finanțat prin PNDL. ”Se îngroapă conductele pe DN, stânga-dreapta, și se pregătesc materialele pentru amenajarea stației de epurare. Rețeaua de canalizare va avea o lungime de aproximativ 30 km și va deservi satele Mănicești, Stejari, Argeșani, Băiculești și Zigoneni”, afirmă primarul Niculae Dragnea.
Stolnici: Locul de joacă, aproape gata
- Detalii
Amenajarea locului de joacă din centrul comunei Stolnici se apropie de finalizare. Lucrările sunt realizate în proporție de 80%, singura etapă rămasă de executat fiind montarea tartanului pe suprafața de joacă. A fost aleasă această variantă pentru că suprafețele de tartan sunt rezistente la intemperii (îngheț, dezgheț), presupun costuri de întreținere mici și contribuie semnificativ la asigurarea unui mediu sigur de joacă pentru copii. Investiția în spațiul de agrement este suportată integral din bugetul Primăriei Stolnici.
Popești: Pietruiri pe drumurile locale
- Detalii
Drumurile locale din comuna Popești au fost pietruite în luna aprilie, înaintea Sărbătorilor Pascale. Autoritățile au achiziționat piatră și au împrăștiat-o pe toate căile de acces care aveau nevoie de reabilitare. În această vară vor începe și lucrările de asfaltare a mai multor străzi din comună, pe baza unui proiect acceptat la finanțare în Programul de Investiții ”Anghel Saligny”. ”Licitația este aproape gata, ne apropiem de finalizarea etapei de evaluare a ofertelor depuse. Probabil la jumătatea lunii mai vom avea un câștigător, iar în luna iunie ar putea începe efectiv lucrările.”, declară primarul Ion Mihai. Se lucrează și la Căminul Cultural Popești, obiectiv realizat cu fonduri locale și sprijinul Consiliului Județean.
Râca: Finanțări pentru două proiecte
- Detalii
Vești bune pentru autoritățile din comuna Râca. Primarul Nicușor Sorin Popescu a semnat în luna aprilie două contracte pentru finanțarea unor investiții de interes public. Este vorba despre contractul privind lucrărie de asfaltare prevăzute în proiectul derulat prin Programul de Investiții ”Anghel Saligny”, respectiv despre cel pentru finanțarea achiziției unui tractor pentru dotarea SVSU.
Cetățeni: Încă un contract semnat pe „Anghel Saligny”
- Detalii
Conducerea Primăriei Cetățeni a semnat contractul de finanțare și pentru lotul al doilea din cadrul proiectului ce se va derula prin Programul „Anghel Saligny”. În paralel s-a realizat documentația aferentă proiectului de introducere a canalizării în localitate. ”Acest lot II cuprinde modernizarea Străzii Speranței și a unui pod situat în zonă. Așadar, prioritățile noastre sunt acum asfaltarea celor cinci străzi cuprinse în lotul I al proiectului și, evident, lucrările aferente lotului II. Suntem, totodată, pregătiți pentru deschiderea etapei următoare a programului, spre a depune documentația aferentă introducerii canalizării în localitate”, spune primarul Mugurel Minciună.
Schitu Golești: Bal de Paște!
- Detalii
Cea de-a doua ediție a Balului de Paște, organizat la Căminul Cultural ”Emilian Cortea” din Schitu Golești, a adus comunitatea împreună. ”A fost un spectacol reușit, cu muzică de aici, de la noi din comună, și din Muscel, cu ouă încondeiate și, mai ales, cu bucurie. Dorim să păstrăm tradiția, să ne mândrim cu dansul, cântecul nostru popular și cred că acest bal va deveni un eveniment așteptat de toți.”, a declarat primarul Vasile Miriță.
Tigveni: A început modernizarea drumurilor!
- Detalii
Autoritățile din Tigveni au emis ordinul de începere a lucrărilor la proiectul privind asfaltarea a 11,4 km de drumuri, prin Programul „Anghel Saligny”. Vor fi modernizate parțial drumurile comunale Bălilești-Bădislava, Bârseștii de Jos-Vlădești, Blaj-Bălteni, Bârseștii de Jos-Vernești și ulițele Puiulești, Înv. Nicolae Enescu, Izvorului și Bisericii. Ulița Scăiș va fi asfaltată în totalitate.
