Administrația din Dârmănești a alocat în această vară școlii din satul de reședință suma de 200.000 de lei pentru schimbarea instalației de încălzire. Lucrările sunt aproape de finalizare, investiția incluzând și achiziția unei centrale noi, pe combustibil solid. De asemenea, se execută ultimele lucrări la sala de sport, pentru ca, cel târziu de la 1 octombrie, elevii Școlii Gimnaziale să-și poată desfășura și aici orele de educație fizică. Concret, se toarnă o șapă de egalizare, după care va fi turnat tartanul. După achiziționarea și montarea dotărilor specifice, sala va deveni funcțională. Continuă campania de asfaltare
După asfaltarea drumului de la Gestamp, alte două tronsoane din comună se află în modernizare. Este vorba de Drumul Caracal (Piscani - 600 m) și Drumul Crinului (Valea Nandrii - 200 m). „Pentru anul acesta mai avem în plan asfaltarea a încă trei tronsoane mai mici, în lungime totală de aproximativ 400 de metri. Astfel, ne-ar mai rămâne de modernizat doar două drumuri în toată comuna, însumând undeva la 1,5 km.”, precizează primarul Emilian Ciolan.
Debit mărit la rețeaua de apă
Rețeaua de alimentare cu apă de la Piscani beneficiază de un nou foraj, cu un debit de 16,5 mc pe oră, pentru care deja au fost comandate stații de demanganizare și deferizare, în așa fel încât apa livrată să fie una de calitate. De asemenea, la vechiul foraj se vor efectua lucrări de decolmatare și va fi montată o nouă pompă.
Nu în ultimul rând, în această perioadă se efectuează reparații capitale la Căminul Cultural din Negreni. Se montează o instalație de încălzire ce va fi deservită de o centrală electrică, se repară tavanele, acoperișul, va fi amenajată o sală de protocol dar și o mică bucătărie, utilă în situația în care imobilul va găzdui diverse evenimente din viața membrilor comunității.
