
”Cât de curând va fi demarat al doilea proiect de aceeași natură și ne pregătim pentru depunerea celui de-al treilea, tot la AFM, pentru a avea lămpi cu led, inteligente (cu sistem de dimare și telegestiune), în toată comuna”, a afirmat primarul Marian Toader.
Cu fonduri proprii, în localitate se realizează extinderea rețelei de canalizare pe ulița Cojocaru (150 m) și din DJ 734, până la ulița Vălimăreanu (200 m).
În schimb, lucrările de alimentare cu apă și introducerea sistemului de canalizare în satul Pojorâta sunt deocamdată stopate. ”Alimentarea cu apă și canalizarea din satul Pojorâta sunt realizate cu fonduri prin Programul „Anghel Saligny”. Așteptăm să primim banii de la Ministerul Dezvoltării, pentru a achita lucrările realizate până acum. Nu-i putem cere constructorului să lucreze fără să fie plătit, și de aceea, până vin banii, nu avem decât să așteptăm”, explică edilul șef.
În câteva zile în comună va fi montată o ministație de încărcare electrică, necesară pentru alimentarea microbuzului școlar pe care localitatea îl va primi prin Consiliul Județean. ”Vom face, cu fonduri proprii, și o întărire de rețea, pentru a putea monta și o stație de încărcare de putere mai mare, stație pe care o achiziționăm din fonduri europene, printr-un proiect din cadrul Programului Național de Redresare și Reziliență. ”, a mai completat șeful executivului din Lerești.