Viata satului
Recea: Investiții cu larg impact în comunitate
- Detalii
Cu bani europeni sau de la bugetul național, în 2024 la Recea se fac investiții importante pentru modernizarea comunei. Cel mai amplu proiect aflat în execuție este cel de modernizare a mai multor drumuri locale, cu fonduri în valoare de 15.517.055 lei, prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”. ”Într-o comunitate în care fiecare pas contează, modernizarea infrastructurii reprezintă un moment important pentru confortul locuitorilor. Avem mai multe drumuri care se află în plin proces de transformare majoră, pe baza unui proiect ambițios și extrem de necesar de asfaltare”, declară primarul Doru Dragu. Micești: Alimentare cu apă la Brânzari
- Detalii
În luna mai la Micești au demarat lucrările la rețeaua de alimentare cu apă de la Brânzari, unul dintre investițiile finanțate prin programul guvernamental „Anghel Saligny”. Administrația locală vrea să dea în folosință acest obiectiv încă din acest an. „Conform proiectului, lucrările ar trebui să se desfășoare pe parcursul a 22 de luni, însă ne dorim ca proiectul să fie finalizat încă din acest an. Rețeaua se va întinde pe aproximativ 1 km, va fi amenajată o gospodărie de apă, hidranți și va fi montat un bazin cu un volum de 100 mc. Proiectul include și branșamentele individuale.
Bârla: Extinderi la canalizare
- Detalii
Unul dintre cele mai așteptate proiecte locale demarează în luna iunie la Bârla. Este vorba despre extinderea rețelei de canalizare în satele Șelăreasca, Ciocești, Mândra, Malu, Bârla și Mozăceni Vale, utilitatea urmând să fie asigurată pe un tronson de 17 km. ”Proiectul este finanțat, licitat și atribuit, iar în luna iunie vor începe efectiv lucrările. Valoarea totală a investiției este de 16.119.886,70 lei, din care 15.450.000 lei reprezintă bani alocați prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny””, declară primarul Gheorghe Voicu.
Băbana: Lucrări la două sisteme de canalizare
- Detalii
La Băbana sunt în plină derulare lucrări la două sisteme de canalizare: este vorba de cel din satul Groși și cel care va deservi satele Băbana, Cotmenița și Ciobănești. Ambele investiții se derulează pe programul guvernamental „Anghel Saligny”. „Proiectul privind introducerea rețelei de canalizare și stație de epurare a apelor uzate în satul Groși este foarte aproape de finalizare. Conducta a fost îngropată în totalitate și s-au efectuat racordurile individuale. Mai sunt de executat câteva lucrări ce țin de partea tehnică, respectiv branșarea la rețeaua electrică a întregului sistem. Până la finele lunii iunie, va fi turnat și asfaltul pe întreg traseul conductei.
Albota: Sala de sport, aproape de inaugurare
- Detalii
Slobozia: Campanie de modernizare a drumurilor
- Detalii
Ample lucrări de modernizare a drumurilor sunt în plină desfășurare în această perioadă în comuna Slobozia. Sunt deschise șantiere de lucru pe mai multe străzi din localitate, investițiile fiind realizate cu fonduri locale și de la Guvern. ”Continuăm lucrările de asfaltare a drumurilor prevăzute în cele două proiecte derulate prin Programul ”Anghel Saligny”, iar în paralel am început și modernizarea străzilor Frasinului și Morii, cu fonduri din bugetul local și sprijinul Consiliului Județean. Pe drumurile din proiectele cu finanțare guvernamentală a fost turnat primul strat de asfalt, se lucrează acum la rigole și podețe de acces la proprietăți”, declară primarul Petre Funie.
Săpata: Se modernizează Școala ”Dumitru Udrescu”
- Detalii
Noi investiții în educație în comuna Săpata. La Școala Gimnazială ”Dumitru Udrescu” Bănărești încep în scurt timp lucrări de creștere a eficienței energetice a clădirii, cu fonduri prin PNRR. Administrația publică locală a accesat finanțare în valoare de 2 milioane de lei pentru renovarea energetică a unității de învățământ. Investiția constă în surse de iluminat eficiente din punct de vedere energetic, pompe de căldură pentru producerea energiei termice, panouri fotovoltaice pentru producerea energiei electrice, tâmplărie performantă, anvelopare termică a imobilului.
Rociu: Extinderi la canalizare
- Detalii
La Rociu, după semnarea contractului pentru proiectare și execuție, în satele Șerbănești și Gliganu de Sus vor începe în perioada următoare lucrări de extindere a rețelei de canalizare și racordare a gospodăriilor la sistemul centralizat. ”Proiectul este finanțat cu peste 7 milioane de lei prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”. Suntem în faza de proiectare a lucrărilor, în scurt timp vom demara execuția acestora”, declară primarul Victor Mihai Bălășoiu.
Râca: Proiecte de peste 10 milioane de lei
- Detalii
Fondurile europene sunt șansa comunităților locale să se dezvolte, să evolueze spre mai bine. Lucru pe deplin înțeles și de administrația publică a comunei Râca, condusă de primarul Sorin Nicușor Popescu și viceprimarul Georgel Burcea, administrație care în ultimii ani a implementat mai multe proiecte cu finanțare din sursă externă.