Cepari: Încep lucrările la Școala „Nicolae Velea”
- Detalii
Lucrările pentru eficientizarea energetică a școlii gimnaziale din Cepari vor începe curând. Conform declarațiilor primarului Cristian Ciobanu, licitația a fost adjudecată și se va emite ordinul de începere. Investiția este realizată cu fonduri europene, prin Programul Operațional Regional. Concomitent, conducerea administrației locale va organiza și deschide licitația pentru lucrările aferente proiectului cu finanțare prin „Anghel Saligny”.
Negrași: Sărbătoarea Narciselor, pe 14 mai
- Detalii
14 mai este data la care anul acesta se va organiza o nouă ediție a manifestării-emblemă a comunei Negrași - Sărbătoarea Narciselor. Rezervația naturală de narcise va putea fi admirată în toată splendoarea sa la mijlocul lunii mai, autoritățile locale așteptându-se ca și anul acesta să fie prezenți la sărbătoare mii de oameni. Pentru această ocazie au fost stabilite o serie de manifestări, programul urmând să înceapă de la ora 12.00. ”Vom deschide sărbătoarea cu un moment festiv, în cadrul căruia vom înmâna diplome de fidelitate și premii cuplurilor din localitate care anul acesta aniversează 50 de ani de căsătorie, precum și plachete de excelență oaspeților noștri din administrația județului și Prefectură.
Bughea de Sus: Continuă modernizarea drumurilor!
- Detalii
Conform declarațiilor primarului Nicolae Tarbă, pe DC 15 - Măgură, șanțurile și rigolele sunt finalizate în proporție de 50%, estimând că până la finele lunii mai tot tronsonul să fie finalizat. Lucrări de modernizare au început și pe DC 16A. ” Pe DC 15, am turnat de anul trecut două straturi de asfalt, acum urmând să finalizăm infrastructura necesară scurgerilor pluviale. Concomitent, am începu lucrul și pe DC 16A - Gruiu. În momentul de față se decopertează, urmând turnarea a două straturi de asfalt, iar acolo unde este nevoie se vor construi șanțuri și podețe”, spune edilul șef.
Valea Iașului: Teren de sport și centru medical, prin CNI
- Detalii
Primăvara aduce noi proiecte pe agenda administrației comunei Valea Iașului. Este vorba despre două solicitări de finanțare depuse la Compania Națională de Investiții (CNI) care vizează amenajarea unui teren multifuncțional de sport în satul Valea Uleului, respectiv înființarea unui centru medical în satul Mustățești. ”Va fi un teren multifuncțional de sport de tip 2, cu suprafață din tartan, vestiare, grupuri sanitare, birou administrativ și nocturnă. Va fi amplasat lângă baza sportivă de la Valea Uleului. Terenul va putea fi utilizat de către toți cetățenii comunei pentru diverse sporturi: tenis, handbal, fotbal, baschet.
Lerești: „Împreună, ținem localitatea curată!”
- Detalii
Sub acest slogan, comunitatea din Lerești a desfășurat în data de 24 aprilie o mare acțiune de ecologizare. Demersul s-a înscris în cadrul campaniei „Argeșul Curat! Implică-te și tu!”, derulat de A.D.I. Servsal Argeș în parteneriat cu Consiliul Județean Argeș, Administrația Bazinală Argeș-Vedea, Direcția Silvică Argeș, Secția de Drumuri Naționale Argeș, Agenția pentru Protecția Mediului Argeș, Garda Națională de Mediu Argeș, operatorii de salubritate, O.N.G. de mediu, Inspectoratul Școlar Județean Argeș și, nu în ultimul rând, cu primăriile din județul Argeș.
