Autoritățile din Șuici au dat startul la cele două proiecte pentru care s-a obținut finanțare pe Programul „Anghel Saligny”. Este vorba de extinderea, pe o lungime de 17 km, a sistemului de canalizare în satele Paltenu, Păuleni, Ianculești și cătunul Moșteni din satul Șuici și de modernizarea prin asfaltare a 11 km de drumuri comunale și vicinale în satele Șuici și Rudeni.
„Pe 15 aprilie am emis ordinul de începere a lucrărilor la canalizare, iar antreprenorul a adus deja, la Ianculești, căminele de vizitare, urmând a sosi și țevile. A fost emis ordinul de începere și pentru asfaltarea drumurilor, lucrările urmând a demara cât de curând. Mai întâi drumurile cuprinse în proiect vor fi balastate, aduse la cotă și cilindrate. Va urma primul strat de asfalt, amenajarea șanțurilor și, la final, al doilea strat de asfalt.”, explică primarul Constantin Iatagan.
În paralel continuă lucrările de reabilitare termică a Școlii „Toma Brătianu”, unul din proiectele pentru care administrația locală a obținut finanțare europeană, prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNNR). Școala a fost izolată cu polistiren, podul a fost izolat și el cu vată minerală și urmează aducerea și montarea panourilor solare și a pompelor de căldură. În același timp, tot prin PNNR, au fost efectuate achiziții pentru unitatea de învățământ constând în echipamente IT și materiale didactice și mobilier. Toate acestea vor sosi după încheierea lucrărilor de reabilitare termică a imobilului.
Nu în ultimul rând, școlarii și preșcolarii din comună vor beneficia de o masă sănătoasă, zilnic, timp de un an școlar, printr-un proiect finanțat de Ministerul Educației. Porțiile vor fi în conformitate cu nevoile copiilor, asigurând din punct de vedere nutrițional necesarul pentru o masă de prânz: proteine, legume, fructe.
Clopotele care bat în noapte ne cheamă să luăm Lumina Sfintei Învieri, cea dătătoare de speranțe, sănătate și iubire de semeni. Sărbători fericite tuturor! Hristos a înviat!
Primăria și Consiliul Local Șuici
Primar, Constantin Iatagan