Anunț Primăria Cepari
- Detalii
Hram la Biserica Micești
- Detalii
Luni, 27 mai, de Sf. Ioan Rusu, a fost hram la Biserica din satul Micești. Sute de oameni au ținut să participe la slujba oficiată de Înalt Prea Sfințitul Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și un sobor de peste 15 preoți și diaconi. Cu această ocazie, părintele Florin Păcioianu a lansat “Monografia Bisericii Intrarea Domnului în Ierusalim, Adormirea Maicii Domnului, Sfântul Ioan Rusu” Micești.Corbi: „Rapsodie” de pus în ramă!
- Detalii
La peste jumătate de secol de la prima manifestare, mai precis la a 52-a ediție, Festivalul internațional „Rapsodia Păstorească” este un adevărat reper al spiritualității și tradiției argeșene. Atrăgând de la an la an mai mulți participanți prin autenticitatea muzicii, diversitatea activităților și spectaculozitatea peisajului, sărbătoarea încununează conceptele de petrecere câmpenească, festival și ritual, ce definesc comunitățile românești din mediul rural.Bughea de Sus: Cântec, joc și voie bună!
- Detalii
Ziua comunei Bughea de Sus, eveniment ce a avut loc duminică, 26 mai, a adus mare bucurie printre localnici. Spectacolul oferit de către organizatori, Primăria și Consiliul Local, a fost unul de excepție, muzica diversă și de calitate, artiștii renumiți ce au urcat pe scenă fiind pe placul tuturor. Atmosfera a fost una de sărbătoare, iar vremea superbă și acordurile melodiilor tradiționale i-au scos pe toți la joc.
ANUNȚ
- Detalii
Primăria Comunei Cepari, jud. Argeș, Nr. 1807/14.03.2024
Poienarii de Muscel: Zi de sărbătoare în satul Jugur
- Detalii
Curtea Căminului Cultural Jugur a fost neîncăpătoare pentru sutele de oameni veniți să petreacă în a treia duminică a lunii mai la vestita serbare câmpenească ”Urcă oile la munte”. Autoritățile comunei Poienarii de Muscel s-au mobilizat exemplar și au organizat și anul acesta o sărbătoare pe cinste. Locuitorii comunei, alături de prieteni, rude, vecini din localitățile apropiate și oaspeți din tot județul au avut parte de o zi minunată, cu muzică de calitate, preparate tradiționale, premii și multă voie bună.
Sute de vizitatori la "GospodarEsti"!
- Detalii
Duminică, 12 mai, prima ediție a Târgului ”GospodarEști” a oferit celor care i-au trecut pragul o diversitate de produse meșteșugite de către păstrători ai tradițiilor, produse gastronomice autentice, dar și un spectacol de cântece şi dansuri populare specifice plaiurilor argeșene.Negrași: O nouă ediție de colecție a Sărbătorii Narciselor
- Detalii
Vreme bună și atmosferă festivă în comuna Negrași, acolo unde duminică, 12 mai, a avut loc a 56-a ediție a Sărbătorii Narciselor, una dintre manifestările de tradiție din Argeș. De fapt, cei prezenți au luat parte la o dublă sărbătoare, celebrată și Ziua Comunei. An de an, în fiecare primăvară, pe Valea Dâmbovnicului, narcisele unicat, cunoscute pe plan local sub numele de coprine, atrag sute de vizitatori. Deși anul acesta natura a încurcat puțin planurile oamenilor, în sensul că florile au fost mai puține decât de obicei din cauza fluctuațiilor de temperatură din ultimele săptămâni, oamenii tot s-au bucurat de această zi specială.
„GospodarEști” la... Micești!
- Detalii
Duminică, 12 mai, cei care iubesc tradițiile, folclorul, produsele și gastronomia românească sunt așteptați la Micești, începând cu ora 13.00, în locația Vulcanizare - Service Oprescu, pe Calea Câmpulung nr. 74C (pe partea stângă a DN 73), acolo unde are loc „GospodarEști”, târg pus la cale de agenția de organizare de evenimente CMP. Manifestarea, aflată la prima ediție, va avea în centrul atenției produsele realizate de gospodarii din comuna Micești - producători locali, meșteri și artizani. Oaspeții vor avea parte de un adevărat festin gastronomic, cu brânzeturi, pastramă și mezeluri preparate după rețete moștenite din moși-strămoși, dulcețuri sau deserturi tradiționale, zacuscă, murături, produse de panificație și patiserie de casă, toate stropite cu licori pentru toate vârstele și pentru toate gusturile, de la sucuri naturale la vin și țuică.
Suseni: Grădiniță nou-nouță!
- Detalii
Una dintre cele mai moderne grădinițe din județ, construită și dotată conform ultimelor standarde în educație, va fi inaugurată în scurt timp în comuna Suseni. Administrația publică locală a ales să investească în beneficiul copiilor, în viitorul acestora, astfel că din septembrie cei mici se vor bucura de o unitate de învățământ modernă. Grădinița din comuna Suseni va funcționa cu o capacitate de trei grupe de preșcolari, în prima fază cu program normal, iar pe viitor se vor face demersuri pentru trecerea la program prelungit.