Corbi: Pregătiri pentru „Rapsodie”
- Detalii
Comunitatea din Corbi se pregătește pentru a 51-a ediție a Festivalului Internațional ”Rapsodia Păstorească”! Evenimentul, ce va avea loc în data de 28 mai, se va desfășura conform tradiției de mai bine de jumătate de secol, marcând un moment important în viața crescătorilor de animale - transhumanța, urcatul oilor la munte. Activitatea păstorilor, de mii de ani, se desfășoară după o axă cu două puncte centrale: primăvara - urcatul oilor la munte și toamna, coborâtul la stână. Indiferent de schimbările sociale și tehnologice, de modernitatea care a adus tehnologii noi în activitatea ciobanilor (pentru prelucrarea lânii, a laptelui, a brânzei), transhumanța a rămas aceeași, reprezentând nu doar un mod de viață, ci având conotații de ritual.
Educație în limba engleză la „Lexford Castel”!
- Detalii

În urma discuțiilor cu partenerii noștri din Anglia, „International Well Rounded School”, de anul școlar viitor vom aplica și în școlile „Lexford” programul educației în limba engleză, program ce se va finaliza cu primirea diplomei de absolvire pe fiecare nivel școlar.
Diplomele reprezintă confirmarea faptului că elevul a absolvit cursuri în sistem britanic, fiind similare celor primite de elevii din Marea Britanie.
Joi, 11 mai, la ora 13.30, în Club Hush, va avea loc întâlnirea cu reprezentanții "International Well Rounded School", care vor oferi mai multe detalii.
Manager „Lexford Castel”,
Cătălin Gherzan
Șuici: Documentațiile pe „Anghel Saligny”, aproape de finalizare
- Detalii
Autoritățile din Șuici se află pe ultima sută de metri cu întocmirea documentațiilor pentru cele două proiecte pentru care s-a obținut finanțare prin Programul Anghel Saligny. Este vorba de extinderea sistemului de canalizare în satele Paltenu, Păuleni, Ianculești, Șuici (cătun Moșteni) și de modernizarea prin asfaltare a 11 km de drumuri comunale și vicinale în satele Șuici și Rudeni.
Ștefan cel Mare: Lucrări la târgul săptămânal
- Detalii
Primarul Ion Parpală a semnat în luna aprilie ordinul de începere a lucrărilor de modernizare a târgului din comuna Ștefan cel Mare. Investițiile sunt realizate cu fonduri din bugetul local și presupun turnarea unei platforme betonate, copertină pentru standuri și tablă pentru acoperiș, precum și asigurarea apei curente. Lucrările se desfășoară pe o suprafață de 800 mp. La finalul acestora, producătorii agricoli din comună, precum și cei din localitățile învecinate care vin la târg vor beneficia de un spațiu modern pentru comercializarea produselor alimentare, fructelor, legumelor.
Cocu: Lucrări pentru modernizarea iluminatului
- Detalii
În scurt timp în localitate vor începe o serie de lucrări în vederea extinderii și modernizării rețelei de iluminat public. Autoritățile din comuna Cocu au obținut finanțare prin Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) pentru montarea a 500 de lămpi noi, eficiente din punct de vedere energetic, operate pe baza unui sistem de telegestiune. ”Documentația tehnică a proiectului este gata. Imediat vom scoate la licitație execuția lucrărilor și sperăm ca în scurt timp să începem lucrul efectiv. Lămpile vor fi montate în satele Cocu și Făcălețești (parțial) și Popești și Crucișoara”, precizează primarul Gheorghe Țucă.
Albeștii de Argeș: Asfalt pe 11,5 km de drumuri!
- Detalii
La Albeștii de Argeș început modernizarea drumurilor cuprinse în proiectul finanțat în cadrul Programului „Anghel Saligny”! Conform proiectului, se vor asfalta 11,5 km în întreaga localitate. ”Acum se lucrează pe Strada Dispensarului, Strada Morii - în centrul localității, dar și în Albeștii Ungureni, pe DC 263 - Albești-Dumirești. Modernizarea drumurilor înseamnă nu doar asfaltare, ci și realizarea de rigole, acolo unde este nevoie.
Poienarii de Muscel: Avize pentru proiectele de investiții
- Detalii
Autoritățile din comuna Poienarii de Muscel se află în procedura de strângere a avizelor necesare demarării lucrărilor finanțate prin Programul ”Anghel Saligny”. Investițiile susținute prin programul guvernamental vizează introducerea canalizării în comună și asfaltarea mai multor străzi. ”Vom începe cu canalizarea și apoi vom veni cu asfaltul. Este ordinea firească a lucrărilor, astfel încât să nu stricăm ce am realizat.
