cateasca drumuri asfaltate 2Administrația comunei Căteasca a demarat în luna august lucrări de modernizare a drumurilor comunale. În cursul acestora vor fi asfaltate mai multe străzi din localitate. ”Urmând politica ”Totul pentru cetățenii comunei noastre și în folosul lor”, așa cum am promis, începând de săptămâna trecută am demarat lucrările de asfaltare realizate din fonduri proprii la primul tronson de drum comunal, strada Armatei. În continuare urmează a fi demarate lucrări de asfaltare pentru alte cinci străzi, și anume  Velceștilor, DC 108, Vulpenilor, Mihăilescu 1 și Roșenilor”, declară primarul Liviu Florian Năstase.

O provocare deosebită pentru mediul rural românesc în general și cel argeșean în special, îl reprezintă Directivele CE în ceea ce privește reciclarea, sortarea și diminuarea cantitativă a gunoiului menajer.  ”Astfel, în această perioadă angajații Primăriei Căteasca au fost alături de locuitorii comunei noastre în demersul conștientizării de către aceștia că nesortarea gunoiului menajer nu duce decât la cheltuieli în plus, cheltuieli ce grevează destul de puternic bugetul comunal. Practic, odată cu gunoiul nesortat și nereciclat nu facem altceva decât să aruncăm la coșul de gunoi banii comunității, bani cu care putem demara alte proiecte benefice locuitorilor comunei noastre”, precizează primarul Liviu Florian Năstase.