Lumea, fără orizont
- Detalii
Într-o societate în continuă schimbare, în care diferența între a trăi bine și a trăi rău o face doar un salariu decent, un trai puțin mai bun și visul ca familia ta să nu fie nevoită să migreze în țări străine pentru un ban în plus, avem nevoie de stabilitate și predictibilitate. Siguranța zilei de mâine se bazează pe o societate cu oameni bine educați, reindustrializarea țării, pentru crearea de noi locuri de muncă și creșterea PIB, dar și un guvern format din profesioniști, pentru care creșterea veniturilor să se facă nu doar prin creșterea impozitelor, taxelor, accizelor și a TVA. Bârla: ”Masă sănătoasă” la Școala Gimnazială!
- Detalii
Vulturești: Proiecte finalizate
- Detalii
Ambele proiecte derulate de către Primăria Vulturești cu fonduri guvernamentale, prin Programul „Anghel Saligny”, au fost finalizate. Este vorba de extinderea rețelei de canalizare și de modernizarea prin asfaltare a unor drumuri de interes local. „După ce am terminat luna trecută extinderea rețelei de canalizare și realizarea de branșamente peste tot pe unde există conductă, iată că putem anunța cu bucurie că am finalizat și cel de-al doilea proiect pentru care am obținut fonduri de la Guvern: modernizarea a 15 ulițe din localitate. Avem, așadar, anul acesta două realizări foarte importante pentru dezvoltarea localității, două investiții mari în infrastructura de utilități și cea rutieră.”, a declarat primarul Liviu Poșircă.
Micești: Asfaltări cu bani europeni
- Detalii
Proiectul de asfaltare a unor drumuri din comuna Micești, depus de administrația locală la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (bani europeni) a fost declarat eligibil, astfel că, în curând, va fi semnat contractul de finanțare. Vor fi modernizate 14 drumuri de interes local, însumând peste 3,2 km. „În satul Micești vor fi asfaltate Aleea Dealul Mare, Aleea Poștei, Aleea Salcâmilor (Pârvu), Aleea Biserica Evanghelică, Aleea Pădurii, Aleea Mesteacănului, Aleea Penitenciarului (Barăcii), Aleea Burtoaica, Aleea Valea lui Alb, în Păuleasca, Aleea Aninoasa și Aleea Măgura, la Purcăreni, Aleea Biserica Purcăreni, iar la Brânzari, DC225 - Aleea Teișului - Teascului și Aleea Troiței. Reamintesc că, prin Programul „Anghel Saligny”, urmează să modernizăm prin asfaltare alte 18 drumuri de interes local, însumând aproximativ 6 km.”, precizează primarul Dumitru Voicu.
Davidești: Asfalt pe mai multe drumuri
- Detalii
La Davidești sunt în plină derulare lucrări de modernizare a infrastructurii rutiere. Cu fonduri proprii sau europene, în localitate se asfaltează mai multe drumuri de interes local. ”Cu fonduri proprii și sprijin de la Consiliul Județean am finalizat asfaltarea Străzii Dos și cea a Străzii Principale, la intrarea în Conțești. Ne pregătim pentru turnarea asfaltului în zona Olteanca și Valea Podurilor.
Popești: Lucrări în zona bisericii din Slobozia
- Detalii
La Popești lucrările de asfaltare cuprinse în proiectul derulat prin Programul de Investiții ”Anghel Saligny” au intrat într-o nouă fază. După modernizarea străzilor Afinului (sat Palanga) și Biserica Veche (sat Purcăreni), centrul lucrărilor s-a mutat acum pe strada Antenelor, în satul Slobozia. ”Strada este parțial asfaltată, iar în momentul în care se va veni cu asfalt pe întreaga lungime, vom turna și o alee de acces la biserica din satul Slobozia. În luna aprilie în zona bisericii au fost amenajate rigole betonate și o parcare. Facem aceste lucrări pentru a asigura oamenilor un acces facil și modern către lăcașul religios”, precizează primarul Ion Mihai.