Buzoești: Loc de joacă la Ionești
- Detalii
În satul Ionești va fi amenajat în următoarele zile un loc de joacă. Acesta va fi amplasat la baza punții pietonale. Autoritățile locale se ocupă acum de compactarea terenului și apoi vor monta echipamentele de joacă. De altfel, Primăria Buzoești a amenajat locuri de joacă în mai multe sate ale comunei, investițiile în spațiile de agrement fiind realizate cu fonduri din bugetul local.
Băbana: Încep lucrările la canalizare!
- Detalii
Începând cu luna mai 2023 administrația din Băbana a emis ordinul de începere a lucrărilor pentru investiția ,,Canalizare și epurare a apelor uzate, în satul Groși”, finanțată prin Programul Național de Investiții ,,Anghel Saligny". Valoarea totala a investiției este, De această investiție, a cărei valoare este de 5.055.485,76 lei, vor beneficia peste 300 de persoane.
Albota: Asfalt la Biboești!
- Detalii
Administrația din Albota a dat startul lucrărilor la proiectul de modernizare prin asfaltare a 6 km de drumuri comunale, proiect în valoare de 9 milioane de lei, finanțat prin Programul „Anghel Saligny”. Prima stradă intrată în modernizare este Biboești, acolo unde în luna aprilie au fost realizate podețele. Artera va fi decopertată, după care va fi turnat stratul de asfalt.
Suseni: Ritm bun de lucru la noua grădiniță
- Detalii
Autoritățile din Suseni fac eforturi ca în viitorul an de învățământ preșcolarii din comună să-și desfășoare activitățile într-o grădiniță nouă și modernă. Se lucrează în ritm susținut la noua grădiniță din centrul comunei, obiectiv de investiții finanțat din fonduri europene și locale. ”Se lucrează foarte bine și sperăm ca până la data de 10 iulie - termenul de finalizare a proiectului, lucrările să fie gata, inclusiv cele din exteriorul grădiniței. Mai este destul de lucru și la interior, dar și afară de făcut anumite finisaje, scările, locul de joacă, amenajarea curții. Grădinița va funcționa cu o capacitate de trei grupe de preșcolari.”, declară primarul Doru Radu.
Recea: Începe reabilitarea școlii
- Detalii
Școala Gimnazială Recea va trece în perioada următoare printr-un amplu proces de reabilitare, pe baza unui proiect finanțat prin PNRR. Proiectul se va derula pe o perioada de trei ani, iar fondurile nerambursabile alocate lucrărilor se ridică la o valoare de aproximativ 2,8 milioane de lei. ”Am obținut avizul de la Mediu pentru lucrări și sperăm ca acestea să înceapă efectiv în scurt timp. Investițiile vor fi realizate în beneficiul celor 200 de elevi care învață în școală și al cadrelor didactice”, afirmă primarul Doru Dragu.
Hârsești: Pod nou în centrul comunei
- Detalii
La Hârsești, anul acesta va începe construcția unui pod nou, în centrul localității, în zona Voinești. Autoritățile au demarat deja demersurile pentru realizarea acestui obiectiv. ”Am început proiectarea lucrărilor pentru construirea noului pod. Lungimea acestuia va fi de 72 de metri, lățimea de 5 metri, cu două deschideri. Noul pod va suporta o sarcină de 80 de tone, permițând astfel inclusiv accesul mașinilor mari. Valoarea totală a investiției se ridică la 35 miliarde de lei, fonduri ce vor fi asigurate din bugetul local și cu sprijinul Consiliului Județean”, precizează primarul Ionel Moloiu.
Coșești: Se asfaltează la Jupânești!
