Noi investiții în educație în comuna Săpata. La Școala Gimnazială ”Dumitru Udrescu” Bănărești încep în scurt timp lucrări de creștere a eficienței energetice a clădirii, cu fonduri prin PNRR. Administrația publică locală a accesat finanțare în valoare de 2 milioane de lei pentru renovarea energetică a unității de învățământ. Investiția constă în surse de iluminat eficiente din punct de vedere energetic, pompe de căldură pentru producerea energiei termice, panouri fotovoltaice pentru producerea energiei electrice, tâmplărie performantă, anvelopare termică a imobilului. Principalii beneficiari ai investiției sunt cei 100 de elevi și preșcolari care învață în școala din satul Bănărești. Primarul Laurențiu Micu a emis ordinul de începere a lucrărilor de modernizare a sistemului de iluminat public. ”Se vor monta 350 corpuri de iluminat LED monitorizate printr-un sistem de telegestiune, lucrări ce vor conduce la optimizarea consumului de energie electrică și a costului cu acesta. Putem spune că la finalul acestor lucrări, 90% din comuna Săpata va avea iluminat stradal cu tehnologie LED, adică iluminat public eficient energetic”, afirmă primarul Laurențiu Micu. Lucrările sunt finanțate de AFM prin Programul privind sprijinirea eficienței energetice și a gestionării inteligente a energiei în infrastructura de iluminat public. În altă ordine de idei, parcul auto al Primăriei Săpata va fi dotat în scurt timp cu un nou utilaj. Este vorba despre un tractor echipat pentru lucrări de gospodărire comunală, achiziționat prin GAL/AFIR.