Căteasca: Canalizare în Cireșu, Siliștea și Gruiu
- Detalii
În luna aprilie au demarat lucrările la unul dintre cele mai importante obiective de investiții din comuna Căteasca. Este vorba despre rețeaua de canalizare a satelor Cireșu, Siliștea și Gruiu, în condițiile în care în anii anteriori administrația publică locală a reușit să aducă utilitatea în alte patru sate - Recea, Catanele, Coșeri și Căteasca. Primarul Liviu Năstase dovedește astfel că își ține promisiunea făcută cetățenilor, aceea de introduce canalizarea în întreaga comună. Valoarea de investiție a proiectului derulat în cele trei sate este de 6 milioane de euro, din care 3 milioane de euro au fost accesați din fonduri guvernamentale, prin Programul ”Anghel Saligny”. ”Proiectul presupune realizarea rețelei de canalizare în satele Cireșu, Siliștea și Gruiu, pe o lungime de aproximativ 35 km, cu un număr de 1.172 gospodării beneficiare. Lucrările au fost demarate întâi pe DJ 703B, pentru a permite ulterior realizarea lucrărilor de asfaltare a acestui tronson de drum. Imediat ce se vor finaliza lucrările la canalizare, vom relua activitatea de asfaltare a DJ 703B”, declară primarul Liviu Năstase. Cicănești: Terenul de fotbal a fost împrejmuit
- Detalii
La Cicănești, lucrările de reamenajare a stadionului comunal, investiție derulată cu bani de la bugetul local, se află în plină derulare. După remodelarea suprafeței de joc și însămânțarea gazonului, dreptunghiul de joc a fost delimitat cu stâlpi iar, de curând, au fost montate și plasele de gard. „Urmează realizarea unui șanț casetat, pentru prevenirea inundării terenului, amenajarea a două copertine, pe post de bănci de rezerve, și reînsămânțarea suprafeței de joc.
Boteni: Fonduri pentru apă și canalizare
- Detalii
Valea Iașului: Lucrări la sediul Primăriei
- Detalii
În luna aprilie au început lucrările de eficientizare energetică la sediul Primăriei Valea Iașului, investiții derulate cu fonduri accesate prin PNRR. Valoarea proiectului este de circa 1,9 milioane de lei. ”Lucrările au un termen de execuție de două luni și presupun schimbarea acoperișului clădirii, anveloparea termică, schimbarea instalațiilor termice și electrice, montarea de panouri fotovoltaice, schimbarea tâmplăriei și instalarea unor pompe de căldură. Proiectul urmărește creșterea eficienței energetice și îmbunătățirea calității mediului, reducerea consumului anual de energie primară și promovarea utilizării surselor regenerabile de energie în clădirile publice”, declară primarul Cristian Enescu.
Slobozia: Alte două străzi vor fi asfaltate
- Detalii
Lucrările de modernizare a drumurilor locale și comunale continuă în această perioadă în comuna Slobozia. Investițiile în infrastructura rutieră a localității sunt realizate cu fonduri accesate prin Programul ”Anghel Saligny”. 8 km de drumuri sunt în curs de modernizare la momentul actual. ”La finalul lunii aprilie începe turnarea primului strat de asfalt pe străzile prevăzute în cele două proiecte. Totodată, modernizarea străzilor din comună va continua și cu fonduri din bugetul local. Am finalizat proiectarea lucrărilor de asfaltare a străzilor Morii și Frasinului, iar lucrările încep în curând și pe aceste drumuri”, declară primarul Petre Funie.
Cocu: Lucrări pregătitoare în vederea asfaltării
- Detalii
Lucrările de modernizare a DC 176 (sat Richițele) continuă într-un ritm susținut în comuna Cocu. În cursul lunii aprilie au fost realizate o serie de lucrări pregătitoare în vederea asfaltării, iar în prezent se toarnă un strat de suport din piatră spartă, baza pe care ulterior va fi așternut asfaltul. ”Lucrările sunt în grafic și se derulează în bune condiții, lucru confirmat de altfel și la vizita în teren a dirigentului de șantier, din cursul acestei luni.
Poienarii de Muscel: Proiecte în pragul execuției
- Detalii
În luna mai, după sărbătorile de Paște, în comuna Poienarii de Muscel vor demara lucrări de eficientizare energetică la o serie de clădiri publice: dispensarele medicale din Poienari și Jugur, și ulterior, și la căminul cultural din satul Jugur. Investițiile sunt finanțate cu bani europeni, alocați prin PNRR, iar la finalul acestora, cele trei clădiri vor fi complet modernizate și eficientizate din punct de vedere energetic. Valoarea fondurilor nerambursabile obținute de Primăria Poienarii de Muscel pentru cele trei obiective de investiții se ridică la 2.183.497 lei.
Băbana: Condiții moderne de studiu
- Detalii
Administrația din Băbana a accesat o finanțare de peste 600.000 de lei prin Planul Național de Redresare și Reziliență, bani europeni pentru proiectul „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente a Școlii Gimnaziale Băbana.” „Mare parte din dotări au sosit deja. Este vorba de mobilierul școlar și de echipamentele IT - table interactive, laptop-uri, videoproiectoare etc. Mai trebuie să sosească echipamentele destinate sălii de sport.”, spune primarul Bebe Ivan.Buzoești: Hora Satului, în ziua de Paște
- Detalii
Lerești: În centrul atenției, la Bruxelles!
- Detalii
Comuna Lerești a fost în centrul atenției în această săptămână, la Bruxelles! Consorțiul proiectului de cercetare-inovare 4P-CAN, care se implementează în localitate, s-a reunit în luna aprilie la biroul de la Bruxelles al Organizației Mondiale a Sănătății, pentru întâlnirea anuală. Totodată, la Parlamentul European a fost organizată o conferință de promovare a rezultatelor de până acum ale proiectului.