- Detalii
Veste excelentă pentru locuitorii satului Jupânești, din comuna Coșești! Consiliul Județean Argeș, prin Direcția de Drumuri, a început pregătirile în vederea modernizării tronsonului Jupânești-Priseaca, parte a DJ 731D. Acest drum nu a beneficiat niciodată de covor asfaltic. „Țin să mulțumesc Consiliului Județean Argeș pentru această inițiativă! De zeci de ani locuitorii din această zonă (deloc puțini), așteptau o astfel de veste. Deja a fost adus stratul de agregate și tasat, urmând celelalte etape: realizarea șanțurilor, asigurarea accesului la proprietăți și, în final, asfaltarea propriu-zisă, pe o lungime de aproximativ 1,75 km.
EDUCAȚIA, PENTRU UN VIITOR MAI BUN!
- Detalii
Bâlbele în Educație au fost, sunt și vor mai fi. Din cauza lor, cei ce trebuie să ne reprezinte și de care ar trebuie să fim mândri în viitor, copiii noștri, trebuie să se adapteze anual la schimbările dezordonate ai celor ce ar trebuie să le protejeze destinele.
Au introdus materii noi și neimportante și au editat cărți... la sport! Au împărțit școala în semestre (două pe an), apoi în module (cinci pe an). Cine să-i mai înțeleagă? Înainte au fost trimestre (trei pe an) și au funcționat bine zeci de ani.
Stâlpeni: Spectacol de excepție în Săptămâna Luminată
- Detalii
Atmosferă de sărbătoare în joia din Săptămâna Luminată la Căminul Cultural Livezeni din comuna Stâlpeni! Numeroși localnici, dar și cetățeni veniți din localitățile învecinate, s-au bucurat de un spectacol de muzică populară oferit de autoritățile locale în colaborare cu Consiliul Județean și Școala Populară de Arte și Meserii Pitești. Intitulat ”Înfloresc lalelele și mie, dorurile!”, regalul artistic s-a desfășurat într-o locație recent modernizată și dotată de administrația din Stâlpeni și a adus în fața publicului orchestra Doina Argeșului, condusă de Cătălin Iancu.
Banii din PNRR, condiționați și de reforma pensiilor speciale
- Detalii
Comisia Europeană dorește creșterea vârstei de pensionare a „specialilor”, ajungându-se astfel în situația ca pensiile speciale să pună în pericol dezvoltarea României, care poate pierde 3 miliarde de euro dacă nu găsește o rezolvare pentru creșterea vârstei de pensionare, dar și pentru scăderea raportului între valoarea pensiei și salariu.
Rociu: ”Luna curățeniei”
- Detalii
În mod tradițional, în comuna Rociu luna aprilie este dedicată curățeniei. Și anul acesta, administrația publică locală a pregătit un amplu program de salubrizare și înfrumusețare a comunei, intitulat generic ”Luna curățeniei”. Astfel, începând cu data de 1 aprilie, cu ajutorul persoanelor apte de muncă beneficiare de ajutor social, dar și al muncitorilor angajați în cadrul instituțiilor publice, în comuna Rociu se derulează următoarele acțiuni:
Coșești: Proiectul de „Anghel Saligny” va fi redimensionat
- Detalii
Administrația din Coșești a obținut finanțare prin Programul Anghel Saligny pentru proiectul privind modernizarea și extinderea sistemului de canalizare în satele Petrești, Coșești, Păcioiu și Leicești. Din păcate, suma alocată de Ministerul Dezvoltării nu acoperă nici jumătate din costurile totale ale investiției. „În această situație ne-am văzut nevoiți să apelăm la un grup de specialiști care au elaborat o notă de fundamentare în vederea redimensionării proiectului, pentru a ne putea încadra cu costurile în suma pe care ne-a alocat-o Ministerul Dezvoltării, respectiv 20 de milioane de lei. Asta înseamnă că, față de proiectul inițial depus de noi, se va micșora lungimea rețelei.
Căteasca: Canalizarea, aproape de finalizare
- Detalii
Proiectele de anvergură derulate în comuna Căteasca se apropie cu pași repezi de finalizare. Astfel, lucrările la rețelele de canalizare din satele Căteasca, Coșeri, Catanele și Recea au intrat în ultima fază a lucrărilor. De asemenea, stația de epurare a fost finalizată. Autoritățile locale preconizează că până la sfârșitul lunii iulie cetățenii vor fi branșați la rețeaua de canalizare.
