Anul acesta ajutoarele lui Moș Crăciun au lăsat la Primăria Cocu 200 de cadouri pentru toți copiii din localitate. Lângă bradul împodobit, cum este și tradiția, cei mici i-au colindat pe reprezentanții administrației și au fost răsplătiți cu daruri. ”Zâmbetele de pe chipurile copiilor spun totul despre bucuria darurilor primite de Crăciun. Mă bucur că am reușit și anul acesta să fim alături de cei mici, să aducem bucurie în pragul sărbătorilor de iarnă”, a spus primarul Gheorghe Țucă. Pentru copiii din Cocu, misiunea lui Moș Crăciun de anul acesta a fost sprijinită de Asociația ”Șansa ta” din București, prin proiectul - ”Zâmbetul din cutie”.
Administrația publică a comunei Cocu a înscris, în luna decembrie, un proiect în Programul privind creșterea eficienței energetice și gestionarea inteligentă a energiei în clădirile publice, derulat de AFM. Proiectul vizează modernizarea sediului Primăriei Cocu prin lucrări în vederea creșterii eficienței energetice a clădirii, cât și pentru reducerea consumului anual de energie. Autoritățile locale mai au un proiect în derulare prin AFM, respectiv cel de modernizare a iluminatului public. După soluționarea unei contestații depuse la procedura inițială de achiziție a lucrărilor, anul viitor va fi reluată licitația pentru execuția acestora. Cererea de finanțare prevede modernizarea rețelei de iluminat stradal în satele Cocu și Făcălețești (parțial), Popești și Crucișoara.
Spiritul Crăciunului să vă lumineze sufletele și viața. Vă urăm fericire, sănătate și un An Nou cu cât mai multe împliniri!
Sărbători fericite! La mulți ani!
Primăria și Consiliul Local Cocu
Primar, Gheorghe Țucă