Bughea de Jos: Dotări pentru școli
- Detalii
A început dotarea școlilor din comuna Bughea de Jos! Toate unitățile de învățământ din localitate vor avea mobilier nou dar și table interactive, laptopuri și alte echipamente digitale, precum și dotări specifice laboratoarelor. ”Am reușit acest lucru datorită fondurilor pe care le am obținut prin PNRR - componenta C 15. Având în vedere că avem și o școală nouă, la Bratia, a cărei construcție este gata în proporție de 99%, aceste dotări sunt cum nu se poate mai binevenite. Școala am ridicat-o din fonduri proprii și va fi inaugurată la începerea noului an școlar 2024-2025. Tot prin PNRR am modernizat și reabilitat energetic dispensarul uman din localitate, lucrare la care vom avea recepția finală cât de curând.”, a declarat primarul Ion Tănăsescu.Rociu: Proiecte în derulare
- Detalii
Administrația publică a comunei Rociu are în desfășurare la ora actuală proiecte cu finanțare locală și guvernamentală, iar în scurt timp va demara și un proiect pe fonduri europene. Astfel, în satul Șerbănești este în curs de amenajare o sală de sport cu o capacitate de 180 de locuri, iar în satul Gliganu de Jos se modernizează strada Rariești. Hârtiești: Biciclete pentru zeci de copii!
- Detalii
Toți elevii claselor V-VIII din localitatea Hârtiești au primit biciclete noi nouțe. Bucuria copiilor a fost dincolo de cuvinte. În paralel, administrația locală are în amenajarea unor piste pentru biciclete. ”Am reușit să obținem finanțare de la Asociația „Pastel”, prin programul ”Pedale Salvatoare”, un program ce are ca obiectiv prevenirea și diminuare abandonului școlar în comunitățile defavorizate.
Recea: Lucrări edilitare
- Detalii
Lucrările de modernizare a drumurilor comunale, derulate în cadrul proiectului finanțat prin Programul ”Anghel Saligny”, se desfășoară într-un ritm bun, potrivit autorităților comunei Recea. Momentan se lucrează în satul de reședință, la pregătirea terasamentului drumurilor, iar în scurt timp utilajele și muncitorii vor ajunge și în satul Deagu. În total 9 km de drumuri vor fi asfaltați cu fonduri guvernamentale și locale.
Negrași: Invitație la Sărbătoarea Narciselor!
- Detalii
Comuna Negrași se pregătește de sărbătoare! În prima duminică după Paște, pe 12 mai, va avea loc o nouă ediție a cunoscutei Sărbători a Narciselor. Și anul acesta în poiana cu narcise aflată în Lunca Dâmbovnicului sunt așteptați mii de argeșeni care iubesc florile, natura și tradițiile populare. Ca de fiecare dată, conducerea Primăriei face pregătiri speciale pentru acest eveniment, mai ales că va fi serbată și ziua localității. Autoritățile promit o sărbătoare de neuitat, cu premii, muzică și voie bună. Atmosfera de sărbătoare va fi asigurată de Andreea Mitran, solistă originară din comuna Negrași, și formația sa. De asemenea, pe scenă vor urca ansamblurile de copii de la Școala Gimnazială ”Petre Badea” Negrași.
Tigveni: Investiții în plină derulare
- Detalii
Trei investiții cu fonduri europene (PNNR) sunt în plină derulare la Tigveni. Este vorba de reabilitarea iluminatului public stradal și de reabilitarea termică (eficientizare energetică) a două imobile: Școala cu clasele V-VIII Bârseștii de Jos și sediul administrativ al comunei. „Au fost montate pe străzile principale ale comunei 483 de lămpi economice tip LED. Antreprenorul mai are de implementat sistemul de telegestiune al rețelei, care va permite monitorizarea și gestionarea iluminatului public în timp real, adică ajustarea nivelului de iluminat în funcție de trafic, condițiile meteo și prezența pietonilor sau vehiculelor, asigurând un consum optim de energie, respectiv detectarea și repararea rapidă a eventualelor defecțiuni sau avarii în sistem.
Dârmănești: Drumuri în modernizare
- Detalii
Imediat după Paște administrația din Dârmănești se va ocupa de modernizarea a patru tronsoane de drum din comună. Este vorba de Sfânta Elena, în satul Dârmănești, Drumul lui Banu și Drumul lui Fieraru, la Piscani, și Drumul Teilor, la Negreni. „Pe Sfânta Elena și Drumul lui Banu au fost amenajate deja șanțurile de evacuare a apelor pluviale, însă nu am putut turna stratul de asfalt, pentru că vremea nu ne-a permis. Până la finele lunii mai însă, va fi asfalt cel puțin pe aceste două tronsoane. Tot în mai sperăm ca regia de specialitate a Consiliului Județean Argeș să înceapă lucrările de reabilitare a drumului județean care tranzitează Valea Nandrii. Lucrările se vor întinde pe aproximativ 3 km. Cetățeni: Centru medical de permanență
- Detalii
De la finele lunii iunie în comuna Cetățeni va funcționa un Centru de permanență. Acesta face parte din mai vastul proiect - înființarea unui Centrului comunitar integrat, pentru care Primăria a depus solicitare de finanțare încă din 2022. Proiectul a fost aprobat astfel că a fost încheiat un contract între Ministerul Dezvoltării și UAT Comuna Cetățeni. Dispensarul comunei este locul unde va funcționa Centrul comunitar integrat și, implicit, Centrul de permanență, care va asigura: Șuici: Încep proiectele pe „Anghel Saligny”
- Detalii
Autoritățile din Șuici au dat startul la cele două proiecte pentru care s-a obținut finanțare pe Programul „Anghel Saligny”. Este vorba de extinderea, pe o lungime de 17 km, a sistemului de canalizare în satele Paltenu, Păuleni, Ianculești și cătunul Moșteni din satul Șuici și de modernizarea prin asfaltare a 11 km de drumuri comunale și vicinale în satele Șuici și Rudeni.