Vulturești: Sală de sport la școala de centru!
- Detalii
Elevii Școlii Gimnaziale din Vulturești vor face orele de educație fizică într-o sală de sport modernă. Investiția va fi demarată anul acesta, cu finanțare prin Compania Națională de Investiții. ”Este o certitudine că va începe construcția acestei săli, de care vor beneficia elevii principalei unități de învățământ de pe raza localității. În comună mai avem o bază sportivă, preocuparea noastră pentru acest domeniu răspunzând nevoilor societății și timpurilor. Tot la CNI avem depus un proiect pentru construirea unui sediu administrativ, însă în acest caz mai avem de obținut avize. Rămânând în sfera educației, mai pot afirma că se lucrează cu spor la grădinița nouă, finalizarea ei fiind estimată în acest an.”, a declarat primarul Liviu Poșircă.
Stolnici: Se amenajează un loc de joacă
- Detalii
În comuna Stolnici au demarat în luna martie lucrări de amenajare a unui loc de joacă. Spațiul destinat copiilor este localizat în spatele blocului Poștei, în apropierea școlii și a grădiniței din comună. Investiția este suportată din bugetul local și va fi finalizată până în vară.
Tot în luna martie au debutat și acțiunile de curățenie specifice sezonului de primăvară. Lucrătorii administrației publice locale strâng gunoaiele de pe marginea drumurilor, de pe spațiile publice, îndepărtează vegetația uscată și toaletează pomii.
Rătești: Proiect PNRR pentru școală
- Detalii
Autoritățile din comuna Rătești au depus un proiect în PNRR pentru dotarea Școlii Gimnaziale ”Gheorghe I.I.C. Brătianu”, solicitarea de finanțare fiind înscrisă în cadrul Componentei C 15 - Educație. Demersul a fost făcut în scopul dotării cu materiale didactice, mobilier și echipamente digitale a unității școlare în care învață peste 200 de elevi.
Cocu: Proiect pentru dotarea școlii
- Detalii
Un proiect pentru dotarea Școlii Gimnaziale Cocu a fost depus în luna martie în cadrul PNRR, Componenta C 15 – Educație, de către autoritățile locale. Pe baza acestuia, unitatea școlară va fi dotată cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale.
În cadrul școlii din comuna Cocu au fost realizate recent o serie de lucrări în vederea obținerii autorizației de securitate la incendiu. Alte două proiecte finanțate prin PNRR sunt în diverse stadii de implementare.
Cetățeni: S-a semnat contractul pe „Anghel Saligny”!
- Detalii
Vești foarte bune pentru comunitatea din Cetățeni. La începutul lunii martie, conducerea administrației locale a semnat contractul de finanțate, din cadrul Programului Anghel Saligny, lot 1. Va urma, tot cu finanțare guvernamentală, modernizarea Străzii Speranței. ”Putem începe modernizarea străzilor Plaiul Radului, Morărești, Căpitan Socol și Râului și, cât de curând, sper să semnăm și pentru lotul 2, ce cuprinde modernizarea Străzii Speranței. Având licitația adjudecată, putem începe lucrările, ceea ce este un mare avantaj. Am luat o decizie foarte bună să organizăm licitația înainte, cu clauză suspensivă. Iată că acum putem să demarăm și să realizăm cât mai repede investiția. Modernizarea infrastructurii rutiere este foarte importantă pentru localitatea noastră, fiind una dintre cele mai mari dorințe ale tuturor membrilor comunității.”, a declarat primarul Mugurel Minciună.
Micești: Continuă investițiile în infrastructură
- Detalii
Administrația din Micești se concentrează în această perioadă pentru finalizarea documentaților premergătoare implementării efective a celor trei proiecte de investiții care vor fi finanțate prin Programul „Anghel Saligny”. Este vorba de prima înființare a rețelei publice de apă uzată, inclusiv stație de epurare, în satele Micești și Purcăreni, de modernizarea a 18 drumuri comunale și de înființarea sistemului centralizat de alimentare cu apă în satul Brânzari.
Pagina 22 din 72

