Lucrările la podețul din satul Mîrțești, obiectiv realizat cu fonduri locale și sprijinul Consiliului Județean, continuă în acest final de an în comuna Săpata. În paralel, se asfaltează un drum în același sat. ”Se lucrează și sperăm să avem gata podețul până la finalul anului. Încheierea investiției depinde doar de vreme, altfel banii pentru lucrări au fost prevăzuți în buget. Concomitent, ne-am apucat și de asfaltarea DC 153, din punctul până în care a fost modernizat drumul prin PNDL și până la podeț, cu trecere prin fața bisericii din satul Mîrțești. Este vorba de un tronson de aproximativ 700 metri de drum. Finalizăm practic modernizarea DC 153 prin aceste lucrări”, precizează primarul Laurențiu Micu. Totodată, în localitate continuă lucrările de modernizare a DJ 679, investiție realizată de Consiliul Județean Argeș cu fonduri europene. Potrivit edilului din Săpata, lucrările se desfășoară într-un ritm bun, primul strat de asfalt fiind deja turnat pe circa 80% din porțiunea de drum județean care străbate localitatea. Pregătiri de iarnă
În altă ordine de idei, la Săpata au fost puse la punct pregătirile pentru sezonul de iarnă. Primăria și școlile au fost aprovizionate cu lemne, a fost asigurat materialul antiderapant și pregătite utilajele ce vor fi folosite la deszăpezirea drumurilor locale. De asemenea, autoritățile locale fac eforturi pentru a oferi surprize copiilor cu ocazia sărbătorilor de iarnă. Moș Crăciun va sosi și anul acesta încărcat cu daruri la elevii și preșcolarii din localitate!