Schitu Golești: Masă gratuită pentru elevi
- Detalii
Primăria Schitu Golești a semnat un contract cu Ministerul Educației prin care toți elevii din localitate vor beneficia de o masă sănătoasă, în fiecare zi, timp de 1 an. Astfel, din data de 22 aprilie, toți cei 470 de școlari și preșcolari din învățământul gimnazial vor primi la prânz pachete alimentare sănătoase și de cea mai bună calitate. „Meniul este unul foarte variat, conținând la fiecare masă necesarul de proteine, lipide, glucide, vitamine, pe care un copil trebuie să le primească. Cred că acest program îi va bucura deopotrivă pe copii și părinți”, a declarat primarul Vasile Miriță.Râca: Tehnică modernă pentru elevi și preșcolari
- Detalii
Preșcolarii, elevii și cadrele didactice de la Școala Gimnazială ”Ilie Stănculescu” Râca beneficiază din luna aprilie de echipamente digitale performante pentru desfășurarea activităților instructiv-educative. În sălile de clasă au fost instalate table inteligente și calculatoare, dotările fiind achiziționate cu fonduri nermabursabile accesate de autorități prin PNRR.
Rătești: Îmbunătățiri la sediul Primăriei
- Detalii
Nucșoara: Lucrări în satul Slatina
- Detalii
În satul Slatina din comuna Nucșoara au început lucrările de modernizare a drumurilor, conform proiectului acceptat la finanțare în Programul de Investiții ”Anghel Saligny”. Acestea au în vedere refacerea și asfaltarea a 8 km de drumuri locale, mai ales că în zonă a fost introdusă alimentarea cu apă de curând. Potrivit autorităților locale, mai întâi se execută lucrările de artă, rigolele, șanțurile și podețele și apoi se va proceda la asfaltarea căilor de acces.
Hârsești: Încă un pas spre rețeaua de gaze
- Detalii
Conducerea Primăriei Hârsești mai bifează un pas în direcția implementării unuia dintre cele mai importante proiecte ale comunității locale: înființarea rețelei de gaze. În cursul lunii aprilie, administrația publică locală alături de autoritățile din comunele Bârla (Argeș) și Tufeni (Olt) au depus documentele pentru constituirea Asociației de Dezvoltare Intercomunitară ”A.D.I. GAZ COM”, în baza căreia se va realiza distribuția de gaze în cele trei comune. Albeștii de Argeș: Echipamente IT pentru școli
- Detalii
A început dotarea cu echipamente digitale a tuturor școlilor de pe raza comune Albeștii de Argeș. ”Este vorba de table interactive, computere și accesorii de laborator, tot ceea ce este necesar pentru un act educativ la standarde europene. Urmează achiziția pentru dotarea cu mobilier nou pentru toate unitățile de învățământ. După cum se știe, proiectul este unul cu finanțare europeană, prin PNRR”, a declarat primarul Gabriel Popa.Corbi: Invitație la „Rapsodie”
- Detalii
Pe 26 mai, toți iubitorii de folclor și tradiție sunt invitați la Corbi! A 52-a ediție a faimosului Festival ”Rapsodia Păstorească” va reuni localnici, turiști și invitați din țară și de peste hotare, pentru a sărbători împreună, simbolic, obiceiul păstoresc de urcare a turmelor de oi, la munte. ”Vom organiza sărbătoarea, ca în fiecare an, cu tot tipicul: parada cailor, a costumelor populare, urcatul La Chilii, festivalul de folclor, premiile pentru cele mai frumoase animale, mâncare bună, muzică autentică și, cel mai important, multă veselie. Avem invitați de soi, ansambluri din județ, din Sibiu, Gorj, Olt, Vâlcea și prietenii noștri din Republica Moldova”, a declarat primărița Anca Baciu.
Stolnici: „Hora Satului” la Căminul Cultural
- Detalii
Stoenești: Se reface drumul spre Schitul ”Sf. Modest”
- Detalii
Ștefan cel Mare: Se asfaltează drumul spre Glavacioc
- Detalii
Administrația publică a comunei Ștefan cel Mare continuă asfaltarea drumurilor locale din resurse proprii, în paralel cu proiectul derulat prin Programul ”Anghel Saligny”. Autoritățile locale modernizează drumul spre satul Glavacioc, rută care pornește din DJ 659. ”Continuăm proiectul de asfaltare a drumurilor locale cu fonduri din bugetul localității. Asfaltul va fi turnat pe o lungime de aproape 1 km, în proiect fiind incluse și amenajări de șanțuri și rigole”, precizează primarul Ion Parpală.
Albota: Canalizare la Mareș și Cerbu
- Detalii
La începutul lunii aprilie administrația din Albota a predat constructorilor amplasamentul pentru începerea proiectelor de canalizare în satele Mareș și Cerbu. Proiectul este derulată cu fonduri europene, prin societatea Apă-Canal Pitești. Rețeaua se va întinde pe aproximativ 18 km, de această investiție urmând a beneficia peste 2.000 de persoane.
Cepari: Drum modernizat
- Detalii
Lucrările de reabilitare și modernizare a drumului județean DJ703 H Cepari - Valea Danului vor fi finalizate în curând, anunță Consiliul Județean Argeș. Recepția se va face la finalul lunii în curs. Investiția, derulată de Consiliul Județean Argeș, a vizat un tronson important din acest drum care nu a fost niciodată asfaltat. Cea mai mare parte a lucrărilor s-a desfășurat pe raza localității Cepari. Săpata: Renovare energetică la Școala Bănărești
- Detalii
Școala Gimnazială ”Dumitru Udrescu” Bănărești intră, începând din această primăvară, într-un amplu proces de modernizare. Investițiile în unitatea de învățământ sunt realizate cu fonduri europene accesate prin PNRR și vizează lucrări pentru creșterea eficienței energetice a clădirii. Acestea constau în înlocuirea lămpilor cu surse de iluminat eficiente din punct de vedere energetic - surse led, înlocuirea sistemului actual de producere energie termică pentru încălzire cu pompe de căldură, montarea unor panouri fotovoltaice pentru producere energie electrică, schimbarea tâmplăriei și anveloparea termică a școlii.
Coșești: Investiții finalizate sau în derulare
- Detalii
La Coșești au fost finalizate lucrările de regularizare a apelor pluviale în zona Han Păcioiu, acolo unde câteva gospodări erau predispuse la inundații în cazul unor precipitații însemnate. În derulare în comună sunt o serie de lucrări la infrastructura rutieră și cea de utilități. „Lucrăm la reglarea și calibrarea pompelor la sistemul de alimentare cu apă care deservește satul Micești, urmând ca, în cel mai scurt timp, sistemul să fie pus efectiv în funcțiune.
Bughea de Sus: Străzi modernizate
- Detalii
La Bughea de Sus, până la sfârșitul lunii aprilie vor fi gata deja primele două străzi modernizate prin proiectul cu finanțare guvernamentală - Programul „Anghel Saligny”. ”Este vorba de străzile Râului și Trufășești, străzi ce nu au necesitat gabioane pe o lungime foarte mare, astfel că am reușit finalizarea asfaltării într-un termen foarte scurt. Continuăm în același ritm intens cu lucrările pe acest proiect, astfel încât, în cel mai scurt timp posibil, toți localnicii să se bucure de beneficiile unei infrastructuri rutiere moderne”, a declarat edilul Nicolae Tarbă.
Băiculești: Lucrările la drumuri avansează
- Detalii
Autoritățile comunei Băiculești continuă lucrările de modernizare a drumurilor în satul Zigoneni, căi de acces care asigură legătura cu DC 213. Lucrările se derulează pe o lungime totală de 3 km, patru străzi fiind în curs de modernizare. Investițiile sunt realizate cu bani din bugetul localității. ”Ambele straturi de asfalt au fost turnate pe toate cele patru străzi, acum se lucrează la șanțuri și la podețele de acces în gospodării. Lucrările vor continua pe tot parcursul primăverii”, precizează primarul Niculae Dragnea.
Concert de Florii la Parohia Micești
- Detalii
Cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic Argeșeanul, Sectorul Cultural și Comunicații Media din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului organizează, în Biserica Parohiei Micești, concertul de muzică psaltică și pricesne ,,Crucea, calea spre înviere”, susținut de Grupul psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale, condus de părintele arhidiacon Mihail Bucă, și Grupul vocal „Glasul Arhanghelului”, condus de doamna profesoară Andreea Urs.
Anunț prealabil privind afișarea publică a documentelor tehnice ale cadastrului
- Detalii
„Examenul” de „președinte” NATO
- Detalii
Secretar general NATO, un fel de președinte al celei mai puternice alianțe militare de pe Terra, este o funcție cu mari implicații la nivel european și mondial. La fel cum este și cea de procuror șef european. Dar dacă aceste funcții ajung pe mâna celor care mai întâi au secătuit un popor și pentru care au fost Spâni, nicidecum Harapi-Albi, dacă și din această poziție lovesc tot în poporul pe care ar trebui să-l reprezinte... atunci suntem cu toții analfabeți funcționali și nu înțelegem că nu ne alegem lideri, ci zbiri.
Tigveni: Avansează lucrările la Primărie
- Detalii
Lucrările de reabilitare termică a sediul administrativ al comunei Tigveni avansează pe zi ce trece. Pe acoperiș au fost montate 20 de panouri solare iar podul a fost izolat cu vată minerală și a fost turnată o șapă de 5 cm. La momentul de față se lucrează la exterior, la placarea fațadei cu polistiren. Urmează lucrări la interior: schimbarea instalației termice (calorifere, țevi), a celei electrice, montarea aerului condiționat. Săpata: Se refac drumurile locale
- Detalii
Administrația publică din Săpata va derula în luna aprilie o amplă campanie de reparare a drumurilor după sezonul de iarnă. ”Am cumpărat piatră și închiriem un autogreder pentru reprofilarea și pietruirea drumurilor locale. Sunt lucrări de întreținere necesare mai ales după sezonul cu precipitații. ”, declară primarul Laurențiu Micu. După refacerea drumurilor, se va trece la curățenia de primăvară, pentru a pregăti comuna așa cum se cuvine de sărbătorile pascale.
Recea: Se decolmatează albia Teleormanului
- Detalii
În comuna Recea au început în luna martie acțiunile specifice curățeniei de primăvară, mai ales că și vremea a fost de partea gospodarilor locali. Pe lângă salubrizarea spațiilor de pe domeniul public, cu ajutorul celor ”de la social”, activitățile desfășurate au vizat și ecologizarea și curățarea albiei râului Teleorman. ”Se fac lucrări de decolmatare și regularizare a albiei râului Teleorman. Lucrările se desfășoară în baza unui protocol încheiat între Primăria Recea și ABA Argeș -Vedea. În același timp, continuăm lucrările de întreținere a curățeniei în localitate cu angajații și utilajele primăriei”, precizează primarul Doru Dragu.
Râca: Table interactive și calculatoare pentru școală
- Detalii
Primele dotări destinate Școlii Gimnaziale ”Ilie Stănculescu”, prevăzute în proiectul derulat cu finanțare prin PNRR, au ajuns în unitatea școlară. Este vorba despre echipamentele TIC, table interactive și calculatoare. Urmează achiziția mobilierului și a materialelor didactice. În cadrul proiectul sunt dotate cinci săli de clasă, iar valoarea totală a contractului de finanțare este de 301.454,79 lei, sumă 100% nerambursabilă. Implementarea proiectului trebuie finalizată până la 31 decembrie 2024. În urma realizării acestor investiții, va rezulta dezvoltarea educației și se va crea un mediu prielnic desfășurării activităților didactice la școala din comuna Râca.
Valea Iașului: Se modernizează iluminatul public
- Detalii
Începând din luna aprilie în localitatea Valea Iașului vor începe o serie de lucrări pentru modernizarea iluminatului public. Investițiile fac parte dintr-un proiect privind creșterea eficienței energetice a infrastructurii de iluminat public, finanțat de Administrația Fondului pentru Mediu (AFM). ”Vor fi montate 300 de lămpi cu LED în satele Mustățești, Cerbureni și Valea Uleului. Proiectul prevede și instalarea unui sistem de telegestiune a surselor de iluminat, toate aceste investiții urmând să contribuie la eficientizarea consumului de energie electrică și, implicit, la scăderea facturilor la electricitate”, declară primarul Cristian Enescu. Schitu Golești: Sediul primăriei, reabilitat
- Detalii
Unul dintre proiectele cu fonduri europene, prin PNRR, a fost finalizat la Schitu Golești. Este vorba de eficientizarea energetică și modernizarea sediului administrativ al comunei. Lucrări similare se vor efectua și la Școala Gimnazială Nr. 1.”Urmează recepția finală la Primărie și putem închide oficial investiția. Între timp, am emis ordinul de începere a lucrărilor pentru un obiectiv similar, ce se va derula tot cu fonduri europene, prin același PNRR - eficientizarea energetică și modernizarea Școlii Gimnaziale Nr.1 Schitu Golești, investiție pentru care am atras peste 1,5 milioane de lei”, a declarat primarul Vasile Miriță.Corbi: Noi investiții în derulare
- Detalii
Conducerea administrației locale se pregătește să emită ordinul de începe pentru proiectul ce vizează extinderea rețelei de canalizare a comunei și realizarea de branșamente în satele Corbi și Jgheaburi, acolo unde există deja introdusă conducta. Proiectul se va derula cu finanțare prin Programul „Anghel Saligny”.Suseni: Noua grădiniță, aproape gata
- Detalii
Preșcolarii din comuna Suseni vor învăța din toamnă într-o grădiniță nouă și modernă. Autoritățile locale se află pe ultima sută de metri cu lucrările la noua unitate de învățământ. Investiția în noua grădiniță se ridică la aproximativ 26 de miliarde de lei, iar banii provin din fonduri europene și locale. ”Am intrat în procesul de efectuare a recepției finale a lucrărilor la grădiniță. Din viitorul an școlar, aceasta va funcționa cu o capacitate de trei grupe de preșcolari. Grădinița dispune de săli de clasă dotate cu mobilier modern, grupuri sanitare racordate la utilități, cabinet medical și un loc de joacă atractiv”, precizează primarul Doru Radu.
Pagina 15 din 71
Cautare site

